WIŚNIOS Marianna
Marianna Wiśnios - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Marianny Wiśnios. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Marianny Wiśnios na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Święci - zestaw trzech prac (1994) |
Technika: | technika mieszana, karton - szczegóły w uwagach poniżej |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | 1. "Ukrzyżowany" (1994) Technika: akwarela, gwasz, flamaster, ołówek, karton Wymiary: 61 x 42,8 cm Sygnowany i datowany na odwrocie: "Marianna | Wiśnios | 1994" 2. "Święty" (1994) Technika: gwasz, flamaster, ołówek, karton Wymiary: 61 x 42,2 cm Opisany autorsko na odwrocie: "obraz malowany | 25 czerwiec | 1994" 3. "Święta Zofia" (1994) Technika: gwasz, kredka, flamaster, ołówek, karton Wymiary: 61 x 43,4 cm Opisany autorsko na odwrocie: "obraz | malowany | 25 czerwiec | 1994" |
Tytuł: | Duchowni - zestaw dwóch prac (1994) |
Uwagi: | 1. "Ksiądz z Eucharystią" (1994) Technika: gwasz, flamaster, ołówek, karton Wymiary: 61 x 42,7 cm Sygnowany i opisany na odwrocie: "obraz | malowany | 29 czerwca | 1994 Marianna | Wiśnios" 2. "Na mszy" (1994) Technika: akwarela, gwasz, kredka, flamaster, ołówek, karton Wymiary: 61 x 43 cm Sygnowany i opisany na odwrocie: "obraz | malowany | 11 lipiec 1994 | Marianna Wiśnios" |
Tytuł: | Zwierzęta - zestaw dwóch prac (1994) |
Uwagi: | 1. "Gęsi" (1994) Technika: akwarela, kredka, ołówek, karton Wymiary: 43 x 61 cm Sygnowany i opisany na odwrocie: "Marianna | Wiśnios 1994 | obraz malowany | 20 5 czerw"; "M Wiśnios | 1994" 2. "Życie lasu" (1994) Technika: akwarela, flamaster, kredka, ołówek, karton Wymiary: 43,6 x 61 cm Sygnowany i opisany na odwrocie: "oraz malowany | 20 7 czerwca 1994 | marianna Wiśnios" |
Tytuł: | Ukrzyżowanie (1992) |
Technika: | gwasz, pastel, ołówek, karton |
Wymiary: | 99 x 69 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "MW 1992" |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
Tytuł: | Pasja (1992) |
Technika: | gwasz, pastel, ołówek, papier |
Wymiary: | 40 x 30 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "MW | 1992" |
Cena uzyskana: | 600 zł |
Tytuł: | Madonna (1993) |
Technika: | gwasz, ołówek, papier |
Wymiary: | 39 x 29 cm (w świetle oprawy) 52 x 42,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "M | W | 1993" |
Cena uzyskana: | 700 zł |
Tytuł: | Zwiastowanie (1993) |
Wymiary: | 85 x 69,5 cm (w świetle oprawy) 88 x 72 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "MW | 1993"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Chusta św. Weroniki (1992) |
Wymiary: | 70 x 49,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.d.: "MW 1992"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Wizja św. Franciszka (1993) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M MW" Datowany p.d.: "1993" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
MARIANNA WIŚNIOS
Marianna Wiśnios urodziła się w Ratajach, zmarła w 1996 roku Wąchocku. W jej biografiach pojawiają się różne daty urodzenia (1909, 1910, 1914). Jest jedną z najbardziej cenionych polskich prymitywistek, zwaną niekiedy "Świętokrzyskim Nikiforem" lub "Nikiforem z Wąchocka".
Ze względu na trudną sytuację finansową rodziny już od dziecka musiała ciężko pracować na roli, nie było jej dane też zdobycie edukacji, ukończyła jedynie dwie klasy szkoły podstawowej.
Pasja do malarstwa i sztuki zaczęła uwidaczniać się u Marianny Wiśnios już w latach dziecięcych, wówczas to artystka rysowała patykiem na piasku lub zwęglonymi kawałkami drewna na różnych podłożach, nierzadko na podłodze. Przez wiele lat pozostawała niezrozumiana przez otoczenie i najbliższych, w 1936 roku wyszła za mąż za fryzjera Stanisława Wiśniosa i zmuszona była poświęcić się pracy w gospodarstwie i wychowywaniu dzieci, nie miała więc czasu na rozwijanie swojego talentu. W tamtym czasie malowała od czasu do czasu, a swoimi pracami zdobiła wnętrze domu.
Rozwój twórczości artystycznej Marianny Wiśnios nastąpił po śmierci jej męża w 1966 roku. Artystka malowała coraz częściej, wykorzystywała podłoża papierowe i płótna. Za sprawą Anieli Grotowskiej, nauczycielki jednego z jej synów, wzięła w 1972 roku udział w Wielkim Konkursie na współczesną sztukę ludową Ziemi Kieleckiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę, w związku z tym jej prace zostały pokazane na pokonkursowej ekspozycji w Szydłowcu. Dzięki temu wydarzeniu Marianna Wiśnios została zauważona przez kolekcjonerów i muzealników, a jej prace zaczęły spotykać się z coraz większym zainteresowaniem.
Malarstwo Marianny Wiśnios
Marianna Wiśnios była artystką bardzo płodną. W swojej sztuce poruszała bardzo zróżnicowaną tematykę, zdecydowaną dominantę stanowią jednak tematy religijne i sceny biblijne. Szczególnie warte uwagi są poruszające, pełne ekspresji prace o tematyce pasyjnej. Kompozycje Marianny Wiśnios świadczą o dużej wiedzy artystki w zakresie hagiografii i ikonografii świętych.
W pracach Marianny Wiśnios pojawiają się również motywy z codziennego życia wsi oraz z miejscowych legend, a nawet sceny partyzanckie.
Marianna Wiśnios - wystawy i nagrody
Marianna Wiśnios brała udział w wielu konkursach sztuki ludowej, otrzymała też niejedno znaczące wyróżnienie. Została laureatką m.in. Nagrody im. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej (1983), Nagrody im. Jana Pocka (1983), Odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury (1988), Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki (1988) czy prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" (1991).
Prace Marianny Wiśnios były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Genewie, Brukseli i Raperswilu. Pierwsza indywidualna wystawa obrazów malarki miała miejsce w 1976 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Obrazy Marianny Wiśnios znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Wsi Radomskiej czy klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.
Kilka lat po śmierci artystki, w 2000 roku w rodzinnych Ratajach został postawiony głaz z tablicą poświęconą Mariannie Wiśnios. W 25. rocznicę śmierci Marianny Wiśnios gmina Wąchock upamiętniła natomiast postać malarki nadając jej imię Wiejskiemu Domowi Kultury w Ratajach.
Przyjmujemy obrazy Marianny Wiśnios na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna obrazów Marii Wnęk.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Marianny Wiśnios, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Marianny Wiśnios w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].