OLPIŃSKI Jan Kazimierz

Jan Kazimierz Olpiński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Jana Kazimierza Olpińskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Jana Kazimierza Olpińskiego na aukcję [kontakt]

OLPIŃSKI Jan Kazimierz
OLPIŃSKI Jan KazimierzOLPIŃSKI Jan KazimierzOLPIŃSKI Jan Kazimierz
Tytuł:Boże Ciało
Technika:akwarela, karton
Wymiary:41 x 64 cm
46,5 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "K. Olpiński"
Sprzedane:XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2600 zł

JAN KAZIMIERZ OLPIŃSKI

Jan Kazimierz Olpiński urodził się w 1875 roku we Lwowie, zmarł w 1936 roku tamże. Był malarzem związanym z tzw. "szkołą monachijską" (grupą polskich artystów wykształconych w Monachium i tworzących w nurcie realizmu).
Po ukończeniu gimnazjum we Lwowie udał się na studia do Monachium, gdzie w latach 1893-1897 kształcił się na tamtejszej Akademii u Karla Rauppa i Carla von Marra. W 1897 roku udał się do Paryża, gdzie kontynuował studia w École des Beaux-Arts, praktykując w pracowniach cenionych artystów, takich jak René Xavier Prinet, James Abbott McNeill Whistler i Louis-Joseph-Raphaël Collin. Ponadto Jan Olpiński dokształcał się w Académie Colarossi. W latach 1899-1901 odbył podróże do Włoch i Kurlandii, po których rozpoczął studia w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego.

W 1905 roku artysta powrócił w rodzinne strony. Od 1921 do 1936 roku Jan Olpiński uczył rysunku w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie, zaś od 1930 roku również na Politechnice Lwowskiej.

Malarstwo Jana Olpińskiego

Jan Olpiński malował przy użyciu techniki olejnej i akwarelowej. Tworzył pejzaże, weduty, sceny rodzajowe, tzw. sceny legionowe oraz portrety. Prace artysty stylowo wpisują się w nurt realizmu, który w swojej formie odwołuje się do sztuki końca XIX wieku.

W malarstwie artysty wielokrotnie powracały widoki i przedstawienia mieszkańców Beskidów, Huculszczyzny i Podola.

Jan Olpiński - wyróżnienia, wystawy i kolekcje

Artysta był wielokrotnie nagradzany za swoje prace, m.in. w Paryżu otrzymał złoty medal za "Pejzaż jesienny", zaś w 1898 roku został odznaczony medalem w Académie Colarossi.

Jan Olpiński prezentował swoje obrazy m.in. w Krakowie, Warszawie i we Lwowie. Artysta brał udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu.

Obrazy autorstwa Jana Olpińskiego znajdują się obecnie w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Galerii Narodowej we Lwowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jana Kazimierza Olpińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Kazimierza Olpińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Kazimierza Olpińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Kazimierza Olpińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»