HUMEK Gabriel

Gabriel Humek - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Gabriela Humka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Gabriela Humka na aukcję [kontakt]

HUMEK Gabriel
Tytuł:Weduta metafizyczna
Technika:olej, płyta
Wymiary:70 x 50,2 cm
78 x 58,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "G. Humek."

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

GABRIEL HUMEK

Gabriel Humek urodził się 17 czerwca 1907 roku w Bohinjskiej Bistricy, zmarł 26 września 1993 roku w Stičnej. Był katolickim księdzem, zakonnikiem cysterskim i słoweńskim artystą. W 1922 roku wstąpił do klasztoru cystersów w Stičnej, zaś w 1933 roku ukończył studia z zakresu teologii. Następnie przebywał w klasztorze w Mogile w Krakowie i równolegle, od 1937 roku do 1939 roku, studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po wybuchu II wojny światowej Gabriel Humek przeniósł się do Zagrzebia, gdzie kontynuował studia malarskie i ukończył je ostatecznie w Akademii Sztuk Pięknych w Ljubljanie.

Gabriel Humek - malarstwo

Artysta malował w wolnych chwilach od sprawowania posługi kapłańskiej i specjalizował się w pejzażu, a stylowo jego prace wpisywały się w nurt realizmu magicznego. Malarz ma w swoim dorobku ponad 400 obrazów. Tworzył głównie w technice olejnej.

Początkowo w swojej twórczości poświęcał się tematyce pejzażowej, a to ze względu na zainteresowanie zmiennością natury, jej barw i kształtów. Swoje malarstwo traktował jako wyraz wewnętrznych przeżyć.

Artysta sam przyznawał, że duży wpływ na jego malarstwo miała postać Giorgia de Chirico, twórcy malarstwa metafizycznego.

W twórczości Gabriela Humka zauważalne jest stopniowe przejście od malarstwa realistycznego do metafizycznego. Motywy i treści zawarte w jego obrazach służą wyrażeniu głębszych przeżyć i stanów. Malarstwo artysty tchnie aurą tajemniczości, która wpływa na niezwykły nastrój kompozycji.

Gabriel Humek - wystawy i kolekcje

Prace autorstwa Gabriela Humka były prezentowane na licznych wystawach i były reprodukowane w wielu książkach. Artysta eksponował swoje obrazy m.in. w Ljubljanie, Kranj, Novo Mesto, Kočevje, Mariborze, Celje, Kamniku oraz Domžale.

Wiele z prac artysty można znaleźć w zbiorach słoweńskiego Muzeum Chrześcijaństwa w klasztorze w Stičnej.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Gabriela Humka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Gabriela Humka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Gabriela Humka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Gabriela Humka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY GABRIELA HUMKA

x
«
»