SOBOCKI Leszek
Leszek Sobocki - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Leszka Sobockiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Leszka Sobockiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Pejzaż z Zarzecza (1983) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 73 cm 66,5 x 89,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na blejtramie: "PINXIT L. SOBOCKI PEJZAŻ Z ZARZECZA 83" |
Tytuł: | Fajerant II (1999) z cyklu "Nasz wiek" |
Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
Wymiary: | 57,5 x 107 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "SOBOCKI 99" Opisany na odwrocie: "PINXIT: L. SOBOCKI, Z CYKLU: NASZ WIEK – FAJERANT II 999"; "PINXIT: L. SOBOCKI. AD. 999 Z CYKLU: NASZ WIEK – FAJERANT II 57 x 108 cm." |
LESZEK SOBOCKI
Leszek Sobocki urodził się w 1934 roku w Częstochowie. Jest krakowskim malarzem, grafikiem, rysownikiem i eseistą. W latach 1953-1960 studiował grafikę propagandową w Katowicach, malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także reżyserię w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Dyplom w ASP w Krakowie Leszek Sobocki obronił w pracowni Wacława Taranczewskiego.
Leszek Sobocki należał do współzałożycieli Grupy Wprost (1966) kontynuującej nurt figuratywny, przeciwstawiającej się dominującej wówczas sztuce abstrakcyjnej.
Malarstwo Leszka Sobockiego
Twórczość Leszka Sobockiego uważa się za jedną z najbardziej oryginalnych wśród polskiego malarstwa powojennego. Jego sztuka inspirowana jest dziełami dawnych, ale także współczesnych mistrzów, m.in. Rembrandta, Jacka Malczewskiego czy Andrzeja Wróblewskiego.
W odwołaniu do sztuki dawnej, mitu i symbolu, Leszek Sobocki przedstawia rozdarcie psychiczne i kryzys egzystencjalny w kontekście aktualnych tematów społeczno-politycznych. Krytyczna postawa Leszka Sobockiego często materializuje się w dziełach sięgających do wątku religijnego i narodowego, zabarwionych motywami autobiograficznymi. Dosyć dużą rolę w jego malarstwie odgrywa portret.
Leszek Sobocki - wystawy, nagrody i kolekcje
Artysta uczestniczył w około 200 wystawach zbiorowych, w tym 19 wystawach Grupy Wprost (w latach 1966-1986). Jego prace były również prezentowane na wielu pokazach indywidualnych, np. w muzeum Obserwatorium Sztokholmskiego (1967), Oslo Kunstforening (1975), Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (1980), TPSP w Krakowie (1999) czy Galerii NCK Kordegarda w Warszawie (1993).
Leszek Sobocki jest laureatem wielu nagród, m.in. I Nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziale malarstwa podczas 6. Festiwalu Sztuki w Warszawie (1976), Grand Prix Salonu Zimowego "Hommage Wyspiańskiemu" TPSP w Krakowie (1978) i Grand Prix 2. ogólnopolskiego triennale "Prezentacja portretu współczesnego" w Radomiu (1981).
Obrazy Leszka Sobockiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Moderna Museet w Sztokholmie, Kupferstich-Kabinet w Dreźnie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje czy Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu.
Przyjmujemy obrazy Leszka Sobockiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Leszka Sobockiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Leszka Sobockiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Leszka Sobockiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].