GEPPERT Eugeniusz

Eugeniusz Geppert - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Eugeniusza Gepperta. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Eugeniusza Gepperta na aukcję [kontakt]

GEPPERT Eugeniusz
GEPPERT EugeniuszGEPPERT EugeniuszGEPPERT Eugeniusz
Tytuł:Parada
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, papier
Wymiary:22,7 x 27 cm
25,5 x 29,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Eugeniusz Geppert"
Na odwrocie szkic ołówkiem z przedstawieniem jeźdźca na koniu i towarzyszącej mu postaci.

OPIS PRACY:
Eugeniusz Geppert jest uznawany za jednego z najlepszych polskich kolorystów. Artysta jest również znany jako inicjator powstania Szkoły Sztuk Pięknych w powojennym Wrocławiu.
W twórczości malarza wielokrotnie powracał motyw jeźdźców konnych. Eugeniusz Geppert chętnie przedstawiał m.in. ułanów i dżokejów. W prezentowanym obrazie osadził konny wizerunek w realiach tłocznej i wielobarwnej parady. Praca została wykonana w szkicowy sposób, przejawia się w niej świetna znajomość zwierzęcej anatomii, przetworzonej jednakże przez indywidualny styl artystyczny malarza. Kompozycja jest pełna swobody, a ekspresyjne, ale jakże trafne plamy barwne wpływają na jej malarskość.
Cena wywoławcza:2200 zł
złóż zlecenie
GEPPERT Eugeniusz
GEPPERT EugeniuszGEPPERT EugeniuszGEPPERT Eugeniusz
Tytuł:Martwa natura z kapeluszem (1951?)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 80 cm
114,4 x 94,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “Eugeniusz Geppert | 1951(?)”

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

EUGENIUSZ GEPPERT

Eugeniusz Geppert

Eugeniusz Geppert
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Eugeniusz Geppert urodził się w 1890 we Lwowie, zmarł w 1979 roku we Wrocławiu. Edukację artystyczną rozpoczął w 1908 roku w prywatnej Szkole Leonarda Stroynowskiego. Od 1914 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończył je jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 roku. Jego profesorami byli Jacek Malczewski i Stanisław Dębicki.
Stypendium Związku Polskich Artystów Plastyków umożliwiło Eugeniuszowi Geppertowi wyjazd do Paryża. Artysta mieszkał tam i wystawiał (m.in. na Salonie Jesiennym) w latach 1925-1928.
W 1946 roku Eugeniusz Geppert przeniósł się do Wrocławia. Był inicjatorem powstania i pierwszym rektorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1962 roku założył Grupę Wrocławską.

Eugeniusz Geppert był związany z ugrupowaniami "Nowa Generacja" i "Zwornik". Współpracował z czasopismami "Czas", "Głos Plastyków", "Przegląd Artystyczny".

Malarstwo Eugeniusza Gepperta

W sztuce Eugeniusza Gepperta dominowała tematyka patriotyczno-historyczna. Artysta malował głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże (po wojnie najczęściej widoki Wrocławia). Od realizmu artysta odszedł dopiero w latach 50. Zaczął wtedy malować surrealistyczne wizje, w których można było rozpoznać odrealnione sylwetki kobiet, jeźdźców oraz postaci przypominających ludowe rzeźby.

Eugeniusz Geppert - wystawy i kolekcje

Eugeniusz Geppert czynnie uczestniczył w życiu artystycznym, wielokrotnie wystawiał swoje prace w kraju (głównie na ekspozycjach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych) oraz za granicą, np. w Paryżu.

Obrazy Eugeniusza Gepperta znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Eugeniusza Gepperta na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Eugeniusza Gepperta.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Eugeniusza Gepperta, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Eugeniusza Gepperta w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EUGENIUSZA GEPPERTA

x
«
»