PIEŃKOWSKI Ignacy
Ignacy Pieńkowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Ignacego Pieńkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Ignacego Pieńkowskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Pejzaż z drogą |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 50 x 65,5 cm 61 x 76 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Ign. Pieńkowski" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. |
Sprzedane: | XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022) |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4800 zł |
IGNACY PIEŃKOWSKI
Ignacy Pieńkowski, "Autoportret z Pierrotem", Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]
Ignacy Pieńkowski urodził się w 1877 roku w Dołubowie, zmarł w 1948 roku w Krakowie. W 1892 roku rozpoczął naukę w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Trzy lata później przeniósł się do Krakowa i zaczął studia w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych. Jego profesorami byli m.in. Teodor Axentowicz, Jan Stanisławski i Leon Wyczółkowski. W 1898 roku wyjechał na krótko do Monachium, w 1899 roku natomiast Ignacy Pieńkowski udał się do Paryża, gdzie przez rok edukację dopełniał w Académie Julian, następnie studiował jeszcze w monachijskiej pracowni Stanisława Grocholskiego oraz w Rzymie.
Po zakończeniu nauki Ignacy Pieńkowski w 1902 roku osiadł w Warszawie, współpracował wówczas z literacko-artystycznym miesięcznikiem "Chimera". W 1906 roku malarz osiadł w Krakowie. W tym samym roku odbył podróż, podczas której zwiedził Francję i Włochy. W 1909 roku Ignacy Pieńkowski przeniósł się ponownie do Warszawy, gdzie objął stanowisko profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych.
Okres I wojny światowej Ignacy Pieńkowski spędził w Rosji.
Po zakończeniu działań wojennych artysta powrócił do kraju, do Krakowa. W 1918 roku Ignacy Pieńkowski przejął prowadzoną wcześniej przez Leona Wyczółkowskiego katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł profesora zwyczajnego tej uczelni Ignacy Pieńkowski uzyskał w 1930 roku. W jego pracowni uczyło się wielu przyszłych wybitnych polskich malarzy, m.in. Jan Cybis, Hanna Rudzka-Cybis czy Paweł Dadlez.
Od 1924 roku Ignacy Pieńkowski pracował w redakcji miesięcznika "Sztuki Piękne".
W 1925 roku malarz odbył podróż do Brazylii, z której przywiózł liczne pejzaże.
W okresie II wojny światowej Ignacy Pieńkowski wykładał w krakowskiej Staatliche Handwerker und Kunstgewerbe Schule, od 1945 roku ponownie kierował katedrą malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ignacy Pieńkowski czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Krakowa, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Towarzystwa Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy "Sztuka Rodzima", Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.
Malarstwo Ignacego Pieńkowskiego
Ignacy Pieńkowski malował obrazy, zajmował się ilustratorstwem oraz scenografią - projektował dekoracje i kostiumy teatralne. Początkowo malarz podejmował w swoich pracach głównie tematykę symboliczną, ostatecznie skupił się jednak na wykonywaniu portretów, aktów, subtelnych scen salonowych i dekoracyjnych martwych natur, dzięki którym bywał nazywany "portrecistą kobiet i kwiatów". Malował również pejzaże oraz - rzadko - obrazy o tematyce religijnej.
Wielki wpływ na twórczość Ignacego Pieńkowskiego miała postimpresjonistyczna sztuka francuska - przede wszystkim dzieła Auguste'a Renoira oraz Paula Cézanne'a. Od pewnego momentu w swoich pracach Ignacy Pieńkowski zaczął przedkładać eksperymenty kolorystyczne nad perfekcyjny rysunek. Płótna artysty charakteryzują się subtelną paletą barwną.
Poza malarstwem Ignacy Pieńkowski zajmował się również grafiką, głównie litografią.
Ignacy Pieńkowski - wystawy, nagrody i kolekcje
Ignacy Pieńkowski eksponował swoje obrazy na wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Tarnowie, Warszawie, Poznaniu, we Lwowie czy w Kurytybie (Brazylia). W 1950 roku w TPSP w Krakowie odbyła się wystawa pośmiertna dorobku artystycznego malarza.
Ignacy Pieńkowski zdobył wiele nagród za swoją twórczość, np. kilka srebrnych medali na wystawach uczniów krakowskiej SSP (1896, 1897, 1898), został też uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim Medalem Legii Honorowej.
Obrazy Ignacego Pieńkowskiego są częścią wielu kolekcji prywatnych, jego prace znajdują się też w licznych zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Krakowa czy Muzeum Teatralnego w Warszawie.
Część wczesnych obrazów malarza uległo zniszczeniu podczas pożaru, jaki wybuchł w 1912 roku w warszawskiej pracowni artysty przy ul. Hożej.
Przyjmujemy obrazy Ignacego Pieńkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Ignacego Pieńkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Ignacego Pieńkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Ignacego Pieńkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].