KRZYŻANOWSKI Konrad

Konrad Krzyżanowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Konrada Krzyżanowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Konrada Krzyżanowskiego na aukcję [kontakt]

KONRAD KRZYŻANOWSKI

Konrad Krzyżanowski urodził się w 1872 roku w Krzemieńczuku na Ukrainie, zmarł w 1922 roku w Warszawie. Początkowo kształcił się w Szkole Malarskiej w Kijowie, zaś w 1892 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Został z niej wydalony wraz z kilkoma innymi studentami w 1897 roku z powodu strajku studentów polskich, w którym wzięli udział. Artysta przeniósł się do Monachium i rozpoczął naukę w prywatnej szkole malarstwa Simona Holossy’ego, jednego z najwybitniejszych węgierskich przedstawicieli realizmu tego okresu.

W 1900 roku powrócił do Warszawy gdzie założył własną pracownię malarską. Przez kilka lat (1904-1909) pełnił funkcję profesora malarstwa w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W swojej pracy pedagogicznej, podobnie jak Simon Holossy, nie poprzestawał na zajęciach w pracowni lecz często wychodził z uczniami w plener. Przez pewien czas prowadził także zajęcia na Wydziale Malarstwa w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie (1916-1918) i udzielał prywatnych lekcji malarstwa. Z jego pracowni wyszli m.in.: Maria Niedzielska, Tadeusz Pruszkowski, Piotr Potworowski, Irena Weiss. Malarz współpracował z artystami skupionymi wokół czasopisma "Chimera".

Malarstwo Konrada Krzyżanowskiego

Konrad Krzyżanowski malował niezwykle ekspresyjnie, żywymi pociągnięciami pędzla. Celowo pozostawiał swoje prace jakby niedokończone, niedomalowane. Stosował ciemną, brunatną gamę barwną i mocne kontrasty światłocieniowe. Portrety, które zdecydowanie dominują wśród wybieranych przez niego tematów cechuje trafna charakterystyka psychologiczna modela oraz siła wyrazu. Artysta starał się oddać charakter i osobowość portretowanej postaci. Charakterystyczne dla jego prac jest zestawienie jasno oświetlonych twarzy postaci, z monochromatycznym często pogrążonym w mroku otoczeniem.

Portrety artysty cechuje dekadencki nastrój końca XIX wieku, z kolei pejzaże są przepełnione aurą wyciszenia i ukazują niezwykłość piękna przyrody.

Konrad Krzyżanowski - wystawy

Swoje prace Konrad Krzyżanowski wystawiał w kraju i za granicą: w Salonie Krywulta (1900–1903), Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1899, 1902, 1903, 1905, 1912, 1914, 1918, 1923), na Wystawie Niezależnych (1913), w londyńskim Albert Hall (1908), na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Rzymie (1911) i wielu innych.

Obrazy Konrada Krzyżanowskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Lwowskiej Galerii Obrazów.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Konrada Krzyżanowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Konrada Krzyżanowskiego .
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Konrada Krzyżanowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Konrada Krzyżanowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»