PĘKALSKI Leonard
Leonard Pękalski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Leonarda Pękalskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Leonarda Pękalskiego na aukcję [kontakt]
LEONARD PĘKALSKI
Leonard Pękalski urodził się w 1896 roku w Grójcu, zginął tragicznie w 1944 roku w Warszawie - został rozstrzelany w czasie Powstania Warszawskiego. W latach 1913-1918 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Edwarda Trojanowskiego, później pracował jako jego pomocnik przy konserwacji malarstwa ściennego.
W 1920 roku Leonard Pękalski wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w kawalerii, współtworzył Polską Organizację Wojskową w Grójcu. Następnie zamieszkał w Toruniu, gdzie, wraz m.in. z Felicjanem Szczęsnym Kowarskim pracował w zakładzie graficznym "Sztuka".
Część lat 20. Leonard Pękalski spędził w Krakowie pracując jako asystent Felicjana Szczęsnego Kowarskiego w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył kilka podróży artystycznych, np. do Włoch oraz Francji.
W 1928 roku powrócił do Warszawy i podjął pracę pedagogiczną w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1932 roku został profesorem uczelni. W 1934 powołany został na profesora nadzwyczajnego malarstwa dekoracyjnego.
Leonard Pękalski należał do grona członków-założycieli Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg" (1925), od 1930 roku był członkiem grupy "Pryzmat".
W okresie II wojny światowej artysta działał w konspiracji w Warszawie. Dawał prywatne lekcje malarstwa, był też instruktorem na tajnych Zastępczych Kursach Szkoły Podchorążych Piechoty.
Malarstwo Leonarda Pękalskiego
Twórczość Leonarda Pękalskiego pozostawała pod wpływem formizmu i postimpresjonizmu, głównie sztuki Paula Cézanne’a, wyczuwalne są w niej także oddziaływania klasycyzmu. Malarz pracował w różnych technikach - oleju, gwaszu, akwareli, wykonywał również rysunki. Prace artysty poruszają szeroką tematykę, Leonard Pękalski malował sceny symboliczne, portrety, martwe natury i pejzaże, rzadziej sceny z wojny i batalistykę. Wykorzystywał zwykle stonowaną, jasną gamę barwną, kolor był jednym z najważniejszych zagadnień w malarstwie artysty. Cechami sztuki Leonarda Pękalskiego są rytmizacja i monumentalizm kompozycji.
Leonard Pękalski spełniał się w dziedzinie malarstwa monumentalnego. Artysta był m.in. autorem fresków-fryzów w salach Zamku Królewskiego na Wawelu (np. w Sali Pod Planetami), brał udział w konserwacji polichromii na zamku w Lublinie czy w kamienicach na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Leonard Pękalski - nagrody, wystawy i kolekcje
Leonard Pękalski był ceniony już jako młody artysta - w 1915 roku został laureatem stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1916 roku otrzymał zaś stypendium im. M. Tyszkiewicza.
Za zasługi wojskowe artysta został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.
Artysta pokazywał swoje prace na wielu ekspozycjach, np. w Warszawie, Poznaniu, Paryżu i Nowym Jorku. W 1930 roku odbyła się pierwsze wystawa indywidualna Leonarda Pękalskiego zaprezentowana w warszawskim Salonie Garlińskiego.
W 1969 roku w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie odbyła się retrospektywna wystawa twórczości artysty pt. "Leonard Pękalski 1896-1944. Wystawa pośmiertna".
Obrazy Leonarda Pękalskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki czy Biblioteki Narodowej.