MASZYŃSKI Julian
Julian Maszyński - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna aukcyjna Juliana Maszyńskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Juliana Maszyńskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Na zwiadzie (1893) |
Technika: | olej, panel |
Wymiary: | 24 x 48,2 cm 49 x 73,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "J. Maszyński 93 r." Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. |
Sprzedane: | XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022) |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 21000 zł |
JULIAN MASZYŃSKI
Julian Maszyński, "Autoportret" (1898), Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]
Julian Maszyński urodził się w 1847 roku w Warszawie, zmarł tamże w 1901 roku. Zainteresowanie sztuką pojawiło się u artysty dość wcześnie, już za czasów nauki w gimnazjum pobierał on lekcje rysunku i malarstwa w pracowni Wojciecha Gersona. W kolejnych latach Julian Maszyński zwrócił się wpierw w całkiem innym kierunku, w 1870 roku ukończył bowiem w Szkole Głównej (Uniwersytet Warszawski) studia matematyczne.
Zdobywszy wyższe wykształcenie zdecydował się powrócić do malarstwa i w 1871 roku wyjechał na studia do Monachium, gdzie przez dwa lata kształcił się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Karla Piloty’ego. W tym czasie artysta nawiązał przyjaźnie w środowisku polskich "monachijczyków", utrzymując relacje z Józefem Chełmońskim, Stanisławem Witkiewiczem oraz Adamem Chmielowskim (Bratem Albertem).
W 1876 roku Julian Maszyński wyjechał do Paryża, gdzie malował współdzieląc pracownię z Janem Rosenem.
Ostatecznie powrócił do rodzinnej Warszawy, gdzie nauczał malarstwa w swojej prywatnej pracowni, a także czynnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta, zdobywając zresztą niemałą sławę i uznanie jako artysta.
Z Warszawy często wyjeżdżał w dalekie podróże, zwiedził m.in. Algierię.
Prywatnie Julian Maszyński był mężem siostry żony znanego malarza - Miłosza Kotarbińskiego.
Malarstwo Juliana Maszyńskiego
Sztuka Juliana Maszyńskiego wpisuje się w charakterystyczny dla polskich artystów studiujących w Monachium rodzajowy nurt realizmu czerpiący poniekąd z akademizmu. W swoich obrazach posługiwał się techniką olejną lub akwarelową.
Początkowo artysta przedstawiał głównie sceny z życia codziennego, które chętnie wzbogacał o treści moralizatorskie. W okresie paryskim Julian Maszyński nieco chętniej malował motywy szlacheckie i mieszczańskie. W latach 80. XIX wieku artysta coraz bardziej interesował się pejzażem, przedstawiał wiec coraz częściej sceny na tle krajobrazu i samodzielne widoki.
W dorobku artystycznym Juliana Maszyńskiego odnaleźć można również tematykę wojskową i religijną, a także portrety oraz obrazy o charakterze religijnym. Malarz zajmował się również ilustracją i grafiką, współpracował np. z "Tygodnikiem Ilustrowanym", tworzył także ryciny-kopie obrazów znanych malarzy.
Co ciekawe, Julian Maszyński nie tylko zajmował się malarstwem w sposób praktyczny, pisał też artykuły o sztuce.
Julian Maszyński - wystawy
Julian Maszyński chętnie i często wystawiał swoje prace, najczęściej na ekspozycjach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, ale także na wystawach w Krakowie, we Lwowie, w Poznaniu, Wilnie, Paryżu czy Wiedniu.
Obrazy Juliana Maszyńskiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Sztuki w Wilnie.
Przyjmujemy obrazy Juliana Maszyńskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Juliana Maszyńskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Juliana Maszyńskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Juliana Maszyńskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].