OBERLÄNDER Marek
Tytuł: | Postać (1963) |
Technika: | tusz, akwarela, papier |
Wymiary: | 43,2 x 38 cm 66,5 x 60 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "M. Oberlander 1963 Stockholm"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
MAREK OBERLÄNDER - NOTA BIOGRAFICZNA
Marek Oberländer urodził się w 1922 roku w Szczerzecu, zmarł w 1978 roku w Nicei. W okresie II wojny światowej służył przymusowo w Armii Czerwonej. Po zakończeniu działań wojennych podjął naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, a od 1948 roku studiował w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u Marka Włodarskiego. Dyplom otrzymał w 1953 roku.
Artysta był współorganizatorem ważnej dla polskiej historii sztuki Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955). Na ekspozycji malarz pokazał również swoje prace - obrazy i litografie, związane przede wszystkim z tematyką żydowską. Marek Oberländer w związku z wystawą otrzymał nagrodę specjalną tygodnika "Po prostu".
W 1956 roku artysta założył salon wystawowy "Po prostu" i kierował nim przez pięć lat, aż do jego zamknięcia. W kolejnych latach współpracował ze "Współczesnością" oraz z "Nową Kulturą".
W 1959 roku miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa prac Marka Oberländera.
W 1963 roku artysta wyjechał do Francji.
Głównym tematem, jaki poruszał w swojej malarskiej i graficznej sztuce Marek Oberländer był człowiek, jego kondycja psychiczna i sens egzystencjalny. Twórczość artysty była bardzo zróżnicowana. We wczesnym okresie malował on oszczędne formalnie, uproszczone kompozycje wpisujące się w nurt tzw. realizmu ekspresyjnego. Tworzył wówczas również całkowicie inne w wyrazie, psychologiczne portrety. Następnie nieco złagodził wyraz swojej sztuki i zwrócił się raczej w stronę malarstwa rodzajowego i tematu martwej natury. Pod koniec lat 50. w sztuce Marka Oberländera pojawia się coraz dalej idąca deformacja i synteza postaci ludzkiej, która ostatecznie zostanie sprowadzona do rodzaju znaku plastycznego konstruowanego z plam, linii i nacieków farby lub tuszu.
Kolejna widoczna zmiana w twórczości malarza miała miejsce po przeżytym przez artystę w 1964 roku zawale serca. W tym okresie powstawały niemal abstrakcyjne prace o bardzo płynnych, „rozlanych” konturach. Marek Oberländer powoli zaczął odchodzić od problematyki człowieka i skupiał się bardziej na zagadnieniach pejzażu, ujmowanego bardziej optymistycznie, bez obarczania go ciężarem myśli nad sensem egzystencji.
Cechą całokształtu dorobku artystycznego malarza jest zawarty w jego obrazach silny ładunek emocjonalny.
Artysta wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu i Sztokholmie. Największa kolekcja dzieł Marka Oberländera znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 1980 roku odbyła się pośmiertna monograficzna wystawa twórczości artysty. Była ona prezentowana we Wrocławiu oraz w Warszawie.
NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARKA OBERLÄNDERA