NITRA Henryk

Henryk Nitra - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Henryka Nitry. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Henryka Nitry na aukcję [kontakt]

NITRA Henryk
NITRA HenrykNITRA HenrykNITRA Henryk
Tytuł:Taniec ludowy (1942)
Technika:drewno
Wymiary:48,5 x 22 x 17 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany: "Nitra | 1942"
zapytaj o cenę

HENRYK NITRA

Henryk Nitra, źródło: NAC

Henryk Nitra w swojej pracowni w Błędowicach Górnych (1932)
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Henryk Nitra urodził się w 1891 roku w Szobiszowicach na Śląsku Cieszyńskim, zmarł w 1948 roku w Cieszynie. Sztuką rzeźbienia interesował się już od dziecka. Po ukończeniu szkoły podjął naukę snycerstwa w fabryce stolarskiej we Frydku, następnie uczył się w szkole rzeźbiarskiej w Wałaskim Mezirzeczu. Przez pewien czas Henryk Nitra często zmieniał miejsce pobytu, pracował w warsztatach rzeźbiarskich, m.in. w Wiedniu i Monachium.
W czasie I wojny światowej artysta został wcielony do armii austriackiej, był odpowiedzialny za wykonywanie nagrobków dla wojskowych. Po wojnie Henryk Nitra nadal starał się uzupełniać swoje wykształcenie artystyczne, prawdopodobnie uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Konstantego Laszczki (brak materiałów źródłowych potwierdzających tę informację), przebywał w Poznaniu i Berlinie. Ostatecznie Henryk Nitra powrócił do rodzinnych stron i założył własną pracownię w Żermanicach, którą przeniósł później do Górnych Błędowic. Aktywnie działał na Śląsku Cieszyńskim jako popularyzator sztuki, współorganizował wystawy, udzielał się w Śląskim Związku Literacko-Artystycznym w Czeskim Cieszynie.
Wydarzenia II wojny światowej zmusiły Henryka Nitrę do opuszczenia Śląska Cieszyńskiego, w tym czasie pomieszkiwał we Lwowie, przybywał też w Krakowie. Po wojnie powrócił do Cieszyna i założył tam oddział Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym pełnił funkcję prezesa.

Twórczość Henryka Nitry

Henryk Nitra zajmował się także malarstwem, specjalizował się jednak w rzeźbie, a jego ulubionym medium było drewno.
Tematyka twórczości Henryka Nitry jest bardzo szeroka, artysta w swoich rzeźbach i płaskorzeźbach przedstawiał ludzi pracy (głównie górników), typy ludowe, sceny rodzajowe oraz motywy religijne. Najchętniej uwieczniał w swoich pracach Śląsk i życie jego mieszkańców. Zajmował się również rzeźbą dużych rozmiarów, wykonywał figury do kościołów i całe ołtarze, zajmował się projektowaniem nagrobków.

W dziedzinie malarstwa Henryk Nitra posługiwał się techniką akwareli i oleju, najczęściej malował portrety i pejzaże.

Henryk Nitra - wystawy i kolekcje

Henryk Nitra chętnie brał udział w wystawach, prezentował swoje prace np. w Cieszynie i Krakowie. Po śmierci artysty zorganizowano dwie monograficzne wystawy jego twórczości - w 1951 roku w Muzeum w Cieszynie oraz w 1975 roku w Muzeum w Czeskim Cieszynie.

Dzieła Henryka Nitry znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych, jedną z większych kolekcji prac artysty posiada Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ale jego rzeźby znajdują się też m.in. w Muzeum Krakowa.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy rzeźby Henryka Nitry na aukcje sztuki - wycena, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Michała Henryka Nitry. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Nitry, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię prac Henryka Nitry w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»