WYCZÓŁKOWSKI Leon

WYCZÓŁKOWSKI Leon
WYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI LeonWYCZÓŁKOWSKI Leon

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Juliana Dobrzańskiego w wieku dziecięcym (1879/1880)
Technika:olej, płótno
Wymiary:45,5 x 31,5 cm (w świetle oprawy)
58,5 x 43 cm (wymiary z oprawą)

LEON WYCZÓŁKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Leon Wyczółkowski

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Leon Wyczółkowski urodził się w 1852 roku, zmarł w 1936 roku. W latach 1869-73 uczył się w Warszawskiej Klasie Rysunkowej (m.in. u Wojciecha Gersona). Następnie studiował na akademii w Monachium do 1877, by następnie kontynuować edukację artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jana Matejki a od 1893 do 1911 objął tam posadę profesora. Do 1929 roku mieszkał w Krakowie. Artysta posiadał swoją pracownię przy ulicy Starowiślnej 10. Działalność dydaktyczną kontynuował od 1934 roku w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. Dorobek artystyczny Wyczółkowskiego charakteryzuje różnorodność technik: od malarstwa, rysunku, pasteli aż do grafiki, jak również mnogość podejmowanych tematów. Na początku kariery malował obrazy historyczno-rodzajowe, realistyczne portrety i sceny salonowe. Pobyt na Ukrainie w latach 1883-93 zaowocował licznymi scenami z życia ludności wiejskiej, w których eksperymentował ze światłem i kolorem. Przez pewien czas interesował się także symbolizmem, jednak ostatecznie powrócił do swoich kolorystycznych poszukiwań. Z tamtego etapu pochodzą przede wszystkim nastrojowe pejzaże, widoki architektury, studia przedmiotów oraz martwe natury. Artysta pozostawił po sobie także portrety odznaczające się wnikliwą obserwacją psychologiczną.