GEPPERT Eugeniusz

GEPPERT Eugeniusz
GEPPERT EugeniuszGEPPERT EugeniuszGEPPERT Eugeniusz

GEPPERT Eugeniusz BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z kapeluszem (1951?)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 80 cm
114,4 x 94,8 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:12000,00 zł
złóż zlecenie

EUGENIUSZ GEPPERT - NOTA BIOGRAFICZNA

Eugeniusz Geppert

Eugeniusz Geppert
[Źródło: NAC]

Eugeniusz Geppert urodził się w 1890 we Lwowie, zmarł w 1979 roku we Wrocławiu. Edukację artystyczną rozpoczął w 1908 roku w prywatnej Szkole Leonarda Stroynowskiego. Od 1914 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończył je jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 roku. Jego profesorami byli Jacek Malczewski i Stanisław Dębicki.
Stypendium Związku Polskich Artystów Plastyków umożliwiło Geppertowi wyjazd do Paryża. Artysta mieszkał tam i wystawiał (m. in. na Salonie Jesiennym) w latach 1925-1928.
W 1946 roku zamieszkał we Wrocławiu. Był inicjatorem powstania i pierwszym rektorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1962 roku założył Grupę Wrocławską.

Był związany z ugrupowaniami „Nowa Generacja” i „Zwornik”. Współpracował z czasopismami „Czas”, „Głos Plastyków”, „Przegląd Artystyczny”.

W malarstwie Eugeniusza Gepperta dominowała tematyka patriotyczno-historyczna. Artysta malował głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże (po wojnie głównie widoki Wrocławia). Od realizmu artysta odszedł dopiero w latach 50. Zaczął wtedy malować surrealistyczne wizje, w których można było rozpoznać odrealnione sylwetki kobiet, jeźdźców oraz postaci przypominających ludowe rzeźby.