BORATYŃSKI Emil

Emil Boratyński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Emila Boratyńskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Emila Boratyńskiego na aukcję [kontakt]

EMIL BORATYŃSKI

Karol Emil Boratyński, a właściwie Emil Jurkiewicz (jak brzmiało jego prawdziwe nazwisko), urodził się w 1806 lub 1810 roku, zmarł w 1876 roku. Pochodził z okolic Krakowa, był malarzem i grafikiem, jednak jego życiorys znany jest jedynie fragmentarycznie.
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, do grona jego nauczycieli należał Józef Brodowski - przedstawiciel klasycyzmu w malarstwie polskim. Nie jest pewnym, od kiedy przedstawiał się jako Boratyński - na pewno nazwiska tego używał już w latach 30. XIX wieku, gdyż pod takim mianem wystawiał obrazy ne ekspozycji w Royal Academy w Londynie w 1839 roku.
Po zakończeniu nauki Emil Boratyński dużo podróżował, pomieszkiwał w Anglii, Francji, Niemczech i we Włoszech, w 1942 roku osiadł we Florencji. Nieco później współtworzył środowisko polskiej inteligencji emigranckiej, malował portrety członków obozu politycznego Hôtel Lambert, uwieczniał osobistości z rodu Czartoryskich. Utrzymywał również kontakt z krajem ojczystym i w latach 50. wysyłał swoje prace na wystawy organizowane w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Malarstwo Emila Boratyńskiego

Emil Boratyński był przede wszystkim portrecistą, malował realistyczne, dobrze oddające rysy modela wizerunki, w których wyczuwalna jest tradycja klasycyzmu. Najczęściej były to portrety reprezentacyjne na ciemnych, neutralnych tłach. Artysta uwieczniał często znane postaci nauki czy polityki, wśród sportretowanych znaleźli się m.in. bp Ludwik Łętowski (biskup pomocniczy kurii krakowskiej i członek Senatu Rzeczypospolitej Krakowskiej) czy Zygmunt Laskowski (naczelnik milicji powstańczej).
Malarz w swojej sztuce podejmował również tematykę alegoryczną, rodzajową, pejzażową oraz religijną.

Poza malarstwem Emil Boratyński zajmował się również grafiką, najczęściej wykorzystywał technikę akwaforty.

Dzieła Emila Boratyńskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Biblioteki Jagiellońskiej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Emila Boratyńskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Emila Boratyńskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Emila Boratyńskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»