KOBRO Katarzyna

Katarzyna Kobro - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Katarzyny Kobro. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Katarzyny Kobro na aukcję [kontakt]

KATARZYNA KOBRO

Katarzyna Kobro urodziła się 26 stycznia 1898 roku, zmarła w 21 lutego 1951 roku w Łodzi. Była rzeźbiarką i teoretyczką sztuki, która jest obecnie uznawana za jedną z najwybitniejszych artystek międzywojennej awangardy. W latach 1917-1920 studiowała rzeźbę w Szkole Malarstwa Rzeźby i Architektury w Moskwie. W 1920 roku poślubiła Władysława Strzemińskiego i wspólnie z nim uczestniczyła aktywnie w życiu artystycznym Rosji, które w tamtych czasach tętniło rodzącą się właśnie sztuką awangardową. Na kierunek rozwoju twórczego artystki ogromny wpływ miała twórczość Władimira Tatlina, El Lissitzkiego i Kazimierza Malewicza.

W 1921 roku Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński przeprowadzili się do Polski. Byli związani z kilkoma grupami artystycznymi: "Blok", "Praesens", "a.r.". Wraz z Henrykiem Stażewskim, Mieczysławem Szczuką, Teresą Żarnowerówną i innymi twórcami budowali polski ruch awangardowy w sztukach plastycznych. Także dzięki ich staraniom Muzeum Sztuki w Łodzi zgromadziło imponującą kolekcję prac najlepszych artystów tego okresu, m.in. Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Gerrita Rietvelda. Katarzyna Kobro była związana z międzynarodową grupą Abstraction-Création, z kolei w 1936 roku, jako jedyna artystka z Polski, sygnowała Manifeste Dimensioniste Charlesa Sirato.

Artystka w okresie międzywojennym pracowała w szkołach średnich i zawodowych, jednak pod koniec lat 30. wraz z urodzeniem córki skupiła się na macierzyństwie. W trakcie drugiej wojny światowej razem z rodziną przebywała w Wilejce i w Łodzi.

Twórczość Katarzyny Kobro

Twórczość Katarzyny Kobro obejmowała przestrzenne konstrukcje z malowanego metalu. Ich prosta forma zdradzała zainteresowania rzeźbiarki konstruktywizmem, natomiast stosowane barwy: czerwień, żółć, niebieski oraz czerń i biel, nawiązywały do neoplastycyzmu. Przebywając w Rosji artystka poznała i zaczęła stosować w swoich pracach idee konstruktywizmu, a także zasady suprematyzmu Kazimierza Malewicza i kinetyzmu Aleksandra Rodczenki.

Artystka wraz ze swoim mężem Władysławem Strzemińskim pracowała nad stworzeniem teorii unizmu, którą wykorzystywała w swoich pracach rzeźbiarskich.

Katarzyna Kobro tworzyła także sztukę użytkową czego przykładem jest niezrealizowany projekt przedszkola funkcjonalnego. Niestety wiele z jej dzieł zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej.

Katarzyna Kobro - wystawy i kolekcje

Rzeźby Katarzyny Kobro były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą. Prace artystki były wystawiane m.in. na International Theatre Exhibition (1926), Salonie Modernistów w Warszawie (1928), Salonie Jesiennym w Paryżu (1928) i Wystawie Sztuki Polskiej w Brukseli (1928).

Prace artystki znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym w Krakowie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy prace Katarzyny Kobro na aukcje sztuki - wycena rzeźb i sprzedaż aukcyjna sztuki Katarzyny Kobro.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Katarzyny Kobro, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Katarzyny Kobro w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»