GERSON Wojciech

Wojciech Gerson - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Wojciecha Gersona. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Wojciecha Gersona na aukcję [kontakt]

WOJCIECH GERSON

Wojciech Gerson urodził się 1 lipca 1831 roku w Warszawie, zmarł 25 lutego 1901 roku tamże. Studiował na Oddziale Architektury warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz następnie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem Chrystiana Breslauera i Marcina Zaleskiego. Od 1853 roku kontynuował naukę na Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1878 roku otrzymał tytuł profesora. Ponadto, w latach 1856-1858 doskonalił warsztat w pracowni Leona Cognieta w Paryżu.

W 1971 roku założył w Warszawie słynną Klasę Rysunkową, w której pierwsze kroki stawiało wielu wybitnych polskich artystów: Józef Chełmoński, Stanisław Lentz, Edward Okuń, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski i wielu innych. Klasa Rysunkowa Wojciecha Gersona działała aż do 1896 roku. Artysta pracował jako pedagog w wielu innych instytucjach: uczył rysunku w Instytucie Głuchoniemych, wykładał teorię i historię sztuki w Zakładzie Szmita dla kobiet, prowadził wykłady dla rzemieślników w Muzeum Przemysłowym.

Był jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Artysta odbywał liczne piesze wędrówki w trakcie których często odwiedzał Zakopane i Podhale. W efekcie tych wypraw malarz stworzył wiele prac pejzażowych.

Malarstwo Wojciecha Gersona

Wojciech Gerson zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, litografią oraz rysunkiem. Głównym tematem jego twórczości były pejzaże górskie, malował także sceny historyczne oraz pejzaże. Duży wpływ na jego twórczość miał polski folklor, z którym artysta zetknął się jeszcze w czasie studiów w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uprawiał wszystkie techniki malarskie i poruszał w swoich pracach rozmaite tematy.

W swojej twórczości Wojciech Gerson wiele uwagi poświęcał malarstwu historycznemu. Artysta był przywiązany do realistycznej akademickiej formuły malarskiej, co przejawiało się w starannym opracowaniu kompozycji i detali.

Wojciech Gerson jest ponadto uważany za jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych polskich pejzażystów. Artysta jest znany jako twórca nastrojowych widoków Tatr.

Wojciech Gerson był artystą niezwykle wszechstronnym. Poza działalnością pedagogiczną i własną twórczością artystyczną zajmował się także grafiką użytkową, scenografią oraz tłumaczeniem książek z zakresu teorii sztuki.

Wojciech Gerson - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Artysta wielokrotnie wystawiał swoje obrazy w kraju, jak i za granicą. Prace Wojciecha Gersona można było zobaczyć na ekspozycjach m.in. w Petersburgu, Kijowe, San Francisco, Chicago i Los Angeles.

W 1978 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie miała miejsce duża wystawa monograficzna twórczości artysty pt. Wojciech Gerson 1831-1901.

Wojciech Gerson za swoje prace otrzymał liczne nagrody w Londynie, Wiedniu i Paryżu.

Obecnie prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych. Obrazy Wojciecha Gersona znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Lwowskiej Galerii Sztuki i Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Wojciecha Gersona na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wojciecha Gersona.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wojciecha Gersona, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Wojciech Gerson w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»