BENEDYKTOWICZ Janusz

BENEDYKTOWICZ Janusz
BENEDYKTOWICZ JanuszBENEDYKTOWICZ JanuszBENEDYKTOWICZ Janusz
Tytuł:Pejzaż z okolic Krakowa (1936)
Technika:olej, płyta
Wymiary:34 x 53 cm
42,5 x 62 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
sygn. l.d.: "Kraków 1936 | Janusz Benedyktowicz"
Sprzedane:IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
BENEDYKTOWICZ Janusz
BENEDYKTOWICZ JanuszBENEDYKTOWICZ Janusz
Tytuł:Klasztor Norbertanek w Krakowie
Technika:olej, płyta
Wymiary:32 x 46 cm
41 x 55 cm (wymiary z oprawą)
Sprzedane:IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł

JANUSZ BENEDYKTOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Janusz Benedyktowicz urodził się w 1918 roku, zmarł w 2001 roku. Pochodził z artystycznej rodziny. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z odznaczeniem obronił w 1951 roku. Zajmował się przede wszystkim grafiką i malarstwem, rzadziej medalierstwem, ekslibrisem i typografią reklamową. Tworzył pejzaże, widoki architektury i martwe natury. W jego twórczości graficznej często uwidaczniała się inspiracja sztuką ludową. Był także autorem opracowań naukowych dotyczących liternictwa i typografii.

Był laureatem Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Nagrody im. Brata Alberta (1975).

Jako artysta związany z Krakowem w swoich pracach często ujmował w sposób realistyczny widoki tego miasta. Janusz Benedyktowicz wykonywał również grafiki o tematyce religijnej, głównie dewocyjne. Malarz podejmował niekiedy tematykę animalistyczną, malował pejzaże, niekiedy sięgał po motywy Science-Fiction. Artysta wykonywał też kompozycje erotyczne, malował zarówno konkretne sceny, jak i intymne kobiece akty i utrzymane w konwencji pop-artu, kubizujące wizerunki nagich kobiet o nieco żartobliwym wyrazie.

Uczestniczył w ponad 100 wystawach w Polsce i na świecie, m.in. w Międzynarodowym Biennale Grafiki (1962, 1964) i Wystawie Grafiki Reklamowej w warszawskiej Zachęcie (1962). W 2016 roku w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie prezentowana była wystawa „Z twórczości rodziny Benedyktowiczów”, na której zaprezentowano prace Janusza Benedyktowicza, jego dziadka, Ludomira oraz dzieci, Anny i Mirosława.

 

x
«
»