JABŁOŃSKI Marcin

Marcin Jabłoński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Marcina Jabłońskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Marcina Jabłońskiego na aukcję [kontakt]

JABŁOŃSKI Marcin
JABŁOŃSKI MarcinJABŁOŃSKI MarcinJABŁOŃSKI Marcin
Tytuł:Portret mężczyzny z biżuteryjną szpilą (1829)
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:64 x 49,5 cm
79 x 64,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jabłoński pinxit | 1829."
Obraz po konserwacji.

Marcin Jabłoński był cenionym lwowskim portrecistą, który tworzył swoje prace w stylu biedermeier. W obrazie "Mężczyzna z biżuteryjną szpilą" artysta zastosował konwencjonalną kompozycję portretową, w której postać jest ukazana od pasa w górę, z kolei tło jest utrzymane w jednolitej ciemnej barwie. Ukazany mężczyzna ma na sobie elegancki strój zgodny z panującą w latach 20. XIX wieku modą – ubrany jest w ciemny, dwurzędowy frak i koszulę z wysokim, sztywnym kołnierzykiem. Na piersi ma wpiętą subtelną, biżuteryjną złotą szpilę, podkreślającą rangę i zamożność sportretowanej osoby.
Obraz jest utrzymany w realistycznej konwencji i charakteryzuje go duża dbałość o detale. Sposób opracowania twarzy i ubioru cechuje subtelność i miękkość w kształtowaniu form, które wpływają na panujący w obrazie nastrój spokoju i dostojności. Dzieło Marcina Jabłońskiego stanowi przy tym znakomity przykład klasyki mieszczańskiego portretu z okresu pierwszej połowy XIX stulecia.

MARCIN JABŁOŃSKI

Marcin Jabłoński urodził się w 1801 roku w Głogówku koło Rzeszowa, zmarł w 1876 roku we Lwowie. Był cenionym lwowskim portrecistą. Malarstwa uczył się w pracowni nieznanego lwowskiego malarza cechowego, a następnie odbył samodzielne studia w galeriach Krakowa, Warszawy i Wiednia. Na temat edukacji artysty wiadomo niewiele, jednak jest pewne, że musiał poznać wiedeński biedermeier. Od 1848 roku artysta posiadał we Lwowie zakład litograficzny, który jednak sprzedał po powstaniu styczniowym, w którym stracił całą rodzinę.

Malarstwo Marcina Jabłońskiego

Malarz był twórcą licznych portretów, oraz prac litograficznych. Wizerunki autorstwa Marcina Jabłońskiego cechuje wysoka dbałość o detale, chęć oddania charakteru osoby i sentymentalny nastrój. Obrazy tego twórcy są utrzymane w stylistyce biedermeieru. Szacuje się, że w ciągu życia wykonał około 600 portretów.

Malarz tworzył również malarstwo religijne (obrazy w kościele Dominikanów w Podkamieniu, Stryju i Franciszkanów w Krakowie) i freski (dla lwowskiej katedry łacińskiej, kościoła Dominikanów oraz kościoła Bernardynów).

Ponadto artysta prowadził prace konserwatorskie.

Marcin Jabłoński - kolekcje

W swoich kolekcjach obrazy Marcina Jabłońskiego posiadają, m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Lwowska Galeria Obrazów, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Przyjmujemy obrazy Marcina Jabłońskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Marcina Jabłońskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Marcina Jabłońskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Marcina Jabłońskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARCINA JABŁOŃSKIEGO