WODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

WODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia
WODNICKA-ZĄBKOWSKA CecyliaWODNICKA-ZĄBKOWSKA CecyliaWODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia
Tytuł:Wzgórze (1967)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 50 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "C. Wodnicka"
Opisany na odwrocie: "CECYLIA | WODNICKA | ZĄBKOWSKA | WZGÓRZE 1967 | 60 x 50 OLEJ | Kraków 30102"
Opisany na blejtramie.

Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl
[KONTAKT w sprawie obrazu]
zapytaj o cenę
WODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia
WODNICKA-ZĄBKOWSKA CecyliaWODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia
Tytuł:Pejzaż letni (2000)
Technika:olej, płyta
Wymiary:81 x 65 cm
93 x 77,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "C. WODNICKA 2000 R"
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł

CECYLIA WODNICKA-ZĄBKOWSKA

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska urodziła się 1926 roku w Zabłociu koło Radomia. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Adama Marczyńskiego, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskała w 1954 roku.
Artystka należała do artystycznej grupy "Krąg", z którą wystawiała w latach 1961-1979.

Malarstwo i twórczość Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska zajmuje się głównie malarstwem, ale tworzy również monotypie i drzeworyty. W swoich pracach często nawiązywała do dorobku polskiej awangardy artystycznej, inspirując się przy tym stimmungiem. Główną domeną jej twórczości były abstrakcyjne, olejne pejzaże, będące raczej odbiciem duszy artystki, niż faktyczną transpozycją rzeczywistych krajobrazów na język sztuki. Poszczególne elementy kompozycji jej obrazów są uproszczone, zredukowane do syntetycznej, niemal geometrycznej formy. Surowość kształtów jest złagodzona przez nieregularność plam barwnych kładzionych mocnymi pociągnięciami pędzla.
Jednym z przykładów charakterystycznych dla Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej pejzaży jest obraz "Ruiny zamku". Praca oscyluje na granicy abstrakcji i figuracji, wpatrując się w powierzchnię płótna można bowiem dostrzec tytułowe zamczysko. Stonowana kolorystyka obrazu opiera się przede wszystkim na odcieniach brązu i szarości, kojarzących się właśnie z tzw. sosami monachijskimi.

Malarka podejmowała niekiedy również tematykę portretu oraz wykonywała przedstawienia animalistyczne. W tego typu obrazach Cecylia Wodnicka-Ząbkowska skupiała się na przedstawieniu jednej postaci lub zwierzęcia, które wypełniało pole obrazowe, nierzadko wychodząc poza granice płótna i rozpierając jak gdyby dzieło od środka.

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska wraz z mężem, malarzem Józefem Lucjanem Ząbkowskim, tworzyła również wielkoformatowe, architektoniczne dekoracje malarskie w wielu obiektach na terenie południowej Polski: polichromie, sgraffita, mozaiki, projekty witraży. Małżeńska współpraca zaowocowała również stworzeniem kilku rzeźb.

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska - wystawy i nagrody

Cecylia Wodnicka-Ząbkowska od 1957 roku eksponowała swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Została wyróżniona na wystawie XXV-lecia PRL (Kraków 1969) oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Obraz (Łódź 1972).

Prace Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej znajdują się m.in. w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Lubuskiego w Zielonej Górze, Uniwersytetu Robotniczego w Strumicy, Kolonii Artystycznej w Poćitejl, a także w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Belgii, Francji, Jugosławii, Niemczech oraz we Włoszech.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Cecylii Wodnickiej-Ząbkowskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY CECYLII WODNICKIEJ-ZĄBKOWSKIEJ

x
«
»