KONARSKI Marian Marzyn

Marian Marzyn Konarski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Mariana Konarskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Mariana Konarskiego na aukcję [kontakt]

MARIAN MARZYN KONARSKI

Marian Konarski

Marian Konarski, Autoportret
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Marian Konarski, pseudonim Marzyn, urodził się w 1909 roku w Chrzanowie, zmarł w 1998 roku w Krakowie. Był malarzem, rzeźbiarzem, poetą, teoretykiem sztuki i działaczem kulturalnym.

W 1928 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Ignacego Pieńkowskiego oraz Xawerego Dunikowskiego. Z powodu przynależności do grupy artystycznej Szczep Rogate Serce po roku został relegowany z uczelni. Edukację artystyczną Marian Konarski kontynuował w ramach tego ruchu, pod kierunkiem lidera, Stanisława Szukalskiego. Marian Konarski został "Szczepowym" grupy, przyjmując pseudonim Marzyn z Krzeszowic, do których artysta przeniósł się w 1938 roku w ramach buntu przeciwko tzw. elitom artystycznym. Malarz w tym czasie zajmował się organizacją wystaw Szczepu, redagował przynależące do grupy pismo "Krak".
W 1932 roku Marian Konarski wystąpił ze Szczepu Rogatego Serca, do którego ponownie powrócił w 1935 roku.
W 1939 roku wyjechał na dwumiesięczne stypendium Państwowego Funduszu Kultury Narodowej do Włoch i Austrii. Ostatecznie dyplom krakowskiej ASP Marian Konarski uzyskał w 1960 roku.
Podczas II wojny światowej działał w Związku Walki Zbrojnej i AK, współpracował z organizacjami konspiracyjnymi, udostępniając im swoją pracownię, w której drukowano fałszywe dokumenty. Oficjalnie malarz prowadził w tym okresie pracownię malarsko-lakierniczą, w której zatrudniał konspirantów. W czasie okupacji Marian Konarski zaczął również w celach zarobkowych wykonywać polichromie w kościołach Krakowa i na Śląsku (w sumie artysta jest autorem ponad 100 realizacji).
Po wojnie Marzyn skupił się przede wszystkim na malarstwie sztalugowym, ale również rysował, rzeźbił. Wystawiał mało.

Malarstwo Mariana Konarskiego

Marian Konarski, zgodnie z poglądami Szczepu Rogate Serce, sprzeciwiał się modzie sztuki zachodniej, uważał, że prawdziwa sztuka powinna czerpać z własnych korzeni i tradycji. Artysta wypracował swój własny, unikalny styl, będący swoistym połączeniem groteski i naturalizmu, przy doskonałym warsztacie malarza. Marzyn malował portrety, akty, sceny figuralne, często o wymowie symbolicznej.
Jego niezależność artystyczna objawiła się również w dobie socrealizmu, kiedy to Marian Konarski nie stronił od komentarzy i silnych aluzji politycznych.
Artysta w swojej twórczości wykorzystywał różne techniki, najczęściej farby olejne i gwasz. Wykonywał również grafiki i rysunki.

Marian Konarski - wystawy i kolekcje

Prace Mariana Konarskiego wystawiane były na ponad 30 ekspozycjach indywidualnych (m. in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Zakopanem, Toruniu, Paryżu, Chicago) i wielu zbiorowych.

Obrazy Mariana Konarskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Mariana Konarskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mariana Konarskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mariana Konarskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»