KRZYŻANOWSKI Konrad

Konrad Krzyżanowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Konrada Krzyżanowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Konrada Krzyżanowskiego na aukcję [kontakt]

KONRAD KRZYŻANOWSKI

Konrad Krzyżanowski urodził się w 1872 roku, zmarł w 1922 roku. W 1892 roku rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Został z niej wydalony wraz z kilkoma innymi studentami w 1897 roku z powodu strajku studentów polskich, w którym wzięli udział. Artysta przeniósł się do Monachium i rozpoczął naukę w prywatnej szkole malarstwa Simona Holossy’ego, jednego z najwybitniejszych węgierskich przedstawicieli realizmu tego okresu. W 1900 roku powrócił do Warszawy gdzie założył własną pracownię malarską. Przez kilka lat (1904-1909) pełnił funkcję profesora malarstwa w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W swojej pracy pedagogicznej, podobnie jak Simon Holossy, nie poprzestawał na zajęciach w pracowni lecz często wychodził z uczniami w plener. Przez pewien czas prowadził także zajęcia na Wydziale Malarstwa w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie (1916-1918) i udzielał prywatnych lekcji malarstwa. Z jego pracowni wyszli m.in.: Maria Niedzielska, Tadeusz Pruszkowski, Piotr Potworowski, Irena Weiss.

Malarstwo Konrada Krzyżanowskiego

Konrad Krzyżanowski malował niezwykle ekspresyjnie, żywymi pociągnięciami pędzla. Celowo pozostawiał swoje prace jakby niedokończone, niedomalowane. Stosował ciemną, brunatną gamę barwną i mocne kontrasty światłocieniowe. Portrety, które zdecydowanie dominują wśród wybieranych przez niego tematów cechuje trafna charakterystyka psychologiczna modela oraz siła wyrazu.

Konrad Krzyżanowski - wystawy

Swoje prace Konrad Krzyżanowski wystawiał w kraju i za granicą: w Salonie Krywulta (1900–1903), Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1899, 1902, 1903, 1905, 1912, 1914, 1918, 1923), na Wystawie Niezależnych (1913), w londyńskim Albert Hall (1908), na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Rzymie (1911) i wielu innych.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Konrada Krzyżanowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Konrada Krzyżanowskiego .
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Konrada Krzyżanowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Konrada Krzyżanowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»