BETLEY Jan

BETLEY Jan
BETLEY JanBETLEY Jan
Tytuł:Płock (1934)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:40 x 52 cm
Uwagi:Dedykacja autorska p.d.: "Kochanemu profesorowi | miłośnikowi zabytków | te stare płockie mury ofiaruje | Jan Betley | 1934"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł

 

JAN BETLEY

Portret Jana Betleya

 

Tadeusz Puszkowski, "Portret Jana Betleya", Muzeum Narodowe w Warszawie
Źródło: Cyfrowe MNW

 

Jan Betley urodził się w 1908 roku w Płocku, zmarł w 1980 roku w Warszawie. Od 1930 roku studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Pod koniec studiów współtworzył artystyczne stowarzyszenie "Grupa Czwarta", które zrzeszało uczniów Tadeusza Pruszkowskiego. Naukę zakończył w 1935 roku, jednak dyplom uzyskał dopiero kilkanaście lat później, po wojnie, w 1946 roku, u Felicjana Kowarskiego.
W drugiej połowie lat 30. Jan Betley dużo podróżował, zwiedził m.in. Austrię, Włochy oraz Francję.
Okres II wojny światowej artysta spędził w Warszawie. W czasie działań wojennych większość jego dotychczasowego dorobku malarskiego uległo zniszczeniu. W 1948 roku Jan Betley objął posadę pedagoga na macierzystej uczelni, w 1967 roku uzyskał stanowisko docenta.

 

Malarstwo Jana Betleya

W swojej twórczości Jan Betley wykorzystywał technikę olejną i akwarelową. W obrazach artysty dominuje tematyka pejzażu, pojawiają się również widoki miejskie, głównie warszawskie, płockie oraz świętokrzyskie - ukazujące Sandomierz oraz Kazimierz Dolny nad Wisłą. Rzadziej Jan Betley podejmował tematykę batalistyczną i rodzajową, zwykle z przedstawieniami koni. Artysta malował również portrety oraz obrazy religijne.
Sztuka Jana Betleya cechuje się dopracowaniem warsztatowym, przemyślaną kompozycją oraz znakomitym wyczuciem kolorystycznym. Swoje obrazy artysta malował plamą barwną, z pominięciem szczegółów, co nadawało pracom Jana Betleya dodatkowego waloru malarskości.

 

Jana Betley - wystawy

Debiut wystawienniczy Jana Betleya miał miejsce w 1936 roku. W kolejnych latach artysta eksponował wielokrotnie na wystawach Instytutu Propagandy Sztuki, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1937 roku jego obrazy były pokazywane w Sztokholmie i Londynie, na wystawie grupy Blok. Po wojnie Jan Betley wystawiał również np. w Berlinie, Londynie i Chicago.

Obrazy Jana Betleya znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Jana Betleya na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Betleya.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Betleya, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Jana Betleya w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

 

 

x
«
»