ZĄBKOWSKI Józef Lucjan

Józef Lucjan Ząbkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Lucjana Ząbkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

ZĄBKOWSKI Józef Lucjan
ZĄBKOWSKI Józef LucjanZĄBKOWSKI Józef Lucjan
Tytuł:Port w nocy (1963)
Technika:olej, płótno
Wymiary:94,5 x 78 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ZĄBKOWSKI"
Opisany na odwrocie: "JÓZEF LUCJAN | ZĄBKOWSKI | PORT W NOCY 1963 | OLEJ 80 x 95"
Na odwrocie odręcznie wypisana metka z Wystawy Marynistycznej.
Widoczne pojedyncze, niewielkie ubytki farby oraz ubytek malatury o średnicy 0,5 cm (śr.g.) oraz 1,5 cm (śr.d.).

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

JÓZEF LUCJAN ZĄBKOWSKI

Józef Lucjan Ząbkowski urodził się w 1928 roku w Częstochowie, zmarł w 1998 roku w Krakowie. W latach 1948-1954 artysta studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki i Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Od 1955 roku pracował jako asystent Hanny Rudzkiej-Cybisowej i na stałe związał się macierzystą uczelnią, gdzie w 1988 roku otrzymał tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Malarstwa.
Józef Lucjan Ząbkowski czynnie działał w Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta był współzałożycielem grupy międzyśrodowiskowej "Krąg", z którą zrealizował wiele projektów polichromii, sgrafitto, mozaik oraz rzeźb.

Żoną Józefa Lucjana Ząbkowskiego była malarka Cecylia Wodnicka-Ząbkowska.

Twórczość Józefa Lucjana Ząbkowskiego

Artysta uprawiał malarstwo sztalugowe, monumentalne, rysunek i grafikę. Prace malarskie Józefa Lucjana Ząbkowskiego wykazują inspiracje sztuką abstrakcyjną, cechuje je geometryzacja i intensywność barw.

W młodzieńczym okresie twórczości artysta inspirował się informelem o organicznej genezie. Następnie zaczął tworzyć tzw. "nakładki", które polegały na łączeniu ze sobą dwóch obrazów o regularnej budowie. Następnie jego sztuka ulega przemianom, idąc w stronę sensualizmu.

Józef Lucjan Ząbkowski - wystawy, wyróżnienia, kolekcje

Józef Lucjan Ząbkowski swoje obrazy prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955), Ogólnopolskiej Wystawie Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, w Sopocie (1956, 1963) czy Wystawie malarstwa w XV-lecie PRL (1961).

Artysta został wyróżniony m.in. I. nagrodą w krajowych konkursach sztuki z okazji Olimpiady w 1956 i 1960, nagrodą Ministra Kultury i Sztuki III i II stopnia w 1969 i 1980, Złotym Medalem TPSP na Salonie w Krakowie w 1977 oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki na wystawie "400 dzieł" w Zakopanem w 1978 roku.

Prace Józefa Lucjana Ząbkowskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Teksty o artyście

"(...) Józef Lucjan Ząbkowski jest sensualistą i tym samym należy do biegnącego przez wszystkie epoki nurtu emocjonalnego, zwanego również dionizyjskim. Do tego samego, do którego należeli w równym stopniu Michał Anioł ze swoją transcendentalną "terribilita", jak pesymistyczny Goya czy radosny Renoir, któremu zresztą Ząbkowski jest najbliższy. Nie tylko poprzez widzenie świata poprzez piękno. Również, a może przede wszystkim przez aprobatę, polegającą na wyławianiu - być może podświadomym - z jego zgiełku wyłącznie akcentów optymistycznych i konstruujących, z wyciszeniem, lub wręcz eliminacją destrukcji we wszelkich jej postaciach".

Jerzy Madeyski, Józef Lucjan Ząbkowski, Związek Polskich Artystów Plastyków, Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach 1981.

 

"Tak jak wielu artystów, których mistrzami byli koloryści i kapiści, tak i Ząbkowski zachowywał i dostrzegał obszar twórczych wartości 'pokolenia mistrzów'. Żadną miarą jednak nie oznaczało to twórczej uległości. Dzisiaj trudno jest, patrząc na obrazy, rysunki, grafiki, projekty polichromii czy witraży Ząbkowskiego wskazać jego związki z koloryzmem, wskazać prace, które są niezawodnym znakiem twórczości, sygnałem jego twórczych pasji i zainteresowań".

Józef Lucjan Ząbkowski, red.Michał Pilikowski, Kraków 2009

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Lucjana Ząbkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Lucjana Ząbkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Lucjana Ząbkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Lucjana Ząbkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»