JARODZKI Konrad
Konrad Jarodzki - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Konrada Jarodzkiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Konrada Jarodzkiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Wżer (2016) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "KJaro" Opisany na blejtramie: "100/70 OL:PŁ. WŻER"; "KONRAD JARODZKI 2016" Do pracy dołączony certyfikat autentyczności z podpisem autora. OPIS PRACY: Twórczość plastyczna Konrada Jarodzkiego, architekta, malarza, rysownika i wykładowcy w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, oscylowała wokół surrealizmu i abstrakcji. W swoich dziełach artysta odnosił się do otaczającej go rzeczywistości, prowadząc twórczą eksplorację zjawisk fizycznych, otaczającej go przyrody i komentując aktualne wydarzenia. Interesowały go konflikty zbrojne, katastrofa klimatyczna i postęp naukowy. Własne przeżycia i refleksje wyrażał środkami malarskimi takimi jak: kolor, faktura i rytm. Prezentowane dzieło pt. "Wżer", powstałe w 2016 roku, prawdopodobnie wpisuje się w cykl zadedykowany ofiarom katastrofy World Trade Center. Obrazy z tej serii zaczęły powstawać rok po tragicznym wydarzeniu i były tworzone przez Konrada Jarodzkiego aż do ostatnich lat życia. Płótna charakteryzują się połączeniem wertykalnych struktur utrzymanych w odcieniach szarości z wyraźnym, umieszczonym centralnie diagonalnym motywem, przywodzącym na myśl wybuch, rozbłysk czy pęknięcie, ilustrującym ruch, światło i dźwięk, towarzyszący katastrofalnym wydarzeniom. Motywy umieszczane w centrum obrazów są zazwyczaj utrzymane w ciemnych odcieniach, przechodzących od granatu do czerni, uzupełnionych niekiedy akcentami mocnego koloru. Autor czasem wprowadzał formy bardziej organiczne, innym razem – tak jak w proponowanym dziele – dominowały struktury geometryzujące, połączenia kwadratów, prostokątów i trójkątów. |
Cena wywoławcza: | 15000 zł |
KONRAD JARODZKI
Konrad Jarodzki urodził się 31 grudnia 1927 roku w Zaklikowie, zmarł 23 listopada 2021 roku we Wrocławiu. W 1949 roku przyjechał do Wrocławia, gdzie podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1949-1955). W latach 1955-1958 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. Należał do założonej w 1961 roku Grupy Wrocławskiej, zrzeszającej artystów o zróżnicowanym stylu artystycznym. W latach 1957-1969 pracował jako projektant w "Miastoprojekt". W 1967 roku powrócił na wrocławską PWSSP w roli pedagoga. W 1984 oraz w latach 1992-1996 pełnił funkcję rektora uczelni.
Malarstwo Konrada Jarodzkiego
Artysta uprawiał malarstwo. Inspirował się światłem oraz ruchem. W swoich pracach często nawiązywał do surrealizmu i eksperymentował z malarstwem abstrakcyjnym. Jego pierwszy cykl będący wyrazem przeżyć z czasów II wojny światowej "Głowy Rozerwane" należał jeszcze do nurtu sztuki przedstawiającej. W jego późniejszych pracach dominują abstrakcyjne formy geometryczne i biologiczne. Kompozycja jego prac często składa się z wijących lub falujących form.
Niemal od początku artysta pozostawał wierny malarstwu abstrakcyjnemu, jednak w pierwszym okresie twórczości używał form zwartych, z czasem jednak zaczęły się one dynamizować. Obrazy Konrada Jarodzkiego nasuwają skojarzenia z formami biologicznymi i cielesnością. Kształty wykreślone na obrazach artysty przenikają się i zdają się niekiedy pulsować.
Konrad Jarodzki - wystawy, nagrody i kolekcje
Konrad Jarodzki brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. we Wrocławiu, Menton, Berlinie, Dreźnie, Atenach i Sztokholmie, ponadto posiada w swoim dorobku 28 wystaw indywidualnych.
Artysta był wielokrotnie wyróżniany za działania z zakresu architektury, otrzymał również nagrodę Zasłużonego Działacza Kultury (1972), Zasłużonego dla Wrocławia (1977), a także Złoty Krzyż Zasługi (1980) i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2014).
Obrazy Konrada Jarodzkiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz francuskiej Fundacji w Vence.
Przyjmujemy obrazy Konrada Jarodzkiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Konrada Jarodzkiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Konrada Jarodzkiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Konrada Jarodzkiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].