XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)
Data aukcji: 2022-12-15
Krakowski Dom Aukcyjny®XXI Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 1 | ID: 021001 |
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Łodzie na wzburzonym morzu (1936) |
Technika: | gwasz, pastel, tektura |
Wymiary: | 25,2 x 35,4 cm 38 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa [częściowo wyblakłe] | 1936" Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego. Obraz posiada ekspertyzę Katarzyny Łomnickiej z 2022 roku. Fragment opinii: "W obrazach malowanych nad Bałtykiem artysta niemalże do perfekcji doprowadził operowanie właśnie akwarelą i gwaszem, umiejętnie ukazując przejrzystość fal rozlewających się po piasku, ich spienione grzywy czy głębię morskiej toni. Małachowski umie obchodzić się z wodą, żywioł układający się do poziomu rozlewa się na jego płótnach, chlupie, szemrze, tak o morskich pejzażach artysty pisał malarz i krytyk Władysław Wankie. [...] Temat łodzi rybackich na wzburzonym morzu był jednym z ważniejszych motywów obecnych w twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego. Do tego przedstawienia artysta powracał zwłaszcza w latach 30. ubiegłego wieku. [...] Inwencja artysty, co do zastosowanych układów kompozycyjnych, scenerii oraz kadrowania obrazów była wręcz nieograniczona." |
Cena wywoławcza: | 10000 zł |
Cena uzyskana: | 13000 zł |
LOT 2 | ID: 021002 |
Tytuł: | Łodzie na brzegu Bałtyku (1934) |
Wymiary: | 25 x 35,2 cm 39 x 49 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1934" |
Cena wywoławcza: | 13000 zł |
Cena uzyskana: | 13000 zł |
LOT 3 | ID: 021003 |
RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przed dworkiem (1920) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 23,7 x 34 cm 31,5 x 42 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA.1920"
OPIS PRACY: Jednym z ulubionych tematów podejmowanych przez Bronisławę Rychter-Janowską był polski dworek szlachecki. Artystka przedstawiała tę charakterystyczną dla rodzimego krajobrazu architekturę w niezwykle różnorodny sposób, m.in. zmieniając układ kompozycji oraz światłocień, ujmując budynki w odmiennych porach dnia i roku. W oferowanym obrazie Bronisława Rychter-Janowska zastosowała interesujący zabieg, przedstawiając jedynie fragment fasady białego dworku i znajdującego się przed nim klombu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ukazana scena nabiera kameralnego charakteru. Ekspresyjny sposób malowania zestawiony z subtelnymi barwami wpływają natomiast na dekoracyjność pracy. |
LOT 4 | ID: 021004 |
Tytuł: | Brzeg Bałtyku (1932) |
Technika: | gwasz, tektura |
Wymiary: | 50 x 69,5 cm 69 x 88,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1932" Na odwrocie dwie pieczątki autorskie Sotera Jaxa-Małachowskiego. Na odwrocie pieczątka krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 5 | ID: 021005 |
Tytuł: | Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża (1922) |
Technika: | gwasz, tektura |
Wymiary: | 17,2 x 24,3 cm 30,5 x 36,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1922"
OPIS PRACY: "Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża" (1922) jest pracą wyjątkową pod względem tematycznym - podejmuje ona stosunkowo rzadki w zdominowanej przez przedstawienia o marynistycznym charakterze twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego motyw krajobrazu wsi. Obraz na tle dorobku artysty wyróżnia również intensywna gama barwna, która w trafny sposób oddaje nastrój letniego, słonecznego dnia. Na niewielkim formacie, w malarski sposób, precyzyjnymi uderzeniami pędzla Soter Jaxa-Małachowski przedstawił ukwiecone czerwonymi makami pole oraz rozciągający się w tle łan złotego zboża, który koresponduje kolorystycznie z pojedynczymi żółtymi kwiatami ujętymi między źdźbłami trawy na pierwszym planie kompozycji. |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
LOT 6 | ID: 021006 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wizja św. Huberta (1946) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 39,7 x 49,5 cm 48 x 63,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1946" Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków oraz pieczątka artysty z potwierdzeniem autentyczności obrazu. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 7 | ID: 021007 |
KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Głowa białego konia (1948) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 35,5 x 35 cm 46,5 x 46,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1948" Widoczne dwa podłużne pęknięcia sklejki (l.śr.). OPIS PRACY: Obraz "Głowa białego konia" przedstawia popularny w twórczości artystów z rodu Kossaków, potraktowany w portretowy sposób motyw końskiej głowy. Widoczne energiczne pociągnięcia pędzla nadają ukazanemu zwierzęciu żywotności, z kolei ciepła i intensywna gama barwna wprowadza przyjazny nastrój. Głowa konia została ukazana z profilu, na jego pysku widnieje brązowa uzda. Zwierzę zostało ukazane w otoczeniu natury. Górą rozciąga się jasnoniebieskie niebo, na którym widoczne są delikatne obłoki chmur. Lewa część obrazu jest wypełniona przedstawieniami drzew o rozłożystych koronach. W obrazie uwagę przykuwa subtelność, z jaką zostały zestawione barwy oraz spojrzenie zwierzęcia, którego duże, lśniące czarne oko zdaje się patrzeć wprost na odbiorcę. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 8 | ID: 021008 |
KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 80 x 130 cm 100 x 150 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obrazy autorstwa Mieczysława Krzyżaka nierzadko poruszają tematykę batalistyczną, formalnie cechuje je zwykle dynamizm i dbałość o detal. Malarz niezwykle trafnie potrafił oddać charakter i atmosferę miejsca, co osiągał dzięki dużej wrażliwości na kolor. Prezentowana praca przedstawia scenę z "Potopu" Henryka Sienkiewicza, w której to w górskim wąwozie orszak królewski Jana Kazimierza spotyka się z oddziałami szwedzkich żołnierzy. Przedstawiona scena ukazuje Kmicica z Kiemliczami oraz przybywających im z odsieczą górali, którzy wspólnie uderzają na Szwedów. Król Jan Kazimierz sportretowany został po prawej stronie kompozycji, na białym koniu, w stroju z kapeluszem ozdobionym piórem. Elementem nierozłącznie związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie, które w tej scenie również odgrywają istotną rolę. Warto zaznaczyć, że w oferowanej kompozycji artysta wykazał się znajomością zasady, do której od wieków stosowali się malarze – najważniejsze postaci, które traktować możemy jako wodzów, Mieczysław Krzyżak ukazał dosiadających białe konie – widoczne jest to zarówno w przypadku samego króla Jana Kazimierza, jak i umiejscowionego w centralnej części pola obrazowego Andrzeja Kmicica. |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
LOT 9 | ID: 021009 |
Tytuł: | Ułani przed dworkiem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 90,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Widoczne zabrudzenie malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 10 | ID: 021010 |
SŁABIAK Juliusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wesele krakowskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 46,5 x 62 cm 64,5 x 80 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Juliusz Słabiak" |
Cena wywoławcza: | 3400 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
LOT 11 | ID: 021011 |
SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krakowiacy |
Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 15,7 x 31,2 cm 25,3 x 40,2 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz" |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 12 | ID: 021012 |
GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę) (1937) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 50 cm 50 x 65 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "ST. GAŁEK | 1937" Opisany ołówkiem na odwrocie: "Kościelec i Świnica | St. Gałek Zakopane" OPIS PRACY: Stanisław Gałek w swoim malarstwie najczęściej uwieczniał górskie krajobrazy, w okresie międzywojennym był nawet uważany za najlepszego pejzażystę Tatr. Do ulubionych motywów artysty należały Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów Polskich, malarz chętnie ukazywał również widzianą z oddali panoramę tatrzańskich szczytów. Niekiedy Stanisław Gałek górskie widoki ożywiał sztafażem, najczęściej w formie bacy wypasającego owce na halach, czego przykład stanowi prezentowana w katalogu aukcji praca. Ujęty na tle Kościelca i Świnicy pasterz zatrzymał się na moment, by oparłszy się o głaz pozwolić owcom na spokojny wypas i odpocząć, podziwiając piękno tatrzańskiej natury. Prezentowany obraz charakteryzują swobodnie kładzione plamy o wysmakowanej kolorystyce, które wpływają na wrażeniowy charakter obrazu i impresjonistycznie oddają niuanse barwne światła odbijającego się od skalistych szczytów. "Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę)" (1937) to obraz reprezentatywny dla twórczości Stanisława Gałka, świadczący o imponującym warsztacie oraz nieprzeciętnym wyczuciu kompozycyjnym i kolorystycznym artysty. |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 13000 zł |
LOT 13 | ID: 021013 |
CZAJKOWSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krzyż przydrożny (1929) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 55 x 37,5 cm 73 x 55 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "STANISŁAW CZAJKOWSKI | 1929" Na odwrocie metka z wystawy "Malarstwo Stanisława Czajkowskiego" prezentowanej w 1981 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu oraz fragment metki z Międzynarodowej Wystawy Komunikacji i Turystyki w Poznaniu (1930 r.). Na odwrocie numery inwentarzowe: "St.Cz. | inw. 345" Na odwrocie opis: "w. Jakubowice | Kieleckie" Obraz wymieniony na pozycji nr 312 w kategorii malarstwo olejne w katalogu wystawy monograficznej Stanisław Czajkowski (1878-1954), red. B. Mitschein, "Zachęta" Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1981, s. nn. |
Cena wywoławcza: | 9500 zł |
Cena uzyskana: | 9500 zł |
LOT 14 | ID: 021014 |
Tytuł: | Mojżesz |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 32,5 x 35,5 cm 37,5 x 40,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "Wlastimil | Hofman" Opisany na odwrocie: "Mojżesz" W środkowej części widoczne pęknięcie sklejki. |
Cena wywoławcza: | 4400 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 15 | ID: 021015 |
Tytuł: | Akt męski w pejzażu |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 40,5 x 33 cm 47 x 39,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
OPIS PRACY: Akt jest tematem, który stosunkowo często pojawia się w różnych kontekstach w sztuce Wlastimila Hofmana. Prezentowana praca to umiejscowione na tle pejzażu frontalne studium męskiego modela w kontrapoście. Dynamizm pozy pogłębiają rozłożone na boki ręce. Podobne kompozycje plenerowe z sytuowanym w centrum nagim, wygiętym ciałem męskim artysta wykorzystywał np. w przedstawieniach Hermesa oraz św. Sebastiana. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 10000 zł |
LOT 16 | ID: 021016 |
Tytuł: | Portret Teilharda de Chardin (1966) |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 40 x 30,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1966" Opisany śr.g.: "Do zbiorów Przyjacielowi i Współpracownikowi | Wacławowi Jędrzejczakowi Miłośnikowi | i Kolekcjonerowi moich obrazów i szkic | Teilharda de Chardin | ofiarowuje | Wlastimil Hofman" PROWENIENCJA: - kolekcja Wacława Jędrzejczaka, - dar od artysty. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 17 | ID: 021017 |
NICKISCH Alfred BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż sudecki |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65,5 x 88 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "A. Nickisch"
OPIS PRACY: Twórczość Alfreda Nickischa była zdominowana przez prace o tematyce pejzażowej. Sam artysta przez większość życia był związany ze Śląskiem, przez co - naturalnie - niezwykle popularnym motywem w jego malarstwie były widoki Sudetów. Prezentowana praca ukazuje pełną zielonej roślinności dolinę, która przywodzi na myśl skojarzenia z krajobrazem Karkonoszy. |
LOT 18 | ID: 021018 |
PENDL Erwin BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Amerling-Haus przy Mollardgasse w Wiedniu (1916) |
Technika: | akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 21,5 x 31 cm 25,5 x 36 cm (wymiary arkusza) 39,6 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Erwin Pendl." Opisany i datowany l.d. Na odwrocie naklejka z odręcznym opisem: "1064 | Bild" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 19 | ID: 021019 |
ROGALSKI Gustaw BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Karykatura Akademii (1934) |
Technika: | akwarela, tusz, papier |
Wymiary: | 87 x 61,5 cm 97,5 x 71 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "mal. Gustaw Rogalski | 1934" Widoczne lekkie pofalowanie podłoża oraz ślad zalania papieru (p.g.). |
Cena wywoławcza: | 1000 zł |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 20 | ID: 021020 |
SZCZERBIŃSKI Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mimozy w białym wazonie |
Technika: | pastel, tektura |
Wymiary: | 50 x 35 cm 64 x 49 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "MSZCZERBIŃSKI" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 21 | ID: 021021 |
Tytuł: | Wawel - Bastion Władysława IV z pomnikiem Tadeusza Kościuszki (1931) |
Technika: | akwarela, gwasz, kredka, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 49 x 34,5 cm 55,5 x 40,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "MSZCZERBIŃSKI 1931. | KRAKÓW" Na odwrocie pieczątka krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Widoczne zabrudzenie malatury na całej powierzchni obrazu i ślad po kleju (p.g.). PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 22 | ID: 021022 |
WRONA R. BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Tryptyk wawelski (1928) |
Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 24,5 x 17 cm; 24,5 x 31 cm; 24,5 x 17 cm (każdy w świet. passe-partout) 52,5 x 99,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "RW." ("Baszta Sandomierska") Sygnowany i datowany l.d.: "RWrona | 928" ("Kaplica Zygmuntowska") Sygnowany p.d.: "RW." ("Pomnik Tadeusza Kościuszki") Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 23 | ID: 021023 |
SKIBIŃSKI Ottokar BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krakowiacy |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 42 x 60 cm 54,5 x 73 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Ottokar Skibiński" Na odwrocie metka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych (Oddział Kraków) z 1959 roku. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 24 | ID: 021024 |
Tytuł: | Pejzaż ze strumieniem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 68 x 94 cm 79 x 105,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Ottokar Skibiński"
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 25 | ID: 021025 |
GIBIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Przed kościołem |
Technika: | akwarela, ołówek, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 68,5 x 48,7 cm (w świetle oprawy) 86 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "S. Gibiński" |
Cena wywoławcza: | 3400 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 26 | ID: 021026 |
Tytuł: | Rybak na tratwie |
Wymiary: | 49,5 x 69,5 cm 86,5 x 66,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "S. Gibiński"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 27 | ID: 021027 |
POLICHT Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż ze stogami (1921) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 33,5 x 48,7 cm 45 x 60,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "H. POLICHT. | .1921." Na odwrocie pieczątka krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. Ubytki malatury widoczne na narożach podłoża. |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 28 | ID: 021028 |
KLIMOŃCZYK Jadwiga BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zimowa aleja (1934) |
Technika: | olej, sklejka |
Wymiary: | 19,5 x 25 cm (w świetle oprawy) 28,5 x 33,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Klimończykówna | 34." Na odwrocie szkic olejny pejzażu. |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 29 | ID: 021029 |
WOLSKI W. BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż jesienny |
Technika: | akwarela, gwasz, papier |
Wymiary: | 54,5 x 72 cm 67,5 x 84,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "WWOLSKI" Widoczne niewielkie przetarganie papieru o długości ok. 1,5 cm (l.d.). PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 30 | ID: 021030 |
LAMBERT-RUCKI Jean BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ukrzyżowany |
Technika: | brąz polerowany, drewno, stal |
Wymiary: | 99,5 x 60,5 x 9,5 cm 37 x 33 x 7 cm (wymiary figury) |
Uwagi: | Sygnowana na perizonium: "Lambert Rucki" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 31 | ID: 021031 |
ZIN Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dworek polski (1979) |
Technika: | flamaster, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 28 x 41,5 cm (w świetle passe-partout) 47 x 60,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany śr.d.: "30lecie Opery Bałtyckiej Hrabina akt II - 1979 - WiktorZin - realizacyjny" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
LOT 32 | ID: 021032 |
DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Szafarnia – Pieśń Nr 4 (Hulanka) C-dur op. 74 (2003) |
Technika: | serigrafia, papier, ed. 11/35 |
Wymiary: | 45,5 x 57,5 cm (w świetle passe-partout) 71,5 x 81,7 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana i datowana tuszem p.d.: "Jerzy Duda-G 2003." Opisana tuszem l.d.: "Szafarnia - Pieśń Nr 4 (Hulanka) C-dur op. 74. Ink. Print 11/35." Sucha pieczęć z sygnaturą artysty w dolnej części passe-partout. OPIS PRACY: W latach 1999-2003 Jerzy Duda-Gracz stworzył ogromny, liczący niemalże 300 obrazów cykl pt. "Chopinowi", w którym każda z prac stanowiła malarską interpretację muzycznego utworu Fryderyka Chopina. Było to tym samym ostatnie wielkie dzieło malarza przed śmiercią w 2004 roku. Prezentowana serigrafia została wykonana przez artystę na podstawie jednej z kompozycji ze wspomnianego cyklu, wykonanej techniką akwareli i tempery w Szafarni - wsi w województwie kujawsko-pomorskim, którą sam Fryderyk Chopin odwiedzał w latach 20. XIX wieku. Wizja malarska odnosi się do napisanej w 1830 roku do słów Stefana Witwickiego "Hulanki" ("Pieśni Nr 4" w tonacji C-dur ze zbioru "Pieśni op. 74"). PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 33 | ID: 021033 |
PAMUŁA Jan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pole dyskretnych zmian barwnych (2d) (2018) |
Technika: | grafika cyfrowa, papier, edycja autorska I/X |
Wymiary: | 70 x 70 cm (wymiary grafiki) 79,5 x 80 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowana l.d.: "Jan Pamuła" Datowana i opisana ołówkiem l.d.: "2018 - Pole dyskretnych zmian barwnych (2d)" Opisana ołówkiem śr.d.: "A.P. (I/X)" Praca jest reprodukowana w katalogu "Jan Pamuła. Pionier sztuki komputerowej w Polsce", red. Beaty Gawrońskiej-Oramus, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu 2020, s. 243. OPIS PRACY: Prace z serii grafik cyfrowych noszącego tytuł "Pole dyskretnych zmian barwnych" są wynikiem realizacji dużego cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku przez Jana Pamułę. Jak tłumaczy autor: "Grafiki cechuje symetryczność sieci podziałów pola obrazu i absolutna niesymetryczność w zakresie stosowania barwy. Daje to w sumie uporządkowanie i rygor całego pola, a zarazem jego zmienność i różnorodność." PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty. |
LOT 34 | ID: 021034 |
DALI Salvador BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zestaw pięciu prac z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969) |
Technika: | litografia barwna, papier |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | Salvador Dali, "Prunier Hâtif", ed. XX/CL Wymiary: 56 x 37 cm (odcisk płyty), 74,5 x 55,5 cm (wymiary arkusza) Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "XX/CL" Salvador Dali, "Pomme dragon", ed. 58/200 Wymiary: 57 x 36 cm (odcisk płyty), 75 x 55 cm (wymiary arkusza) Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "58/200" Salvador Dali, "Révérence du groseillier", ed. 20/35 Wymiary: 56 x 36 cm (odcisk płyty), 74,5 x 55 cm (wymiary arkusza) Sygnowana ołówkiem śr.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "20/35" Salvador Dali, "Pamplemousse Érotique", ed. 51/200 Wymiary: 57 x 36 cm (odcisk płyty), 74,5 x 55 cm (wymiary arkusza) Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "51/200" Salvador Dali, "Pêcher Pénitent", ed. XI/XXXV Wymiary: 56,5 x 36,7 cm (odcisk płyty), 76 x 53 cm (wymiary arkusza) Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali" Opisana ołówkiem l.d.: "XI/XXXV" Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ] |
LOT 35 | ID: 021035 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety z imbrykiem (1997) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 120 x 81,5 cm 124 x 85 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 97 ‧" Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1997 ‧ OLEJ ‧" OPIS PRACY: Kobiece portrety autorstwa Romana Zakrzewskiego cechuje liryczność. W prezentowanym obrazie artysta ukazał postać kobiety zatrzymanej w manierystycznej, pełnej subtelnego wdzięku pozie. Ciemne, intensywne barwy ubioru sportretowanej oraz otaczającego ją wnętrza zostały skontrastowane z delikatną, ciepłą karnacją kobiety oraz jasnymi wzgórzami i błękitem nieba w tle. Warto wspomnieć, że w twórczości Romana Zakrzewskiego przedstawiane pomieszczenia są zazwyczaj puste, w przypadku tej pracy artysta ukazał jednak obok postaci stolik, na którym znajduje się niewielki biały imbryk, stanowiący przyciągający wzrok akcent kolorystyczny. Wzbogacenie przedstawienia o ten przemyślany szczegół wpłynęło na znakomite zrównoważenie kompozycji. "Portret kobiety z imbrykiem" doskonale obrazuje inspiracje Romana Zakrzewskiego malarstwem dawnych mistrzów renesansowych. Odniesienia zauważalne są m.in. w otwarciu kompozycji poprzez okno, za którym rozciąga się rozległy pejzaż, jak również obecności draperii zasłaniających część pola obrazowego. Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU SZTUKI** Do grudnia 2023 roku. |
Cena wywoławcza: | 49000 zł |
Cena uzyskana: | 62000 zł |
LOT 36 | ID: 021036 |
Tytuł: | Portret z rumieńcem (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 115 x 75 cm 118 x 78 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "‧R‧Z" Opisany na odwrocie: "R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1996 ‧ OLEJ ‧" Na odwrocie opis autorski z adresem. Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ] |
Cena wywoławcza: | 49000 zł |
Cena uzyskana: | 49000 zł |
LOT 37 | ID: 021037 |
Tytuł: | Portret w letniej sukience (2008) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm 117 x 87 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "‧ R‧Z ‧ | ‧ 08 ‧" Opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 2008 ‧ OLEJ ‧" Zapraszamy do lektury artykułu na temat malarstwa Romana Zakrzewskiego w kontekście rynku sztuki [ZOBACZ]SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena wywoławcza: | 45000 zł |
Cena uzyskana: | 45000 zł |
LOT 38 | ID: 021038 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Plac Zamkowy (2017) |
Technika: | olej, akryl, płótno |
Wymiary: | 65 x 81 cm 71 x 87 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2017 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2017 | E. DWURNIK | PLAC ZAMKOWY | NR: XI-879-7276" SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena wywoławcza: | 90000 zł |
Cena uzyskana: | 90000 zł |
LOT 39 | ID: 021039 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Warszawa - Zamek |
Technika: | inkografia, papier, ed. 16/50 |
Wymiary: | 26,5 x 33 cm (wymiary grafiki) 42 x 47 cm (wymiary arkusza) 45,5 x 50,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "E. Dwurnik" Opisana ołówkiem l.d.: "16/50" |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 40 | ID: 021040 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Białe głowy poetów na postumentach (1991) z cyklu Podróże autostopem |
Wymiary: | 97 x 146 cm 102 x 151 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "1991 | E. DWURNIK" Opisany p.d.: "BIAŁE GŁOWY | POETÓW NA POSTUMENTACH" Opisany na odwrocie: "1991 | E. DWURNIK | NR: IX-603 | -1660 | BIAŁE GŁOWY | NA POSTUMENTACH" Opisany na odwrocie: "1660" Praca jest wymieniona w publikacji: "Dwurnik. Spis prac malarskich", [red.] Pola Dwurnik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001, w ramach wystawy "Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy" (8 IX-7 X 2001), Cykl "Podróże autostopem", poz. 603, 9-11 IV 1991, nr 1660, s. nn. PROWENIENCJA: - kolekcja prywatna, - zakup od artysty. OPIS PRACY: Wielkoformatowe prace autorstwa Edwarda Dwurnika powstałe w latach 80. i 90. podejmowały tematykę ówczesnych realiów życia w Polsce, demaskując przy tym obawy i nastroje społeczne, jak i również ukazując obraz społeczeństwa w okresie przemian ustrojowych. Każda kompozycja stanowiła przemyślany komentarz artysty. Oferowany obraz "Białe głowy poetów na postumentach" (1991) przedstawia blisko trzydzieści tytułowych monumentów – posągowych głów w zdecydowanej większości upamiętniających najistotniejszych poetów z historii polskiej literatury. Wśród sportretowanych wymienić można np. Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Grochowiaka, Edwarda Stachurę czy Jerzego Andrzejewskiego – pisarzy, których dzieła bywały w czasach PRL-u obejmowane odgórnie cenzurą. Warto zaznaczyć, że temat polskich poetów powracał w dorobku Edwarda Dwurnika kilkukrotnie, m.in. w cyklu malarskim "Romantycy". Co ciekawe, nie wszystkie z przedstawionych na obrazie "Białe głowy poetów na postumentach" (1991) postaci zostały opatrzone podpisem, a pośród kanonu poetów sportretowana została "Pola" – Apolonia Dwurnik, 12-letnia wówczas córka artysty. Pomniki uwiecznione zostały na stworzonym w wyobraźni artysty miejskim placu, wokół którego rozciągają się budynki i ulice tętniące codziennym życiem ich mieszkańców. "Białe głowy poetów na postumentach" (1991) należą do cyklu "Podróże autostopem", z którym to formalnie łączy je dominanta odcieni błękitu, kontekst miasta i charakterystyczna dla Edwarda Dwurnika ptasia perspektywa. Nie jest to jednak zdecydowanie "klasyczny" przykład dzieła ze wspomnianej serii, motywem pojedynczych głów nawiązuje ono bowiem poniekąd do cyklów "Gipsowy plener" (realizowany w latach 1970-1971, 1985 i 1990) oraz "Niech żyje wojna" (tworzony od 1991 roku), czyniąc je pracą wyjątkową. Różne podejścia formalne we wspomnianych seriach i oferowanym w katalogu aukcji obrazie spaja obecność gigantycznych, posągowych głów, które zdają się być osamotnionymi reliktami. |
Cena wywoławcza: | 100000 zł |
Cena uzyskana: | 125000 zł |
LOT 41 | ID: 021041 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Złoty tulipan (2016) |
Wymiary: | 18 x 13 cm 23,8 x 19 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2016 | E. DWURNIK" |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 9000 zł |
LOT 42 | ID: 021042 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Poznań |
Technika: | inkografia, papier, ed. 10/25 A |
Wymiary: | 26,5 x 33 cm (wymiary grafiki) 42 x 47,3 cm (wymiary arkusza) 45,5 x 51 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "E. Dwurnik" Opisana ołówkiem l.d.: "10/25 A" |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 43 | ID: 021043 |
PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Łemka |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 41 x 27 cm 67 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Pałka W."
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 44 | ID: 021044 |
PAŁKA Witold BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bankiet |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70,5 x 90,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "Pałka W." |
Cena wywoławcza: | 16000 zł |
Cena uzyskana: | 19000 zł |
LOT 45 | ID: 021045 |
RUDOWICZ Teresa BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kompozycja 76 | 50 (1976) |
Technika: | technika własna, collage, płótno |
Wymiary: | 33 x 24,5 cm 35 x 26,5 cm (z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Teresa | Rudowicz | 76/50" |
LOT 46 | ID: 021046 |
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mgła nad Odrą (1983) |
Technika: | gwasz, akwarela, papier |
Wymiary: | 39,5 x 56,5 cm 47,5 x 64,5 cm (wymiary arkusza) 59,5 x 76 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d.: "J. Kraupe" Opisany ołówkiem l.d.: "Mgła nad Odrą 1983" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 47 | ID: 021047 |
WODNICKA-ZĄBKOWSKA Cecylia BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wzgórze (1967) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 50 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "C. Wodnicka" Opisany na odwrocie: "CECYLIA | WODNICKA | ZĄBKOWSKA | WZGÓRZE 1967 | 60 x 50 OLEJ | Kraków 30102" Opisany na blejtramie. Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
LOT 48 | ID: 021048 |
KREÜTZ-MAJEWSKI Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (1975) |
Technika: | gwasz, tusz, papier |
Wymiary: | 31,5 x 21 cm (w świetle passe-partout) 58 x 47 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "Andrzej Majewski 1975" |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 49 | ID: 021049 |
HOUWALT Ildefons BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zestaw czterech prac o tematyce pejzażowej |
Technika: | tempera, technika własna |
Uwagi: | Ildefons Houwalt, "Pejzaż z architekturą w tle" (ok. 1966-1970) Technika: tempera, ołówek, technika własna, karton Wymiary: 15 x 21,2 cm Opisany na odwrocie przez żonę artysty - Barbarę Houwalt: "wyk. Ildefons Houwalt | odcisk - monotypia z podmalówką | praca na warsztacie w latach ok. 1966-70 r. | potwierdza Barbara Houwalt" Ildefons Houwalt, "Pejzaż z drzewami" (lata 80.) Technika: tempera, technika własna, karton Wymiary: 22,7 x 19,5 cm Opisany na odwrocie przez żonę artysty - Barbarę Houwalt: "odcisk IV" Na odwrocie podpis Barbary Houwalt oraz jej pieczęć z potwierdzeniem autentyczności pracy. Ildefons Houwalt, "Nocny akord" (1985) Technika: tempera, technika własna, papier naklejony na tekturę Wymiary: 6 x 11 cm Wymiary z oprawą: 12,2 x 25 cm Opisany i datowany ołówkiem p.d.: "IHouwalt 85" Opisany ołówkiem l.d.: "Nocny akord" Ildefons Houwalt, "Pejzaż (szarość)" (1981) Technika: tempera, technika własna, papier naklejony na tekturę Wymiary: 7,8 x 11,3 cm Wymiary arkusza: 11 x 14,7 cm Opisany i datowany ołówkiem p.d.: "IHouwalt 1981 r." Ildefons Houwalt w swojej twórczości eksperymentował z różnymi technikami artystycznymi. Oferowane prace są wynikiem działań związanych z techniką monotypii. |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 50 | ID: 021050 |
RODZIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krajobraz wieczorny - Nawojowa (2004) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 32 x 45 cm 42,5 x 55,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Rodziński" Opisany na odwrocie: "Stanisław Rodziński | Krajobraz wieczorny - Nawojowa | 2004" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 51 | ID: 021051 |
LENICA Alfred BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura malarska |
Technika: | gwasz, ołówek, papier |
Wymiary: | 46 x 30,5 cm 63,5 x 47,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany ołówkiem p.d.: "Lenica" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 52 | ID: 021052 |
LENICA Alfred BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z wazą i jabłkami (1943) |
Wymiary: | 27,5 x 36 cm (w świetle passe-partout) 46 x 54,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem p.g.: "Lenica | 43" Sygnowany ołówkiem p.d.: "Lenica" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 53 | ID: 021053 |
LENICA Alfred BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z jabłkami (1944) |
Wymiary: | 29 x 44 cm (w świetle passe-partout) 47,5 x 62 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany kredką p.d.: "Lenica 44" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 54 | ID: 021054 |
MICHALIK Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Czekając na przejście (1996) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 86,5 x 57 cm 111,5 x 82 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany monogramem i datowany l.śr.: "M.M. | 1996" Sygnowany l.d.: "M. Michalik" |
Cena wywoławcza: | 10000 zł |
Cena uzyskana: | 29000 zł |
LOT 55 | ID: 021055 |
POLIAKOFF Serge BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Composition jaune, verte, bleue et rouge |
Technika: | litografia barwna, papier, ed. 175/220 |
Wymiary: | 33 x 49,5 cm (wymiary grafiki) 38 x 56,5 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "Serge Poliakoff" Opisana ołówkiem l.d.: "175/200" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 56 | ID: 021056 |
VASARELY Victor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Door |
Technika: | serigrafia, papier, ed. HC4 |
Wymiary: | 95 x 48 cm (wymiary grafiki) 108 x 59,5 cm (wymiary arkusza) 113,7 x 65 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana ołówkiem p.d.: "Vasarely" Opisana ołówkiem l.d.: "HC4" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 57 | ID: 021057 |
OBRZYDOWSKI Wiesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret ekspresyjny (2002) |
Technika: | pastel, papier zamszowy |
Wymiary: | 76,5 x 52,5 cm 80 x 56,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "WO' 2002"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 58 | ID: 021058 |
SPORSKI Wacław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | W pracowni u Vermeera (2020-2021) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55 x 68 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "W.Sporski" Opisany na odwrocie: "W. Sporski | - W pracowni u | Vermeera - | p/o 55 x 68.. | 2020-2021 | W.Sporski -" OPIS PRACY: Obraz "W pracowni u Vermeera" (2020-2021) Wacława Sporskiego stanowi interesujący dialog współczesnego artysty z XVII-wiecznym klasykiem malarstwa holenderskiego - Janem Vermeerem, a konkretniej z jego dziełem "Alegoria Malarstwa" ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Wacław Sporski powtórzył w swojej kompozycji sylwetkę odwróconego tyłem do widza malarza zasiadającego przy sztaludze, całkiem odmienne traktując jednak przestrzeń pomieszczenia (zamknięty w klatce ptak w miejscu martwej natury) i postać modelki - tu pozującej do śmiałego aktu. Lustro, podobnie jak kotara u Vermeera, sytuuje odbiorcę w kontekście niezauważonego podglądacza. |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 59 | ID: 021059 |
TRZEBIATOWSKI Janusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Leśny staw (1969) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 75 x 50 cm 91 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "TRZEBIATOWSKI 69" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
LOT 60 | ID: 021060 |
GERLACH Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wawel – Kurza Stopka |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 85 x 50 cm 93,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "EGerlach" |
Cena wywoławcza: | 1700 zł |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 61 | ID: 021061 |
KARCZ Włodzimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kraków - Rynek Główny (1991) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 120,5 cm 80,5 x 131 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Karcz | 1991" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 62 | ID: 021062 |
Tytuł: | Morskie Oko (1992) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 90 cm 111 x 101 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Karcz | 92" Widoczne zarysowania i pojedyncze ubytki malatury w centralnej partii obrazu. |
Cena wywoławcza: | 2400 zł |
Cena uzyskana: | 2400 zł |
LOT 63 | ID: 021063 |
WÓJCIK Henryk BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż o zachodzie słońca |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 40 x 50 cm 52,5 x 62 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "HEN. WÓJCIK" |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1500 zł |
LOT 64 | ID: 021064 |
SUDER Stanisław Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Koty |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 20,8 x 30 cm 36 x 45 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "S.J.Suder" Na odwrocie metka-certyfikat autorski z sygnaturą artysty oraz odciskiem kciuka. |
Cena wywoławcza: | 1100 zł |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 65 | ID: 021065 |
Tytuł: | Ptaki cudaki - zaloty |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 30 x 21 cm 39,5 x 30,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 1200 zł |
Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 66 | ID: 021066 |
Tytuł: | Ptaki cudaki i ćmy |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 21 x 15 cm 24,5 x 18,5 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
LOT 67 | ID: 021067 |
RADZIEWICZ Grzegorz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Strażnik (2021) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 40 x 50 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Radziewicz 2021" Opisany na odwrocie: "STRAŻNIK | Grzegorz Radziewicz | 2021" PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 68 | ID: 021068 |
KERN Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Plac Zamkowy w Warszawie (1988) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 38,5 x 46 cm 50 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "A KERN"
Licytacja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia "Psi Azyl u Żanety" zajmującego się pomocą psom bezdomnym. W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna. |
Cena wywoławcza: | 100 zł |
Cena uzyskana: | 800 zł |
O aukcji
XXI Aukcja Dzieł Sztuki
Do zapoznania się z katalogiem XXI Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów sztuki dawnej oraz współczesnej. Lista obiektów obejmuje blisko 70 prac reprezentujących zróżnicowane nurty w sztuce XX i XXI wieku.
Katalog aukcji
Katalog aukcji otwierają dzieła rozpoznawalnych artystów polskich, aktywnych na przełomie stulecia oraz w pierwszej połowie XX wieku, których dzieła cieszą się w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród koneserów: Sotera Jaxa-Małachowskiego (lot 1-2, 4-5) i Bronisławy Rychter-Janowskiej (lot 3).
Na szczególną uwagę zasługują gwasze pierwszego ze wspomnianych twórców, Sotera Jaxa-Małachowskiego. Miłośnicy malarstwa marynistycznego odnajdą bowiem w katalogu grudniowej aukcji różne odsłony nadmorskiego pejzażu: czysty, słoneczny widok lekko pieniącego się przy brzegu Bałtyku (lot 4), sielskie ujęcie łodzi na piaszczystej plaży (lot 2), ale także oddającą siłę żywiołu scenę ukazującą łodzie na wzburzonych sztormem falach (lot 1). Swoistą ciekawostkę stanowi natomiast pozycja nr 5 - "Pejzaż z kwiatami maków i łanem zboża" z 1922 roku, przedstawiający stosunkowo rzadki w dorobku twórczym Sotera Jaxa-Małachowskiego motyw krajobrazu wsi.
Malarstwo realistyczne na aukcji
Katalog grudniowej aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego zwróci zapewne uwagę kolekcjonerów polskiego tradycyjnego malarstwa realistycznego. Poza obrazami olejnymi "klasyka gatunku" - Jerzego Kossaka, koneserzy będą mieli okazję wylicytować prace Adama Setkowicza, Juliusza Słabiaka, Ottokara Skibińskiego, Stanisława Gibińskiego, Stanisława Czajkowskiego czy Mieczysława Krzyżaka. W kontekście twórczości tego ostatniego warto poświęcić kilka słów wielkoformatowemu obrazowi pt. "Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów".
Cracoviana
W katalogu XXI Aukcji Dzieł Sztuki miłośnicy Krakowa odnajdą weduty tego miasta (lot 21-22) uwiecznione m.in. przez Mariana Szczerbińskiego oraz sceny związane z lokalnym folklorem - akwarelowy orszak krakowiaków autorstwa Adama Setkowicza (lot 11) czy ludowe zabawy w podkrakowskiej wsi zapisane pędzlem Ottokara Skibińskiego (lot 23).
Rzeźba w ofercie aukcyjnej
W grudniowym katalogu dziedzinę rzeźby reprezentuje wyjątkowe dzieło Jeana Lamberta-Ruckiego (lot 30). Choć motyw krucyfiksu bardzo często przewijał się w historii twórczości tego artysty, w oferowanym obiekcie uwagę zwraca jego format, a także opracowanie drewnianego krzyża opartego o dekoracyjny stalowy stelaż. Charakterystyczne dla Jeana Lamberta-Ruckiego połączenie romańskiej prostoty z dekoracyjnością art déco oddziałuje na widza już nie tylko doskonałością detalu, ale także skalą.
Sztuka współczesna na aukcji
Koneserzy malarstwa drugiej połowy XX wieku i sztuki obecnego stulecia powinni zatrzymać wzrok na drugiej połowie katalogu grudniowej aukcji. Lista obiektów obejmuje bowiem dzieła klasyków polskiej sztuki współczesnej, m.in. Edwarda Dwurnika, Alfreda Lenicy czy Romana Zakrzewskiego.
Salvador Dali - litografie w katalogu aukcji
XXI Aukcja Dzieł Sztuki wiąże się z niebywałą okazją kolekcjonerską - na pozycji nr 34 znalazł się zespół pięciu litografii barwnych z cyklu "Flordali - Les Fruits" autorstwa jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów na świecie, współtwórcy surrealizmu - Salvadora Dalego. Grafiki malarza z tej serii rzadko pojawiają się na rynku sztuki, a ze względu na doskonałość technologiczną, ciekawą historię powstania oraz charakterystyczną dla twórcy nutę humoru i erotyzmu, są poszukiwane przez koneserów.
Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ]
Obrazy Romana Zakrzewskiego
W katalogu aukcji znalazły się trzy prace zyskującego coraz większe uznanie wśród kolekcjonerów Romana Zakrzewskiego (lot 35-37). Oferowane obrazy pochodzą z dwóch różnych okresów twórczości artysty i znakomicie pokazują ewolucję jego indywidualnego stylu.
Zachęcamy do obejrzenia prac i zapoznania się z opublikowanym na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego artykułem przedstawiającym wyniki aukcyjne obrazów Romana Zakrzewskiego i analizującym potencjał inwestycyjny jego dzieł.
Twórczość Romana Zakrzewskiego na polskim rynku sztuki [PRZECZYTAJ]
Wystawa przedaukcyjna
Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 5 do 15 grudnia 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w sobotę (10 grudnia) w godzinach 10.00-12.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
XXI Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 15 grudnia o godzinie 19.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego® - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 18.30.
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji, zapraszamy do kontaktu.
licytacja live na bid.kda.pl (logowanie danymi z portalu onebid.pl)
katalog i licytacja live na portalu