MONSIEL Edmund

Edmund Monsiel - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Edmunda Monsiela. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Edmunda Monsiela na aukcję [kontakt]

MONSIEL Edmund
MONSIEL EdmundMONSIEL EdmundMONSIEL Edmund
Tytuł:Wizja
Technika:ołówek, papier
Wymiary:28,5 x 20,5 cm
32,4 x 23,4 cm (z oprawą)
Uwagi: PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty.
zapytaj o cenę
MONSIEL Edmund
MONSIEL EdmundMONSIEL EdmundMONSIEL Edmund
Tytuł:Twarze IV
Technika:ołówek, papier
Wymiary:28,8 x 20,8 cm
31,5 x 22,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany na odwrocie: "TWARZE IV"

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty.

OPIS PRACY:
Motyw twarzy stanowił główny element w kompozycjach autorstwa Edmunda Monsiela. Artysta w swoich pracach artystycznych bazował na wizjach, będących wynikiem choroby o podłożu neurologicznym. W wizjach tych dominowała tematyka religijna i apokaliptyczna. Ukazywane przez niego postacie i sceny są w swojej formie na wskroś surrealistyczne, na co wpływa nie tylko sama tematyka, ale także forma – płynna linia oraz silna stylizacja kształtów.
Co interesujące, ukazana u dołu rysunku twarz jest analogiczna do tej, która została zaprezentowana na jednej z opisanych autorsko prac artysty w filmie autorstwa Łukasza Jastrubczaka pt. 1913/Edmund Monsiel. W związku z tym można założyć, że przedstawia ona profil Chrystusa.
Edmund Monsiel był twórcą w pełni wychodzącym poza schematy i przepełnionym niezwykle silną pasją twórczą, w wyniku której powstały niepowtarzalne kompozycje współcześnie cieszące się uznaniem wielu miłośników sztuki art-brut.
Sprzedane:XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki (16 IV 2024)
Cena wywoławcza:13000 zł
Cena uzyskana:15000 zł

EDMUND MONSIEL

Edmund Monsiel, fot. z archiwum rodziny artysty

Edmund Monsiel
[Fot. z archiwum rodziny artysty]

Edmund Monsiel urodził się 12 listopada 1897 roku w Wożuczynie, zmarł 8 kwietnia 1962 roku w Tomaszowie Lubelskim. Był polskim nieprofesjonalnym artystą. W związku z traumatycznymi doświadczeniami drugiej wojny światowej zachorował na schizofrenię, co skłoniło go do praktyki twórczej i wpłynęło na charakter jego twórczości.

Twórczość Edmunda Monsiela

Artysta tworzył za pomocą ołówka na papierowych podłożach, najczęściej skrawkach kartek, tektur. Tematyka prac autorstwa Edmunda Monsiela jest zdominowana przez religijne wizje, oraz przestrogi dla ludzkości. Przedstawienia są niekiedy uzupełnione inskrypcjami i są datowane. Kompozycje pomimo silnej ekspresji i swoistej dysharmonii tworzą spójne ornamentalne całości.

Charakterystyczna dla twórczości artysty jest obecność głów, które wypełniają powierzchnię pola obrazowego. Rysunki Edmunda Monsiela są szczelnie wypełnione różnorodnymi elementami, które tworzą wibrującą mozaikę kształtów. Ten swoisty horror vacui jest jedną z dominujących cech w twórczości tego artysty.

Edmund Monsiel - wystawy i kolekcje

Prace Edmunda Monsiela były eksponowane zarówno w kraju, jak i za granicą (Londyn, Bratysława, Lozanna). Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Edmunda Monsiela na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Edmunda Monsiela.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Edmunda Monsiela, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Edmunda Monsiela w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»