PANKIEWICZ Józef

Józef Pankiewicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Pankiewicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Pankiewicza na aukcję [kontakt]

JÓZEF PANKIEWICZ

Józef Pankiewicz urodził się 29 listopada 1866 roku w Lublinie, zmarł 4 lipca 1940 roku w Marsylii. W latach 1884-1885 studiował w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Naukę kontynuował w Akademii w Petersburgu a następnie w Paryżu z Władysławem Podkowińskim. W latach 1906-1914 artysta pełnił funkcję profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Lata 1914-1919 artysta spędził w Hiszpanii. Począwszy od 1925 roku przebywał na stałe we Francji prowadząc filię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dziewiątka jego uczniów nazwana Komitetem Paryskim: Seweryn Boraczok, Jan Cybis, Józef Czapski, Józef Jarema, Artur Nacht, Tadeusz Piotr Potworowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Stanisław Szczepański, Zygmunt Waliszewski, po powrocie do Polski zapoczątkowała w rodzimej sztuce nurt koloryzmu. Józef Pankiewicz był także jednym z prekursorów polskiej grafiki artystycznej.

Malarstwo Józefa Pankiewicza

Ogromny wpływ na twórczość Józefa Pankiewicza wywarło francuskie malarstwo impresjonistyczne i postimpresjonistyczne. W swojej twórczości podejmował on problem roli koloru w obrazie. Za pomocą zmiennej palety barw oddawał nastrój portretowanej sceny.

W twórczości artysty forma malarska dominowała nad warstwą znaczeniową obrazu. Swoje zamiłowanie do eksperymentów kolorystycznych zaszczepił w swoich uczniach, z którymi w 1924 roku wyjechał do Paryża, aby doskonalić warsztat malarski i poznawać twórczość mistrzów malarstwa.

Przełomowym momentem dla twórczości artysty była wizyta w Paryżu w 1889 roku, która spowodowała fascynację malarza sztuką impresjonizmu. W kolejnych latach artysta tworzył liczne nokturny i kompozycje symboliczne. W kolejnych latach sztuka Józefa Pankiewicza czerpała inspiracje ze sztuki japońskiej i prac francuskich artystów jak Cézanne i Matisse.Z kolei w późniejszych latach pod wpływem kubizmu i fowizmu artysta wprowadził do swoich obrazów geometryzację oraz mocne kolory.

W późniejszych latach artysta rezygnował z czystego i intensywnego koloru na rzecz malarstwa walorowego.

Józef Pankiewicz - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Józef Pankiewicz wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w Wiedniu (1902, 1906, 1908), prezentował również swoje prace na paryskim Salonie Jesiennym (1904, 1907, 1909, 1919) i Salonie Niezależnych (1911, 1912). W 1922 roku miała miejsce w Galerie Bernheim-Jeune w Paryżu pierwsza indywidualna wystawa artysty.

W 1899 rok Józef Pankiewicz wziął udział w Wystawie Powszechnej w Paryżu, na której został nagrodzony złotym medalem za obraz "Portret pani Oderfeldowej z córką" (1897), z kolei na kolejnej Wystawie Powszechnej w 1900 roku zdobył srebrny medal. W 1927 roku otrzymał od rządu francuskiego tytuł Kawalera Legii Honorowej, ponadto został odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta.

Obrazy autorstwa Józefa Pankiewicza można znaleźć w wielu prywatnych i muzealnych kolekcjach. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józef Pankiewicz na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Pankiewicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Pankiewicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Pankiewicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»