KUZKO Kamil

KUZKO Kamil BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

KAMIL KUZKO

Kamil Kuzko

Kamil Kuzko urodził się w 1981 roku w Lublinie. W 2002 roku rozpoczął studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2008 roku obronił dyplom z malarstwa. W tym samym roku Kamil Kuzko rozpoczął staż asystencki w ramach środowiskowych studiów doktoranckich na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Marka Szymańskiego.
W 2012 roku Kamil Kuzko obronił tytuł doktora na tejże uczelni. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Malarstwa w Katedrze Rysunku.

Od 2012 roku Kamil Kuzko jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Fundacji Transporter Kultury.

Kamil Kuzko w pracowni

Kamil Kuzko w swojej pracowni

Malarstwo Kamila Kuzko

Kamil Kuzko uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe oraz malarstwo ścienne. Zajmuje się też instalacją artystyczną.
Artysta zajmuje się przede wszystkim realistycznym malarstwem figuratywnym, w centrum uwagi zawsze stawia człowieka, którego przedstawia w różnych sytuacjach. Niekiedy do swoich kompozycji w surrealistyczny sposób wykorzystuje jedynie poszczególne części ludzkiego ciała. Kamil Kuzko sporadycznie eksperymentuje też z nurtem abstrakcji geometrycznej i wpływami konstruktywizmu.
Malarz posługuje się techniką olejną, maluje na szarym płótnie i płytach drewnianych. W swoich pracach Kamil Kuzko często pozostawia niezamalowane partie, wykorzystując naturalny kolor i fakturę podłoża malarskiego. Artysta operuje dużymi, płaskimi plamami barw, ale jego malarstwo charakteryzuje się linearyzmem. Kompozycje prac budowane są bowiem w oparciu o ciemny, wyraźnie zarysowany kontur. W twórczości malarza można doszukiwać się wpływów komiksu.

Od połowy lat 90. Kamil Kuzko jest związany z nowojorskim nurtem graffiti w Polsce, ważne miejsce w jego dorobku twórczym zajmują więc murale. Wiele z nich znajduje się w Krakowie (m.in. mural na ścianie bloku na Kurdwanowie przy ul. Storczykowej 4, "Exit" blisko Dworca Głównego, mural przedstawiający historię Stanisława Marusarza na dziedzińcu aresztu przy ul. Montelupich 7), ale kilka realizacji można zobaczyć również w innych miastach Polski, np. w Gdańsku. Artysta ma na swoim koncie również realizację z dziedziny sgraffita.

Dodatkowo malarz zajmuje się działalnością balansującą na granicy poziomu praktyki i teorii, rozmyślając np. nad pojęciem obrazu w znaczeniu pozamalarskim. Wyrazem próby rozwiązania tego typu problemu była m.in. instalacja site-specific "Obraz" prezentowana w krakowskiej galerii Baszta (2018).

Kamil Kuzko - wystawy

Obrazy Kamila Kuzko były pokazywane na pięciu wystawach indywidualnych oraz wielu ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, na Węgrzech czy w Czechach.

Wybrane wystawy malarstwa Kamila Kuzko:

2014 - "Kontrola", Galeria Sztuki ATTIS, Kraków;
2013 - "Horyzont wolności", Elektrownia. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, Radom;
2013 - "Betreten vervboten?!", Norymberga;
2012 - "Nachbarn/Neighbors", Klosterbrauerei Weissenohe, Weissenohe ;
2012 - "No Budget Show 4", MOCAK, Kraków;
2012 - "Stroke – Urban Art Fair", Galerie Artelier, Monachium;
2012 - Dyplom – początek drogi, Pałac Sztuki, Kraków;
2011 - "Markieter Ort – Miejsce Naznaczone", Internationale Zeitgenossische Kunstausstellung, Zentrifuge auf AEG, Norymberga;
2011 - "Interpretacje", Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków;
2011 - "Graffiti vs. Street art", Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin;
2010 - "Zero", Galeria Lipowa 13, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Lublin;
2010 - "Miejsce naznaczone – Markieter Ort", Dworzec Towarowy, Kraków;
2009 - "Mistrz i Uczniowie. Pracownia Profesora Grzegorza Bednarskiego", Galeria Pod-Nad, Tarnowskie Góry;
2009 - "Samsung art master", wystawa pokonkursowa, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa;
2009 - "II Ogólnopolskie Triennale Granice Rysunku", Galeria ASP w PWST, Kraków.

Artykuły o Kamilu Kuzko:

 "Sztuka Kamila Kuzko jest jednorodna wyrazowo i choć ta powściągliwość podskórnie żyje dynamicznym, realnym życiem, to jednak przede wszystkim mamy tu do czynienia z syntezą, w której urzeczywistnia się pierwiastek intelektualny ze zmysłowym lub mimesis. Trzeba jednak zaznaczyć, że Kuzko odrzuca imitacje ponieważ prowadzi grę przede wszystkim z formą i szczególnie tam się to uwidocznia, gdzie mamy do czynienia z rodowodem postkubistycznym tej sztuki."

~ Grzegorz Bednarski

[Cyt za: Skąd? Dokąd?, "Wiadomości ASP", kwiecień 2013, s. 102.]

"Kilkuletni, samodzielny dorobek twórczy Kamila Kuzko jest znaczący i wyróżniający się dużą indywidualnością. Kamil Kuzko jest malarzem wszechstronnym, nie stroniącym od różnorakich gatunków i dyscyplin, choć podstawową dyscypliną, która go najbardziej zajmuje, jest malarstwo. Graffiti, jak i street art, które również uprawia z powodzeniem – będąc jednym z artystów wyróżniającym się w tym gatunku – jest pochodną jego zainteresowań wywodzących się z malarstwa i tradycji jaką to malarstwo za sobą niesie. Lapidarność i prostota języka malarskiego Kamila Kuzko związana jest w sposób oczywisty z zainteresowaniem malarstwem ściennym (graffitii), jak i jego narzucająca się graficznością, będącą najlepszym sposobem i środkiem do wyrażenia treści, do których malarstwo to aspiruje.

Każdy obraz Kamila Kuzko, nawet najbardziej banalna martwa natura jest tematem – jest on we wszystkich obrazach nadrzędny. Jednak żeby taki był, musi być jasno i klarownie przedstawiony, bo pretendują te obrazy do monumentalności. Nawet najwcześniejsze obrazy realistyczne inspirowane foto-artem posiadają taką dyspozycję, gdzie układy kompozycyjne ułożone najczęściej z pionów i poziomów sprzyjają takiemu odbiorowi i ta cecha zdaję się być charakterystyczna w twórczości Kamila Kuzko, choć nie jest jedyną wyróżniającą te obrazy. Nie byłyby te obrazy tym czym są, gdyby nie doświadczenie malarskie graffiti. Drugą cechą wyróżniającą to malarstwo jest rysunek, świadomie doprowadzony do syntezy, nie tracący obiektywnej formy przedstawieniowej. Natomiast kolor jest subiektywny, zdaje się być podporządkowany graficzności, jak i tematowi."

~ Grzegorz Bednarski

Źródło: Katalog wystawy "Interpretacje. Kamil Kuzko".

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Kamila Kuzko na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Kamila Kuzko.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Kamila Kuzko, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Kamila Kuzko w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAMILA KUZKO

x
«
»