KRZETUSKA-GEPPERT Hanna
Hanna Krzetuska-Geppert - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Hanny Krzetuskiej-Geppert. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Hanny Krzetuskiej-Geppert na aukcję [kontakt]
HANNA KRZETUSKA-GEPPERT
Hanna Krzetuska-Geppert urodziła się w 1903 roku w Krakowie, zmarła w 1999 roku w Trzebnicy. Była córką majora piechoty Wojska Polskiego Karola Krzetuskiego.
W latach 1920-1924 studiowała malarstwo sztalugowe w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. Ludwiki Mehofferowej w Krakowie pod kierunkiem Jerzego Fedkowicza, Zbigniewa Pronaszki i Jana Rubczaka. W 1925 roku uzupełniała wykształcenie w czasie pobytu w Paryżu.
W 1926 roku Hanna Krzetuska została członkinią ZPAP, a w 1937 roku ugrupowania Zwornik.
W okresie II wojny światowej artystka brała udział w działaniach konspiracyjnych, zbierała materiały dla Biuletynu Informacyjnego działając pod pseudonimem Błysk.
W 1946 roku przeprowadziła się do Wrocławia, gdzie współpracowała ze swoim przyszłym mężem Eugeniuszem Geppertem. Małżonkowie uczestniczyli w zakładaniu Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). W 1948 roku Hanna Krzetuska-Geppert pełniła tam funkcję starszego asystenta, natomiast w latach 1958-1960 prowadziła pracownię malarską wraz ze Zbigniewem Karpińskim.
W 1961 roku Hanna Krzetuska-Geppert wspólnie z mężem założyła ugrupowanie artystyczne zwane Grupą Wrocławską, początkowo funkcjonujące pod nazwą Szkoła Wrocławska. W 1966 roku otrzymała medal ZPAP na III Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W tym samym roku artystka napisała książkę - zbiór wspomnień 15% abstrakcji. W 1989 roku Hanna Krzetuska-Geppert zainicjowała ogólnopolski Konkurs im. Eugeniusza Gepperta. Oboje z mężem mieszkali i pracowali w kamienicy przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1/ 2, gdzie obecnie znajduje się siedziba jednej z galerii ASP we Wrocławiu.
Twórczość Hanny Krzetuskiej-Geppert
Sztuka Hanny Krzetuskiej-Geppert związana była z nurtem koloryzmu, zgodnie z założeniem ugrupowania Zwornik, do którego należała. "Zwornikowcy" bagatelizowali znaczenie tematu, dlatego w swojej twórczości artystka podejmowała różnorodną tematykę, malowała m.in. martwe natury, pejzaże, sceny we wnętrzach oraz weduty. Po wojnie jej obrazy ewoluowały w stronę malarstwa abstrakcyjnego. Późne prace artystki wykazują poszukiwanie czystej, wyważonej formy.
Poza malarstwem sztalugowym artystka zajmowała się również grafiką.
Hanna Krzetuska-Geppert
Hanna Krzetuska-Geppert brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie (1956, 1971), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (1959), BWA we Wrocławiu (1964) czy Galerii Wrocławskiej Spojrzenia (1980). Uczestniczyła również w wystawach za granicą, m.in. w Londynie (1960), Berlinie Zachodnim (1969), Cincinnati (1970), Braszowie (1973) czy Dreźnie (1978).
Obrazy Hanny Krzetuskiej-Geppert znajdują się w kolekcjach instytucji kultury, m.in. Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
