JARODZKI Konrad

Konrad Jarodzki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Konrada Jarodzkiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Konrada Jarodzkiego na aukcję [kontakt]

KONRAD JARODZKI

Konrad Jarodzki urodził się 31 grudnia 1927 roku w Zaklikowie, zmarł 23 listopada 2021 we Wrocław. W 1949 roku przyjechał do Wrocławia, gdzie podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1949-1955). W latach 1955-1958 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta (1955-1958). Należał do założonej w 1961 roku Grupy Wrocławskiej, zrzeszającej artystów o zróżnicowanym stylu artystycznym. W latach 1957-1969 pracował jako projektant w "Miastoprojekt". W 1967 roku powrócił na wrocławską PWSSP w roli pedagoga. W 1984 oraz w latach 1992-1996 pełnił funkcję rektora uczelni.

Malarstwo Konrada Jarodzkiego

Artysta uprawiał malarstwo. Inspirował się światłem oraz ruchem. W swoich pracach często nawiązywał do surrealizmu i eksperymentował z malarstwem abstrakcyjnym. Jego pierwszy cykl będący wyrazem przeżyć z czasów II wojny światowej "Głowy Rozerwane" należał jeszcze do nurtu sztuki przedstawiającej. W jego późniejszych pracach dominują abstrakcyjne formy geometryczne i biologiczne. Kompozycja jego prac często składa się z wijących lub falujących form.

Od początku artysta pozostawał wierny malarstwu abstrakcyjnemu, jednak w pierwszym okresie twórczości używał form zwartych, z czasem jednak zaczęły się one dynamizować. Obrazy Konrada Jarodzkiego nasuwają skojarzenia z formami biologicznymi i cielesnością. Kształty wykreślone na obrazach artysty przenikają się i zdają się niekiedy pulsować.

Konrad Jarodzki - kolekcje, wystawy i wyróżnienia

Obrazy Konrada Jarodzkiego znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Toruniu oraz francuskiej Fundacji w Vence.

Konrad Jarodzki brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. we Wrocławiu, Menton, Berlinie, Dreźnie, Atenach i Sztokholmie, ponadto posiada w swoim dorobku 28 wystaw indywidualnych.

Artysta był wielokrotnie wyróżniany za działania z zakresu architektury, ponadto otrzymał nagrodę Zasłużonego Działacza Kultury (1972), Zasłużonego dla Wrocławia (1977), a także otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1980) i Złoty Medal Gloria Artis (2014).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Konrada Jarodzkiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Konrada Jarodzkiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Konrada Jarodzkiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Konrada Jarodzkiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»