RITTER Maria

Maria Ritter - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Marii Ritter. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Marii Ritter na aukcję [kontakt]

RITTER Maria
RITTER MariaRITTER MariaRITTER Maria
Tytuł:Pejzaż z Piwnicznej (1964)
Technika:olej, papier
Wymiary:21 x 30 cm
27 x 37,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "MRitter 1964"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Pejzaż z Piwnicznej"; "MRitter"
Na odwrocie pieczątka Marii Ritter.
Sprzedane:41. Aukcja Dzieł Sztuki (19 XI 2024)
Cena wywoławcza:1500 zł
Cena uzyskana:3600 zł

MARIA RITTER

Maria Ritter urodziła się w 1899 roku w Nowym Sączu, zmarła tamże w 1976 roku. Studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a od 1923 roku także w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczyła się m.in. pod kierunkiem Wojciecha Weissa, Igancego Pieńkowskiego i Xawerego Dunikowskiego.  W trakcie studiów (w roku akademickim 1924/1925) Maria Ritter wyjechała do Paryża i kontynuowała krótko naukę w pracowniach Fernanda Legera i Othona Friesza.

Maria Ritter od 1927 roku była członkinią grupy "Zwornik". Była współorganizatorką Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Nowym Sączu i działała w jego Zarządzie, przyczyniła się również do otwarcia nowosądeckiego Biura Wystaw Artystycznych.

Malarstwo Marii Ritter

Maria Ritter zajmowała się malarstwem, grafiką i rzeźbą, bywa nazywana "sądecką kapłanką sztuki".
W dziedzinie malarstwa posługiwała się różnymi technikami, głównie olejną i akwarelową, tworzyła także kolaże, zajmowała się też malarstwem monumentalnym, była autorką m.in. dekoracji malarskiej kościołów w Łańcucie, Paszynie (k. Nowego Sącza) czy Tuchowie. Początkowo pozostawała wierna nurtowi realizmu, we wczesnym okresie upodobała sobie szczególnie ciemną gamę kolorystyczną - malowała wówczas głównie martwe natury i portrety, pośrednio dzięki wpływom krewnego - Bolesława Barbackiego, nowosądeckiego malarza-portrecisty.
Lata 30. w twórczości artystki przyniosły ze sobą zainteresowanie tematyką pejzażu i zagadnieniem barwy oraz światła, a co za tym idzie - rozjaśnieniem kolorystyki prac malarki. Maria Ritter zaczęła również odchodzić od wysokiego realizmu w stronę pewnego uproszczenia, geometryzacji form. W tym okresie też coraz częściej pojawiały się na obrazach artystki tematy religijne, ujmowane z pewną dozą idealizacji.
W okresie socrealizmu artystka tworzyła dzieła zgodne z wymogami, propagandowe, z drugiej strony tworząc jednak cały czas prace niezależne, we własnym stylu.
Za najbardziej cenione w dorobku Marii Ritter uważa się późne prace, z lat 60. i 70. W obrazach tych pojawia się zwykle ograniczona, monochromatyczna kolorystyka, widoczna geometryzacja form oraz swoista stylizacja. Tematycznie cały czas pojawiają się pejzaże, ale także i akty czy postacie arlekinów.

Maria Ritter - wystawy i kolekcje

Debiut wystawienniczy Marii Ritter miał miejsce w 1926 roku na grupowej ekspozycji awangardowych artystów pt. "Niezależni" w Krakowie. W kolejnych latach wystawiała również swoje prace, głównie w Nowym Sączu, ale także w Rzeszowie, Krakowie i Zakopanem.

Największa kolekcja prac Marii Ritter znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu, które poświęciło artystce jeden ze swoich oddziałów (Galeria Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Marii Ritter na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Marii Ritter. 
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Marii Ritter, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Marii Ritter w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»