CHMURSKI Kazimierz

CHMURSKI Kazimierz
CHMURSKI KazimierzCHMURSKI KazimierzCHMURSKI Kazimierz
Tytuł:Na targu
Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 35,5 cm
58,5 x 44 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "K. Chmurski"
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:4000 zł

KAZIMIERZ CHMURSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Kazimierz Chmurski

Kazimierz Chmurski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Kazimierz Chmurski urodził się w 1897 roku w Krakowie, zginął w 1942 roku w obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej. W 1924 roku wyjechał do Paryża, gdzie przez pewien czas mieszkał i pracował we własnym atelier, ostatecznie powrócił jednak do Krakowa i związał się z tutejszym środowiskiem artystycznym. Malarz był członkiem Grupy Dziesięciu, wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz na ekspozycjach Instytutu Propagandy Sztuki.

W sztuce Kazimierza Chmurskiego wyczuwalne są wpływy francuskiego postimpresjonizmu oraz krakowskiego koloryzmu. W swoich pracach artysta operował przede wszystkim płaską, uproszczoną plamą barwną, stosował ciepłą gamę kolorystyczną. Podejmował różnorodną tematykę - malował sceny rodzajowe i pejzaże, wnętrza, akty, a także portrety, głównie kobiece, cechujące się elegancją i trafnym oddaniem charakterystyki modelki. Wykorzystywał technikę olejną i akwarelową.