WYCZÓŁKOWSKI Leon

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Anemony (1909)

Technika:pastel, papier tapetowy
Wymiary:73 x 62 cm
93 x 83 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "LWyczół | 909"
Na odwrocie opinia dra Kazimierza Buczkowskiego oraz prof. Feliksa Kopery.
W podłożu malarskim w siedmiu miejscach widoczne otwory po przebiciu gwoździami.

W dorobku artystycznym Leona Wyczółkowskiego odnaleźć można wiele dekoracyjnych martwych natur, w których najczęściej rolę głównego bohatera odgrywają bukiety kwiatów – zwykle róż lub właśnie anemonów. Większość tego typu kompozycji powstała w latach 1903-1911, kiedy to w twórczości malarza najsilniej dochodziły do głosu wpływy sztuki dalekowschodniej.
Zespolone w jedną całość echa secesji i sztuki japońskiej, a przy tym eksperymentalne wykorzystanie papieru tapetowego jako podłoża, nadały pracy ciekawy wyraz formalny oraz znakomite walory estetyczne.

Więcej o obrazie Leona Wyczółkowskiego w artykule na podstronie [ZOBACZ]