XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Data aukcji: 2023-06-29
Krakowski Dom Aukcyjny®XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 1 | ID: 028001 |
JABŁOŃSKI Marcin BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret mężczyzny z biżuteryjną szpilą (1829) |
Technika: | olej, płótno dublowane |
Wymiary: | 64 x 49,5 cm 79 x 64,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jabłoński pinxit | 1829." Obraz po konserwacji. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Marcin Jabłoński był cenionym lwowskim portrecistą, który tworzył swoje prace w stylu biedermeier. W obrazie "Mężczyzna z biżuteryjną szpilą" artysta zastosował konwencjonalną kompozycję portretową, w której postać jest ukazana od pasa w górę, z kolei tło jest utrzymane w jednolitej ciemnej barwie. Ukazany mężczyzna ma na sobie elegancki strój zgodny z panującą w latach 20. XIX wieku modą – ubrany jest w ciemny, dwurzędowy frak i koszulę z wysokim, sztywnym kołnierzykiem. Na piersi ma wpiętą subtelną, biżuteryjną złotą szpilę, podkreślającą rangę i zamożność sportretowanej osoby. Obraz jest utrzymany w realistycznej konwencji i charakteryzuje go duża dbałość o detale. Sposób opracowania twarzy i ubioru cechuje subtelność i miękkość w kształtowaniu form, które wpływają na panujący w obrazie nastrój spokoju i dostojności. Dzieło Marcina Jabłońskiego stanowi przy tym znakomity przykład klasyki mieszczańskiego portretu z okresu pierwszej połowy XIX stulecia. |
LOT 2 | ID: 028002 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety w koronkowym welonie |
Wymiary: | 57,5 x 49,5 cm 73,5 x 65 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Obraz po konserwacji. Lokalnie, w prawej górnej części obrazu widoczne niewielkie ubytki warstwy malarskiej. Widoczny ubytek malatury śr.d. |
LOT 3 | ID: 028003 |
Tytuł: | Lektura na skale |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 42 x 29,5 cm 63,5 x 48,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofmann" Na odwrocie olejny szkic profilu twarzy. OPIS PRACY: Wlastimil Hofman jest jednym z najbardziej cenionych krakowskich artystów okresu 20-lecia międzywojennego. Malarz kształcił się u Jacka Malczewskiego, którego symbolistyczna sztuka stała się punktem wyjścia do wykształcenia stylistyki własnej twórczości. W obrazie "Lektura na skale" Wlastimil Hofman zastosował charakterystyczny dla siebie sposób komponowania, sytuując na bliskim pierwszym planie głównych bohaterów, zaś w tle ujmując rozległy pejzaż – w tym przypadku ze wzgórzem, na którym majaczy zarys budowli. Prezentowana, właściwie rodzajowa scena jest przepełniona nastrojem spokoju i beztroski. Siedzące na skale dziewczynki są pogrążone we wspólnej lekturze i zdają się odcinać od otaczającego je świata natury. Delikatna, pastelowa gama barwna oraz szczegóły, takie jak wianek na głowie starszej z dziewczynek, wzmacniają idylliczny charakter pracy. Tym samym obraz wpisuje się w grupę dzieł autorstwa Wlastimila Hofmana, które przedstawiają dzieci jako swoiste personifikacje szczerości, szczęśliwości i dobra. |
Cena wywoławcza: | 17000 zł |
Cena uzyskana: | 17000 zł |
LOT 4 | ID: 028004 |
Tytuł: | Przemieniona (1949) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 31,3 x 35,4 cm 42 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.g.: "Wlastimil | Hofman | 1949" Opisany na odwrocie: "Przemieniona"; "Dawnej mojej Modelce Filównie | przesyłam tę Przemienioną na | pamiątkę poznania | do moich obrazów malowanych | na Spadzistej | Wlastimil Hofman | 1956 | Szkl. Poręba" Widoczne delikatne spękania warstwy malarskiej. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. |
Cena wywoławcza: | 9500 zł |
Cena uzyskana: | 18000 zł |
LOT 5 | ID: 028005 |
ROZWADOWSKI Zygmunt BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przed polowaniem (1911) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 56,5 x 87,5 cm 74,5 x 105,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Z. Rozwadowski | 1911" OPIS PRACY: Zygmunt Rozwadowski był lwowskim malarzem, który tworzył głównie obrazy batalistyczne i rodzajowe. W twórczości tego artysty dużą rolę odgrywały przedstawienia koni, które wielokrotnie powracały w tworzonych przez niego kompozycjach. Tym samym artysta swoją twórczością wpisywał się w nurt polskiego malarstwa historycznego. Prezentowana praca przedstawia scenę na chwilę przed rozpoczęciem polowania. Artysta w doskonały sposób oddał charakter wczesno-jesiennej aury. Ukazał on uczestników polowania w klasycznych czerwonych frakach i białych bryczesach, w towarzystwie dostojnych koni i psów myśliwskich. Grupa postaci została ukazana na tle malowniczo porośniętego pnączami dworu. Obraz cechuje dbałość o detale i interesujące zestawienia barw, które wpływają na dekoracyjny charakter pracy. |
Cena wywoławcza: | 32000 zł |
Cena uzyskana: | 38000 zł |
LOT 6 | ID: 028006 |
FAŁAT Julian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Łosie w pejzażu |
Technika: | tusz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 10 x 15 cm (w świetle passe-partout) 36 x 41 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "JFałat" OPIS PRACY: Julian Fałat jest znany jako wybitny twórca malarstwa pejzażowego i jest przy tym określany mianem jednego z najwybitniejszych akwarelistów w polskiej historii sztuki. W malarstwie artysty jest wyraźnie zauważalne zainteresowanie naturą, pejzażem i myślistwem. W pracy "Łosie w pejzażu" występuje cechująca twórczość artysty lekkość i szkicowość sposobu ujęcia kompozycji. W syntetyczny sposób ukazane zwierzęta i krajobraz zostały oddane za pomocą subtelnych pociągnięć, które tworzą wiarygodną całość. Malarz zarówno w pracach malarskich, jak i rysunkowych chętnie ukazywał sceny w zimowej scenerii, gdzie prostymi środkami osiągał ciekawe efekty wizualne. Artysta często przedstawiał zimowe pejzaże Polesia, w których chętnie przedstawiał sylwetki łosi, które powracały zarówno w obrazach pejzażowych, jak i tych związanych z myślistwem. |
Cena wywoławcza: | 6000 zł |
Cena uzyskana: | 6000 zł |
LOT 7 | ID: 028007 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żołnierze napoleońscy pukający do okna |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 30 x 40,5 cm 38,5 x 48,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Jerzy Kossak" |
Cena wywoławcza: | 10000 zł |
Cena uzyskana: | 15000 zł |
LOT 8 | ID: 028008 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Koń na postoju |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 30,3 x 40,7 cm 37 x 48 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 10000 zł |
Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 9 | ID: 009028 |
ŻUKOWSKI BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret w szyfonowej etoli |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35,7 x 35,7 cm (w świetle passe-partout) 50 x 62,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "[nieczytelne] Żukowski"
LOT 10 | ID: 010028 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret damy z broszą |
Wymiary: | 63 x 51 cm |
Uwagi: | Obraz po konserwacji.
LOT 11 | ID: 028011 |
ZIELENIEWSKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Macierzyństwo (1924) |
Technika: | gwasz, akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 21 x 26,5 cm 31,5 x 39 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "K.Z." Opisany l.d.: "Paris. 1924." |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 12 | ID: 028012 |
PANKIEWICZ Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Umęczony Chrystus |
Technika: | akwaforta, papier |
Wymiary: | 35,3 x 24 cm (wymiary grafiki) 53,5 x 38 cm (wymiary arkusza) 57 x 41,5 cm (wymiary z oprawą |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "Pankiewicz" Opisana ołówkiem p.d. (pod passe-partout): "podług obrazu Wojciecha Piechowskiego" |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 13 | ID: 028013 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Madonna del Mare (1941) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 50 cm 47,5 x 62 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA. 1941." Opisany na odwrocie: "Madonna del Mare | Bronisława Rychter Janowska" Widoczne zabrudzenie malatury i niewielkie ubytki farby (p.śr.). Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: W twórczości Bronisławy Rychter-Janowskiej wiele miejsca zajmowała tematyka śródziemnomorska. Artystka tworzyła przeważnie prace pejzażowe, które były najczęściej osadzone we włoskim krajobrazie. Prezentowana praca jest przykładem niezwykłej wrażliwości artystki na światło i barwę. Całość jest utrzymana w odcieniach błękitu, które swobodnie się przenikają i tworzą dekoracyjną i nastrojową całość. Kompozycja jest podporządkowana przedstawieniu rzeźby tytułowej nadmorskiej Madonny. Co jest warte odnotowania, artystka przedstawiła istniejącą w rzeczywistości figurę, która znajduje się w Chioggii, włoskiej miejscowości określanej niekiedy jako "Mała Wenecja". Artystka kilkakrotnie ukazywała to miejsce, które być może widziała na jednej ze swoich włoskich podróży. |
LOT 14 | ID: 028014 |
BRATKOWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mewy nad wzburzonym morzem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 59 x 80 cm 78 x 97 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "R. Bratkowski" OPIS PRACY: W malarstwie Romana Bratkowskiego wielokrotnie powracał motyw wzburzonego morza, nierzadko, tak jak w prezentowanym przykładzie, ożywiony sylwetkami wznoszących się mew. Artysta w obrazach o tematyce marynistycznej wykorzystywał interesujące zabiegi kompozycyjne i luministyczne, które nadają jego pracom niepowtarzalny charakter. Na oferowanym obrazie widoczny jest morski pejzaż. Białe, spienione fale niespokojnego morza w majestatyczny sposób rozbijają się o skaliste wybrzeże. Kolorystycznie odcinają się one zarówno od ciemnobrązowych skał, jak i zieleni morskiej toni. Przedstawienie jest niezwykle dynamiczne, na co wpływają diagonalne linie ukazanych w ruchu morskich fal i przecinających powietrze lecących mew. Spokojem zachwyca natomiast w kontraście ciemne stosunkowo niebo, po którym z lekka tylko przesuwają się chmury. |
LOT 15 | ID: 028015 |
Tytuł: | Spienione fale na skałach |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 70 cm 71,5 x 91 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "R. Bratkowski" |
LOT 16 | ID: 028016 |
KAMOCKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Strumyk |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50,5 x 68 cm 69 x 88,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St Kamocki" Na odwrocie odręczny opis obrazu. OPIS PRACY: Stanisław Kamocki jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich pejzażystów. Artysta był związany ze szkołą Jana Stanisławskiego i stał się kontynuatorem jego podejścia do tworzenia malarstwa. Artysta malował swoje obrazy za pomocą energicznych pociągnięć pędzla, rozbudowanej faktury i starannie przemyślanej gamy barwnej. W prezentowanej pracy malarz wykazał się jako znakomity kolorysta. Subtelna kolorystyka obrazu w połączeniu z uproszczeniem form, wpływa na nastrojowy charakter kompozycji i ukazuje wrażliwość artysty na naturę. |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 17 | ID: 028017 |
PIEKARSKI Florian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z rozlewiskiem |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 64 x 76 cm 84,5 x 96,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "F. PIEKARSKI [nieczytelne]"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 18 | ID: 028018 |
STRYJEŃSKA Zofia BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Prządka (Rodzinna sielanka) |
Technika: | gwasz, olej, płótno (przymocowane na płycie drewnianej) |
Wymiary: | 68,5 x 96,5 cm 77 x 105,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Z. STRYJENSKA" Widoczne spękania i ubytki malatury (lokalnie wzdłuż prawej krawędzi obrazu, w partii gorsetu i spódnicy prządki). PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, Polska; - kolekcja prywatna, Pensylwania; - kolekcja prywatna (nabyty w prezencie ok. 1960). Obraz posiada opinię eksperta w dziedzinie twórczości Zofii Stryjeńskiej. FRAGMENTY OPINII: "W 1947 r. artystka opuściła Polskę na zawsze. Odcięcie się od przedwojennego środowiska artystycznego i co ważniejsze od krajowej publiczności, postawiło ją przed koniecznością poszukiwania nowych odbiorców twórczości. Tworząc w trudnych warunkach lokalowych w Paryżu, Stryjeńska porzuciła prawie całkowicie swoją technikę malarską - gwasz na papierze - zaczęła stosować podłoże płócienne.(...) Opiniowany obraz w ogólnym zarysie powtarza kompozycję "Prządki" przy jednoczesnych zmianach dotyczących szczegółów w ubiorze, akcesoriach i ruchu postaci. Być może na kształt kompozycji miała wpływ osoba zamawiająca obraz, stąd dodano w tle, znany z licznych obrazów przedwojennych, motyw strumienia.(...) Kolorystyka obrazu jest charakterystyczna dla obrazów Stryjeńskiej z lat 50. Charakterystyczne są przygaszone zielenie i rdzawy brąz, przechodzący w czerwień (brzeg spódnicy)." Więcej o obrazie Zofii Stryjeńskiej w artykule na blogu [ZOBACZ]PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 19 | ID: 028019 |
STAŃKO Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż tatrzański z potokiem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 68,5 cm 64,5 x 84,5 cm (z oprawą:) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Stańko" |
Cena wywoławcza: | 3600 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 20 | ID: 028020 |
STAŃKO Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zima w Zakopanem |
Technika: | olej, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 26,3 x 36 cm 35,5 x 45 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 4600 zł |
LOT 21 | ID: 028021 |
STAŃKO Leszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krokusy (1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 81,5 x 100 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1980 R." |
Cena wywoławcza: | 3200 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 22 | ID: 028022 |
STAŃKO Leszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Poranek w Tatrach (1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 54,5 x 73,5 cm 74 x 92,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 23 | ID: 028023 |
STAŃKO Leszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż tatrzański z chatami (1991) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 68,5 x 88,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "LESZEK STAŃKO | ZAKOPANE 1991 R." |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 24 | ID: 028024 |
JEGOROW Andriej Afanasjewicz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sanna |
Technika: | gwasz, karton |
Wymiary: | 25,5 x 33 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "A. Jegorov"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 25 | ID: 028025 |
Tytuł: | Pejzaż nizinny z rzeką (1922) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55 x 81 cm 75 x 100 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "R. Bratkowski 22." Lokalnie widoczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej. |
LOT 26 | ID: 028026 |
SERAFIN Władysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Widok na port (1974) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 53 x 90 cm 66 x 103,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "W Serafin 974" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 27 | ID: 028027 |
Tytuł: | Pod kapliczką (1961) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 34,5 x 49 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofman | 1961" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 7000 zł |
LOT 28 | ID: 028028 |
Tytuł: | Adzia ze złamaną nogą (1961) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 24,5 x 48,5 cm 28 x 51 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.g.: "1961 | Wlastimil Hofman" Opisany na odwrocie: "Adzia ze złamaną nogą | 19 WH 61 | Szkl. Poręba"; "Byłej modelce na pamiątkę | Bronisławie Filównie, obecnie Pani [nieczytelne] | Wlastimil Hofman 19 [?]/05 66" PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - dar od artysty. |
Cena wywoławcza: | 6000 zł |
Cena uzyskana: | 7500 zł |
LOT 29 | ID: 028029 |
Tytuł: | Portret mężczyzny (1959) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 30 x 21 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.d.: "19/IX WH 59"
LOT 30 | ID: 028030 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przy fontannie (rozmowa mnicha z chłopcem) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 21,5 x 25 cm 28,5 x 32,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Widoczne zabrudzenie malatury i lekkie pofalowanie podłoża.
LOT 31 | ID: 028031 |
HOLZMÜLLER Juliusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pod mogiłą żołnierza (1917) |
Technika: | gwasz, ołówek, karton |
Wymiary: | 18,7 x 28 cm 31 x 40,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Juliusz Holzmüller | 1917" |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 32 | ID: 028032 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wyjazd na polowanie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 80 cm 60 x 90 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 33 | ID: 028033 |
Tytuł: | Napad wilków - ucieczka |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 35 x 50 cm 47 x 61,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 34 | ID: 028034 |
BREITENWALD Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Patrol na postoju |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 83,5 x 103,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "RBreitenwald" Widoczne lekkie pofalowanie podłoża (l.g., p.d.). |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 35 | ID: 028035 |
MESJASZ Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wyprawa po chrust (1989) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 67,5 x 88 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "EMesjasz 89" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 36 | ID: 028036 |
KOSIŃSKI Kajetan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wesele krakowskie |
Technika: | akwarela, gwasz, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 35 x 50 cm 43,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "K. Kosiński" |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 37 | ID: 028037 |
WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krakowianka w chuście (1927) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 46 x 63,5 cm (w świetle passe-partout) 68 x 88 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "W. Wodzinowski | III 1927."
OPIS PRACY: Wincenty Wodzinowski w swoim malarstwie najczęściej poruszał tematykę związaną z życiem podkrakowskiej wsi, ukazując tamtejszych mieszkańców oraz ludową obyczajowość. Prezentowany portret został namalowany za pomocą pewnych pociągnięć pędzla i wyrazistych barw. Kobieta jest ubrana w ludowy strój krakowski, z kolei na głowie ma zawiązaną czerwoną chustę. Obraz stanowi swoistą manifestację tożsamości portretowanej osoby, która jest silnie związana z kulturą ludową. Praca porusza swoją autentycznością przekazu i wysokimi walorami artystycznymi . |
Cena wywoławcza: | 4600 zł |
Cena uzyskana: | 4600 zł |
LOT 38 | ID: 028038 |
FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kraków - zakole Wisły (1923) |
Technika: | autolitografia podkolorowana gwaszem i kredką, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 43,5 x 56 cm 58 x 70,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański 1923." Opisany na odwrocie: "Stwierdzam że tę autolitografię podkolorowaną własnoręcznie | wykonałem li tylko w paru egzemplarzach | Stanisław Fabijański - | Kraków - 1939. -" |
Cena wywoławcza: | 1300 zł |
Cena uzyskana: | 1300 zł |
LOT 39 | ID: 028039 |
Tytuł: | Kaplica Ogrojcowa przy kościele św. Barbary w Krakowie (1922) |
Wymiary: | 44,5 x 30,5 cm (w świetle oprawy) 52,5 x 42 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański 1922."
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 40 | ID: 028040 |
GRAMATYKA Antoni BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Brama Floriańska w Krakowie |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 18 x 16 cm (w świetle passe-partout) 41,5 x 38,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "AGramatyka" |
LOT 41 | ID: 028041 |
SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kraków - zespół trzech podkolorowanych cynkografii |
Technika: | cynkografia podkolorowana akwarelą i gwaszem, papier naklejony na papier |
Wymiary: | 10 x 10 cm (każda grafika) 20 x 16,5 cm (każdy arkusz) 21,5 x 18 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: l.d. "S.F. Adam" ("Brama Floriańska"); l.d. "F.S. Adam" ("Ratusz na Rynku Głównym"); "S.F. Adam" ("Wawel") Lokalnie widoczne ślady zalania na arkuszach. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 42 | ID: 028042 |
CZEKAJ Franciszek BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Brama Floriańska w Krakowie (1973) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 51,5 x 41 cm 63 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Czekaj F 73" Na odwrocie metka Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie z błędnym opisem techniki i wymiarów podłoża. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 43 | ID: 028043 |
GROTT Teodor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ołtarz Ukrzyżowanego (1907) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 17 x 10 cm (w świetle passe-partout) 41 x 32 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Teod Grott | [nieczytelne]07" Opisany na odwrocie: "Szkic do obrazu w bocznej | kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego | na Jasnej Górze w Częstochowie | Teodor Grott | 1907." |
LOT 44 | ID: 028044 |
GROTT Teodor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Akt kobiecy z lusterkiem |
Technika: | akwarela, gwasz, karton |
Wymiary: | 36 x 50,5 cm 48 x 62 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Teod Grott" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 45 | ID: 028045 |
CHRZANOWSKI Antoni BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z porcelanową figurką (1945) |
Technika: | akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 60 x 48 cm 68,5 x 57 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "Antoni Chrzanowski | Kraków 1945"
LOT 46 | ID: 028046 |
UZIEMBŁO Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krakowianka (1946) |
Technika: | gwasz, akwarela, papier |
Wymiary: | 50 x 35 cm 64 x 49 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "HENRYK UZIEMBŁO | KRAKÓW 1946" Lokalnie widoczne pofalowanie podłoża. |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 47 | ID: 028047 |
Tytuł: | Krakowianka z dzbankiem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 48 x 67 cm 61 x 79,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "W. Wodzinowski" |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 48 | ID: 028048 |
Tytuł: | Odpoczynek |
Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 20,5 x 32 cm (w świetle passe-partout) 42 x 53 cm (z oprawą) |
LOT 49 | ID: 028049 |
Autor nieznany BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dziewczyna w stroju ludowym | Akt akademicki (praca dwustronna) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 97,5 x 68 cm 130,5 x 104 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Widoczne uszkodzenie podłoża w prawym górnym narożniku oraz ubytki przy prawej krawędzi tektury. Na stronie z przedstawieniem aktu widoczne liczne przetarcia i ubytki warstwy malarskiej. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 50 | ID: 028050 |
BIALIK H. BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Hucułka (1923) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 62 x 48 cm (w świetle oprawy) 72,5 x 58,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "H. Bialik | 23." |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 51 | ID: 028051 |
NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Muszyna |
Technika: | akwarela, gwasz, papier |
Wymiary: | 17 x 24 cm 33 x 38,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Opisany śr.d.: "MUSZWSIMIASTOROSYTAWILLASEŁO" Na odwrocie dwie pieczątki autorskie (okrągła - "PAMIĄTKA Z KRYNICY | NIKIFOR | MALARZ" i prostokątna - "NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA-WIEŚ) oraz opis gwaszem: "1000 ZŁ". |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 52 | ID: 028052 |
Tytuł: | Tarnów - kościół NMP Wniebowziętej na Burku |
Wymiary: | 22 x 15,5 cm 38 x 31 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Opisany śr.d.: "TARNÓWWIESROSYTA" Na odwrocie dwie pieczątki autorskie (okrągła - "PAMIĄTKA Z KRYNICY | NIKIFOR" i prostokątna - "NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA-WIEŚ) oraz opis gwaszem: "500 ZŁ". Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
OPIS PRACY: Architektura stanowiła istotny element twórczości Nikifora Krynickiego. Artysta za pomocą wyraźnego konturu i uproszczenia ukazywanych elementów tworzył niepowtarzalne kompozycje, które cechowała nastrojowa dekoracyjność. To właśnie w przedstawieniach różnych miejsc artysta uzewnętrzniał swój unikalny styl. Z kolei prace jak prezentowany widok z Tarnowa oddają niezwykłe spojrzenie twórcy na otaczający go świat, który ukazywał za pomocą różnorodnych barw, wpływających na baśniowy charakter jego obrazów. |
LOT 53 | ID: 028053 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Madonna z Dzieciątkiem (1972) |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 39,5 x 30,3 cm (w świetle oprawy) 46,5 x 37 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EP" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 1972" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 54 | ID: 028054 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Hodegetria (Matka Boża z Dzieciątkiem) |
Wymiary: | 40,7 x 31 cm (w świetle oprawy) 46 x 37 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 55 | ID: 028055 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Święta Barbara |
Wymiary: | 40 x 30,8 cm (w świetle oprawy) 46 x 36,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 56 | ID: 028056 |
KSIĄŻEK Bolesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Flora |
Technika: | ceramika szkliwiona |
Wymiary: | 38 x 24 x 2 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d. monogramem "KB" |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 57 | ID: 028057 |
Tytuł: | Czart |
Wymiary: | 28 x 20,5 x 3,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany śr.d. monogramem "KB" |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 4800 zł |
LOT 58 | ID: 028058 |
Tytuł: | Owoc |
Technika: | ceramika szkliwiona, metal |
Wymiary: | 43 x 29,5 x 4,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d. monogramem "KB" |
Cena wywoławcza: | 3600 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 59 | ID: 028059 |
Tytuł: | Kompozycja abstrakcyjna - motyw florystyczny |
Wymiary: | 30,5 x 15,5 x 3 cm |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
LOT 60 | ID: 028060 |
MIKULSKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Paw przemieniony w dziewczynę (1994) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 73,5 x 50,5 cm 81 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Paw / przemieniony / w dziewczynę | KMikulski | Kraków 94"
Obraz był pokazywany w ramach wystawy "Kazimierz Mikulski. Nowe obrazy" eksponowanej w 1997 roku w Galerii Sztuki Artemis. Praca jest reprodukowana w katalogu wspomnianej wystawy (s. nn). Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Praca "Paw przemieniony w dziewczynę" (1994) jest reprezentatywnym przykładem twórczości Kazimierza Mikulskiego zarówno pod względem formy, jak i treści. Obraz jest utrzymany w konwencji realizmu, przetworzonej przez charakterystyczną dla artysty płaską plamę barwną i linearyzm. Poetycki i zarazem tajemniczy świat wykreowany przez Kazimierza Mikulskiego jest silnie osadzony w tradycji malarstwa surrealistycznego i wykazuje wiele powiązań ze sztuką m.in. Paula Delvaux oraz René Magritta. W pracy "Paw przemieniony w dziewczynę" można odnaleźć wiele zabiegów, które wpisują się w rozwiązania popularne wśród surrealistów. Połączenie kobiety z postacią ptaka występowało choćby w twórczości Maxa Ernsta ("Toaleta Panny Młodej"), z kolei obecne na płótnie przedstawienia oczu, były przez malarzy z tego nurtu powszechnie wykorzystywane i wpływały na metaforyczny wydźwięk ich prac. W tym miejscu warto choćby wymienić twórczość Salvadora Dalego (np. "Révérence du groseillier" z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969). Więcej informacji na temat obrazu znajdą Państwo w artykule na blogu [ZOBACZ] |
LOT 61 | ID: 028061 |
DALI Salvador BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zmysłowy grejpfrut (Pamplemousse Érotique) z cyklu Flordali - Les Fruits (1969) |
Technika: | litografia barwna, papier, ed. 51/200 |
Wymiary: | 57 x 36 cm (odcisk płyty) 74,5 x 55 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "51/200" Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ] |
LOT 62 | ID: 028062 |
DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret obrzędowy - Włóczęga 7 (2001) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 50 x 40 cm 48 x 38 cm (w świetle oprawy) 73,5 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "DG ‧ 2620 / 2001 ‧" Na odwrocie matka autorska z opisem obrazu. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Jerzy Duda-Gracz jest znany jako twórca groteskowych scen z życia Polaków. Artysta o swojej twórczości mówił, że "rekonstruuje to, co przemija, odchodzi i rozpada się". Podkreślał przy tym, że maluje "świat umarły, świat niespełnionych marzeń, świat złożony ze strzępów pamięci, obrazów, starych fotografii, rozmów, tęsknoty, lęków, miłości, goryczy, złości i ciepła". Od 1986 roku artysta tworzył cykl "Obrazów prowincjonalno-gminnych", w którym starał się oddać charakter Polski powiatowej. W powstałych wówczas pracach wielokrotnie powracał motyw psa, który od wieków jest uznawany za wiernego towarzysza człowieka. Prezentowany obraz jest utrzymany w charakterystycznej dla artysty turpistycznej stylistyce, przedstawia średniej wielkości kundelka o krótkiej sierści – można by rzec, typowego "burka", spotykanego na wsiach i osiedlach. |
LOT 63 | ID: 028063 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dworek barokowy (2000) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 60,5 x 54 cm (w świetle passe-partout) 82 x 74,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 2000"
OPIS PRACY: Wiktor Zin był polskim artystą, który często przedstawiał na swoich obrazach wiejskie pejzaże i zabytkową architekturę. Prace jego autorstwa cechuje charakterystyczny styl, który opierał się na stosowaniu wyrazistych barw i precyzji w oddaniu szczegółów. Obraz przedstawia drewniany dworek w otoczeniu jesiennego krajobrazu. Budynek został oddany w szczegółowy sposób, uwzględniając liczne detale architektoniczne. Praca została ukazana w ciepłych odcieniach brązu i czerwieni. Obraz emanuje spokojem i nostalgią, oddając atmosferę jesiennej aury i ukazując piękno rodzimej architektury. |
Cena wywoławcza: | 14000 zł |
Cena uzyskana: | 14000 zł |
LOT 64 | ID: 028064 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z rzeką i ruinami zamku (1976) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 39,5 x 69 cm 47 x 75,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 1976." |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 65 | ID: 028065 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zabytkowy dom w Hrubieszowie |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 21,5 x 31,5 cm (w świetle passe-partout) 30,5 x 40,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "Zabytkowy dom | w Hrubieszowie | Wiktor Zin" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 66 | ID: 028066 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Stogi (1977) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 21,3 x 30,3 cm (w świetle passe-partout) 30,5 x 40,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Zin | 77" |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |
LOT 67 | ID: 028067 |
MUSIAŁOWICZ Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Z cyklu "Epitafie" (1986) |
Technika: | olej, płyta, drewno |
Wymiary: | 58 x 47 cm 71 x 60 cm (z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "MUSIAŁOWICZ" Opisany na odwrocie: "Z CYKLU: | EPITAFIE | 1986 | 71 x 60 | MUSIAŁOWICZ" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Henryk Musiałowicz w pracach z serii "Epitafie" stosował wypracowaną przez siebie w latach 50. XX wieku zasadę osiowości. W centrum kompozycji artysta umieszczał postać człowieka. Musiałowicza przede wszystkim interesowały zagadnienia egzystencjalne, które chciał wyrażać poprzez swoją twórczość, w związku z czym sylwetka ludzka w jego sztuce odgrywała rolę swoistego znaku, który mógł nieść za sobą złożone treści. Prezentowana praca została wykonana za pomocą charakterystycznych dla artysty zabiegów jak: uproszczenia i geometryzacja formy, zastosowanie ciemnej gamy barwnej, oraz zróżnicowanie faktury obrazu. Praca jest zdominowana przez aurę tajemniczości i wpisuje się w główny nurt twórczości malarza. |
LOT 68 | ID: 028068 |
RUDOWICZ Teresa BIOGRAFIA | |
Tytuł: | 79 | 39 (1979) |
Technika: | technika własna, collage, płótno |
Wymiary: | 32 x 26 cm 34 x 27,8 cm (z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Teresa Rudowicz | 79/39" |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 69 | ID: 028069 |
RUDOWICZ Teresa BIOGRAFIA | |
Tytuł: | 79 | 36 (1979) |
Wymiary: | 24,5 x 22 cm 26 x 24 cm (z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Teresa Rudowicz | 79/36" |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 70 | ID: 028070 |
KUSKOWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Próba (1991) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 73 x 70 cm 76 x 73 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "St. Kuskowski | "PRÓBA" 1991" Na odwrocie nalepka autorska z opisem obrazu. Praca brała udział w wystawie prezentowanej w Galerii Sztuki ATTIS: Stanisław Kuskowski - Siła przebicia (Kraków, 6-22.11.2014 r.). Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
LOT 71 | ID: 028071 |
BRZESKI Janusz Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Para |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 25 x 16,5 cm (w świetle passe-partout) 29,5 x 21 cm 39,5 x 30 cm (z passe-partout) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1000 zł |
LOT 72 | ID: 028072 |
ŚWIDER Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret w kaszkiecie (ok. 1980) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55 x 50,5 cm |
Uwagi: | - kolekcja prywatna, - dar od artysty. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. | PROWENIENCJA:
LOT 73 | ID: 028073 |
ŚWIDER Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret (ok. 1980) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 29,7 x 21 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Świder" Widoczne uszkodzenie papieru w lewym górnym narożniku. PROWENIENCJA: - kolekcja rodzinna, - dar od artysty. |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 74 | ID: 028074 |
GERLACH Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety (1996) |
Technika: | pastel, karton |
Wymiary: | 58,5 x 43 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "EGerlach | 96"
Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie rysunku] |
LOT 75 | ID: 028075 |
BEDNARSKI Grzegorz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Z czaszką i butelką II (2002) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 30 x 30 cm 35 x 35 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Z czaszką i butelką II | ol | 2002 | 30 x 30 | BEDNARSKI"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 76 | ID: 028076 |
Tytuł: | Czaszka z rękawicą (2003) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 21,5 x 36 cm 39,5 x 54 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Czaszka z rękawicą 2. | OL | 2003 | 21,5 x 36. | BEDNARSKI"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 77 | ID: 028077 |
WÓJCIK Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z paprykami |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 69,5 x 59,5 cm 75,3 x 65 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "HEN. WÓJCIK"
LOT 78 | ID: 028078 |
HUMEK Gabriel BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Weduta metafizyczna |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 70 x 50,2 cm 78 x 58,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "G. Humek."
LOT 79 | ID: 028079 |
WILKOŃ Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żubr |
Technika: | technika własna (gwasz, akwarela, tusz, kredka), karton |
Wymiary: | 30 x 21,5 cm 46,5 x 36,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "JWilkoń"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 80 | ID: 028080 |
NARKIEWICZ Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Orzeł (2000) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 46 x 38 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 2000" |
Cena wywoławcza: | 3400 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 81 | ID: 028081 |
Tytuł: | Kosmiczny sopelek (2006) |
Technika: | olej, akryl, płyta |
Wymiary: | 45,5 x 30 cm 47,5 x 32 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Edward 2006" Opisany na odwrocie: "EDWARD NARKIEWICZ | KOSMICZNY SOPELEK 2006 | (47,5 x 32) CM. | OLEJ + ACRYLIC + PILŚŃ" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 82 | ID: 028082 |
BORTNIK-MORAJDA Bogusława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Rodzina P. (1986) |
Technika: | gwasz, pastel, technika mieszana, karton naklejony na karton |
Wymiary: | 66 x 44,5 cm 75 x 52,5 cm (z arkuszem tła) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Bortnik 86'" Opisany ołówkiem na arkuszu tła: "Rodzina P. BBortnik 1986'" Przy krawędziach podłoża widoczne ślady zagięć papieru. Przy górnej krawędzi widoczne pojedyncze ubytki malatury. |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 83 | ID: 028083 |
NIEWIADOMSKA Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Czerwony relief (2021) z cyklu Formy abstrakcyjne |
Technika: | technika własna |
Wymiary: | 61 x 61 x 11 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "RELIEF CZERWONY | mn 21 | maria niewiadomska"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 84 | ID: 028084 |
PAPROCKI Ryho BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kwadratura trójkątnego koła (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 46,5 x 55,5 cm 51 x 61 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.d.: "RYHO PAPROCKI 96" Opisany na odwrocie: "RYHO PAPROCKI | KWADRATURA TRÓJKĄTNEGO KOŁA | OLEJ 46 x 55 1996/415" |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 85 | ID: 028085 |
PAPROCKI Ryho BIOGRAFIA | |
Tytuł: | "¾" z cyklu "Kopf" (1991) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 91,5 x 34,5 cm 94,5 x 37 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "R. Paprocki 91" Opisany na odwrocie. |
Cena wywoławcza: | 1300 zł |
Cena uzyskana: | 1300 zł |
LOT 86 | ID: 028086 |
Patek Philippe BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z sielską sceną parkową (XIX/XX w.) ze złotą dewizką |
Technika: | złoto, emalia, perły |
Wymiary: | 25 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: numer 7084 (numer pod tarczą); cylindrowy koperta: odkryta, numer 7084, złoto 18k, wykończona perełkami dekiel zewnętrzny: ozdobiony bukoliczną sceną rodzajową wykonaną z emalii, przedstawiającą na tle pejzażu damę grającą na mandolinie i towarzyszących jej psa oraz ptaka dekiel wewnętrzny: numer 7084, złoto tarcza: emaliowana, z sygnaturą Patek Philippe Genève naniesioną metodą tampodruku szkło: mineralne wskazówki: ludwikowskie, oryginalne Zegarek ze złotą (14k) dewizką z perełkami. ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
LOT 87 | ID: 028087 |
Patek Philippe BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z diamentową rozetą (XIX/XX w.) |
Technika: | złoto, emalia, diamenty |
Wymiary: | 32 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: numer 29631 (numer pod tarczą), cylindrowy z naciągiem kluczykowym koperta: kryta, numer 29631, złoto próby 18k przedni i tylni dekiel: połączenie złota, emalii i rozety diamentowej dekiel wewnętrzny: numer 29631, sygnowany tarcza: emaliowana szkło: mineralne Stan zachowania: emalia w stanie dobrym (widoczne rysy) Do zegarka dołączony kluczyk. ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
LOT 88 | ID: 028088 |
Patek Philippe BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z perłami (XIX/XX w.) |
Wymiary: | 33,5 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: numer 31836 (numer pod tarczą), z wychwytem cylindrowym koperta: odkryta, numer 31836, złoto 18k dekiel wewnętrzny: numer 31836 i 1367; sygnowany tarcza: emaliowana, z sygnaturą Patek Philippe & Cie naniesioną metodą tampodruku szkło: mineralne Stan zachowania: tarcza z mikropęknięciem ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
O aukcji
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki
Do zapoznania się z ofertą XXVIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza koneserów sztuki dawnej oraz współczesnej. Katalog obejmuje blisko 90 obiektów reprezentujących zróżnicowane kierunki w sztuce począwszy od XIX wieku aż po XXI stulecie. Tradycyjnie dominantę w katalogu stanowi malarstwo polskie.
Malarstwo pejzażowe na aukcji
Pejzaż od wieków stanowi jeden z najczęściej podejmowanych tematów w malarstwie. W katalogu nadchodzącej aukcji znajdą Państwo zarówno leśne i górskie krajobrazy, jak i zjawiskowe obrazy marynistyczne. Dostępne w katalogu aukcji obrazy olśniewają dbałością o detale i indywidualnymi sposobami ujęcia natury.
Na szczególną uwagę zasługuje obraz Stanisława Kamockiego (lot 16), który jest przykładem wrażliwości tego twórcy na barwę. Stanisław Kamocki jest uznawany za jednego z kontynuatorów symbolistycznego nurtu pejzażowego zapoczątkowanego w sztuce polskiej przez Jana Stanisławskiego.
Pośród prezentowanych prac nie zabrakło obrazów poruszających tematykę marynistyczną. Roman Bratkowski (lot 14-15) w swoich niezwykle dynamicznych obrazach ukazał morski brzeg, o który rozbijają się spienione fale, z kolei Władysław Serafin (lot 26) przedstawił rozległy port. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą oferowanych obiektów.
Malarstwo portretowe na aukcji
Portrety niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów dzieł sztuki, w związku z tym w katalogu XXVIII Aukcji Dzieł Sztuki znajdą Państwo kilkanaście obrazów wpisujących się w ten gatunek malarstwa. Katalog aukcji otwiera znakomity XIX-wieczny portret autorstwa Marcina Jabłońskiego (lot 1), artysty związanego przez większość życia ze Lwowem, który tworzył nastrojowe przedstawienia mieszczaństwa.
Wiele spośród dostępnych obrazów przedstawia kobiety w strojach ludowych, jak w pracach Wincentego Wodzinowskiego (lot 37, 47), Henryka Uziembły (lot 46) i H. Bialika (lot 50).
Cracoviana
W katalogu XXVIII Aukcji Dzieł Sztuki nie zabrakło obrazów dla miłośników Krakowa i jego zabytków (lot 38-42). Na szczególną uwagę zasługują niezwykle nastrojowe prace Stanisława Fabijańskiego, które przedstawiają zakole Wisły (lot 38) oraz kościół św. Barbary (lot 39). Artysta jest znany jako twórca obrazów ukazujących krakowskie zaułki i historyczne zabytki oraz niezwykle nastrojowych monochromatycznych wedut.
W pozostałych prezentowanych w katalogu obrazach ważną rolę odgrywa, m.in. sylwetka Bramy Floriańskiej, która stała się dla artystów punktem wyjścia do stworzenia interesujących kompozycji (lot 40-42). Obraz "Brama Floriańska w Krakowie" (lot 40) autorstwa Antoniego Gramatyki zaskakuje sposobem ujęcia znajdującej się w tle sylwetki kościoła Mariackiego i aurą spokoju.
Kazimierz Mikulski
Kazimierz Mikulski (1918-1998) był twórcą związanym z krakowskim środowiskiem artystycznym. Artysta eksperymentował ze swoim malarstwem i czerpał liczne inspiracje z bogatego repertuaru form i treści klasyków sztuki dawnej oraz współczesnej. Twórczość artysty wpisuje się w nurt malarstwa metaforycznego oraz surrealistycznego, a jego obrazy odwołują się do poetyki marzeń sennych, które wpływają na liryczny i tajemniczy charakter prac.
Obraz "Paw przemieniony w dziewczynę" (1994)(lot 60) jest reprezentatywnym przykładem twórczości tego artysty i oprócz posiadanych walorów artystycznych, stanowi przykład dzieła sztuki o dużym potencjale inwestycyjnym.
Więcej informacji na temat obrazu znajdą Państwo w artykule na blogu [ZOBACZ]
Salvador Dali
Pośród prezentowanych obiektów warto zwrócić uwagę na barwną litografię autorstwa Salvadora Dalego (lot 61). Praca "Zmysłowy grejpfrut" ("Pamplemousse Érotique") z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969) ma surrealistyczną wymowę i składa się z charakterystycznych dla twórczości Salvadora Dalego elementów, wśród których wymienić można odwołania do erotyzmu i seksualności czy obecność rozległego pejzażu.
Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ]
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 19-29 czerwca 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 29 czerwca o godzinie 18.30 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.00.
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
licytacja live na onebid.pl
katalog i licytacja live na portalu