JONIAK Juliusz

Juliusz Joniak - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Juliusza Joniaka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Juliusza Joniaka na aukcję [kontakt]

JONIAK Juliusz
JONIAK JuliuszJONIAK JuliuszJONIAK Juliusz
Tytuł:Droga do Port Lligat (1998)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 73 cm
72 x 84,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak 98."
Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | DROGA DO PORT LLIGAT’98 | 60 x 73 | 1998"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Sprzedane:XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki (16 IV 2024)
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:10000 zł
JONIAK Juliusz
JONIAK JuliuszJONIAK JuliuszJONIAK Juliusz
Tytuł:Martwa natura w zieleniach (1992)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 81 cm
112 x 93 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Joniak 92."
Opisany na odwrocie: "JULIUSZ JONIAK | MARTWA NATURA W ZIELENIACH’92 | 100 x 81 | 1992"
Na odwrocie metka z indywidualnej wystawy Juliusza Joniaka w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (maj-czerwiec 1998).
zapytaj o cenę

JULIUSZ JONIAK

Juliusz Joniak urodził się w 1925 roku we Lwowie, zmarł w 2021 roku. Edukację rozpoczął w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie, którą ukończył w 1945 roku. Następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Czesława Rzepińskiego oraz grafikę artystyczną pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Srzednickiego i Ludwika Gardowskiego. Dyplom uzyskał w 1950 roku. Po studiach sam zaangażował się w działalność dydaktyczną na macierzystej uczelni: początkowo jako asystent, później jako profesor zwyczajny (nominacja w 1996 roku), a w końcu dziekan Wydziału Malarstwa (1978-1981) oraz prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-1987).
Juliusz Joniak czynnie działał w środowisku artystycznym, był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym pełnił przez pewien czas funkcję wiceprezesa, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz członkiem honorowym Académie Européene des Arts.

Malarstwo Juliusza Joniaka

Twórczość Juliusza Joniaka bywa zaliczana do nurtu sztuki metaforycznej. Artysta jest przede wszystkim znany z prac o tematyce pejzażowej i rodzajowej. W tego rodzaju kompozycjach posługiwał się ekspresyjną gamą barwną i energiczną linią. Juliusz Joniak był kontynuatorem tradycji polskiego malarstwa kolorystycznego, a jego dekoracyjne w charakterze obrazy do dzisiaj cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów i miłośników sztuki.

W latach 60. artysta tworzył uproszczone, geometryzujące w formie kompozycje. Na przełomie lat 60. i 70. Juliusz Joniak rozpoczął prace nad pastiszami znanych dzieł sztuki, które niekiedy osiągały monumentalne rozmiary. Od lat 80. w twórczości artysty zaczęły dominować pejzaże ukazujące widoki z południa Europy.

Juliusz Joniak - kolekcje, wyróżnienia i wystawy

Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.

Sztuka Juliusza Joniaka była wielokrotnie nagradzana przez krytykę i publiczność, m.in. pierwszą nagrodą na VII. Festiwalu Sztuki w Magne (Francja) w 1995 roku czy Złotym Medalem TPSP (1959). Malarz został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za udział w odradzającej się działalności TPSP.

Artysta często eksponował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, np. w Norwegii i Czechach.

Artykuły o malarstwie Juliusza Joniaka:

"W każdym więc niemal obrazie Joniaka zjawia się jakaś niespodzianka, jakiś malarski paradoks, jakieś zaskakujące ujęcie perspektywy, lub zestawienie barw, tego, co abstrakcyjne, na przykład, więc należące do czystego malarstwa z tym, co demonstracyjnie podkreśla swą przynależność do normalnego świata przedmiotów [...].
Kąpiących się Cezanne maluje dziewięć razy, Grających w karty razy pięć [...]. Juliusz Joniak buduje swe martwe natury zawsze z tych samych rekwizytów, bo na kota nie można wszak liczyć. I powraca rok rocznie na swe ukochane południe, do Prowansji i Hiszpanii, [...] by znów, po raz któryś z rzędu ujrzeć i malować swe ulubione motywy. Zawsze te same, lecz inne zarazem, boć przecie pejzaż jest, według Zoli naturą widzianą przez temperament artysty, a temperament jest kapryśny i lubi zmiany. [...]
Obrazy Joniaka stają się coraz bardziej monumentalne, a koloryt lokalny odgrywa w nich coraz mniejszą rolę. Artysta wchodzi zdecydowanie w fazę bardzo osobistego ekspresjonizmu, który skądinąd nigdy nie był mu obcy [...]."

~ Jerzy Madeyski

[Cyt. za: idem, Juliusz Joniak: malarstwo (1998-2003), katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 1 kwietnia - 9 maja 2004, Kraków 2003, s. 13.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Juliusza Joniaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Juliusza Joniaka .
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Juliusza Joniaka , zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Juliusza Joniaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»