MICHALIK Marian

Marian Michalik - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Mariana Michalika. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Mariana Michalika na aukcję [kontakt]

MICHALIK Marian
MICHALIK MarianMICHALIK MarianMICHALIK Marian
Tytuł:Czekając na przejście (1996)
Technika:olej, płótno
Wymiary:86,5 x 57 cm
111,5 x 82 cm (z oprawą)
Sygnowany monogramem i datowany l.śr.: "M.M. | 1996"
Sygnowany l.d.: "M. Michalik"

MARIAN MICHALIK

Marian Michalik urodził się w 1947 roku w Zabrzu, zmarł w 1997 roku w Częstochowie. W 1966 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Zajmował się grafiką użytkową, a potem malarstwem, w którym doskonalił się samodzielnie. W 1979 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w 1987 roku - Europejskiej Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu.

Marian Michalik był ojcem artysty-malarza Borysa Michalika.

Malarstwo Mariana Michalika

Artysta sporadycznie malował pejzaże, a zdecydowaną większość jego dorobku artystycznego stanowią martwe natury osadzone w kręgu realizmu magicznego. Marcin Michalik z wielką precyzją odtwarzał przedmioty codziennego użytku, zestawiając je w fantazyjnych kompozycjach. Ciemną kolorystyką i wysublimowanymi efektami świetlnymi obrazy te nawiązują do malarstwa dawnych holenderskich mistrzów. Ukazane przedmioty zyskują dodatkowy metaforyczny sens dzięki nadanym przez artystę tytułom.
Marcin Michalik martwe natury tworzył przeważnie w technice olejnej, pejzaże z kolei malował pastelami.

Marian Michalik - wystawy, wyróżnienia, kolekcje

Marian Michalik brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą (Japonia, Austria, Stany Zjednoczone).

Artysta był laureatem wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach. Został nagrodzony m.in. złotym medalem na "Bielskiej Jesieni" w 1980 roku, wyróżnieniem na XV Grand Prix d’Art Contemporain w Monte Carlo w 1981 roku i nagrodą na Międzynarodowym Biennale Malarstwa w Koszycach w 1985 roku.

Obrazy Mariana Michalika znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych, np. Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka w Wiśle czy Muzeum Częstochowskiego.

Przyjmujemy obrazy Mariana Michalika na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mariana Michalika.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mariana Michalika, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Mariana Michalika w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].