UNIERZYSKI Józef

Józef Unierzyski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Unierzyskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Unierzyskiego na aukcję [kontakt]

UNIERZYSKI Józef
UNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI Józef
Tytuł:Maria w welonie
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 43,5 cm
63 x 55,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Unierzyski"
zapytaj o cenę
UNIERZYSKI Józef
UNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI JózefUNIERZYSKI Józef
Tytuł:Jezus z Nazaretu
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 46,5 cm
69,5 x 61,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Unierzyski"
Widoczny ubytek malatury (śr.d.) oraz miejscowe krakelury (na granicy pionowych belek blejtramu).
zapytaj o cenę

JÓZEF UNIERZYSKI

Stanisław Rostworowski, Portret Józefa Unierzyskiego (ok. 1887), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie

Stanisław Rostworowski, "Portret Józefa Unierzyskiego" (ok. 1887), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory Cyfrowe MNK]

Józef Unierzyski urodził się w 1863 roku w Milewie pod Płockiem, zmarł w 1948 roku w Krakowie. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamieńskiego, następnie, dzięki stypendium warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w 1883 roku wyjechał by kontynuować naukę w Scuola Libera w Rzymie, która działała przy tamtejszej Akademii. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie i rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod okiem Jana Matejki - swojego przyszłego teścia - 24 czerwca 1891 roku Józef Unierzyski poślubił bowiem Helenę Matejko, córkę mistrza.
Po uzyskaniu dyplomu w 1889 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w SSP w Krakowie, pnąc się po stopniach kariery akademickiej. W 1909 roku, nie poddając się nowym prądom w sztuce, zdecydował się odejść na emeryturę.

Malarstwo Józefa Unierzyskiego

Józef Unierzyski w swoim malarstwie pozostawał wierny konwencji XIX-wiecznego akademizmu, z widocznymi wpływami tradycji malarstwa włoskiego i nawiązywaniem do sztuki prerafaelitów. Tematycznie w jego twórczości dominowały motywy religijne, artysta często malował wizerunki Madonny, Chrystusa i świętych, sceny biblijne, współpracował przy wyposażaniu wnętrz kościołów, np. był autorem zespołu obrazów dla kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach.

Poza tematami religijnymi Józef Unierzyski malował portrety (również ludowe), sceny rodzajowe oraz historyczne i kompozycje symboliczno-alegoryczne.

Józef Unierzyski - nagrody i kolekcje

Józef Unierzyski był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, oprócz wspomnianego już stypendium TZSP otrzymał np. złoty medal krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (1889).

Obrazy Józefa Unierzyskiego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Teksty o Józefie Unierzyskim:

"Są indywidualizmy malarskie, które mimo szalejącej zawieruchy jaką niecą nowe prądy, tak silnie wrosły w grunt pojęć rodzimych i ideałów w okresie pierwszej młodości wypielęgnowanych, że najsilniejsze wstrząśnienia nie są w stanie wzruszyć ich wiary młodzieńczej i pojęć o sztuce i jej zadaniach. Są to
ci chorążowie sztandaru, którzy umieją stać wytrwale na wyłomie oblężonej fortecy, ci obrońcy kierunków, które zyskały nie tylko prawo obywatelstwa, ale najzaszczytniejsze karty w historyi naszej sztuki. [...] Artystą takim jest Józef Unierzyski. Gwiazda talentu zaświeciła mu u kolebki, a on poszedł za nią posłuszny wewnętrznemu instynktowi artystycznemu i ustrzegł się wszelkiego kompromisu z naleciałościami mody lub obcych kierunków, które go zewsząd zagarniały. Pozostał sobą. [...]
Unierzyski jako twórca jest zwolennikiem pomysłów prostych i jasnych, dających się wyrazić jasną i prostą techniką. Talent jego wyszkolony na klasycznych wzorach włoskich, przejął z nich stylowość, prostotę formy i spokój klasyczny cechujący jego dzieła. Ztąd poszło i umiłowanie tematów religijnych, którym prostota form odpowiada najlepiej. Nie wynika z tego, aby iw innych dziedzinach nie umiał stwarzać rzeczy wartościowych i zajmujących."

~ Władysław Prokesch

[Cyt. za: idem, Józef Unierzyski, Kraków ok. 1916, s. 3, 9.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Unierzyskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Unierzyskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Unierzyskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Unierzyskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»