BOZNAŃSKA Olga

Olga Boznańska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Olgi Boznańskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Olgi Boznańskiej na aukcję [kontakt]

OLGA BOZNAŃSKA

Olga Boznańska
Olga Boznańska
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Olga Boznańska urodziła się w 1865 roku, zmarła 26 października 1940 roku. Pierwszych lekcji rysunku udzielała jej matka, Eugenia Mondan. W latach 1883-1886 artystka kształciła się pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczestniczyła także w prywatnych kursach malarstwa dla kobiet, gdzie jej nauczycielami byli Hipolit Lipiński i Antoni Piotrowski. Edukację Olga Boznańska dopełniła studiami w Akademii Sztuk Pięknych w⠀Monachium w latach 1886-1889 w⠀pracowniach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra.
Swój warsztat Olga Boznańska doskonaliła również kopiując obrazy starych mistrzów w⠀Monachium i⠀Wiedniu.
Po ukończeniu studiów otworzyła pracownię w Paryżu.
Angażowała się w działalność Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" oraz Société Nationale des Beaux Arts.
Okres międzywojenny przyniósł stopniowe zapomnienie twórczości artystki, co skutkowało osamotnieniem i nasilającymi się trudnościami finansowymi.

Twórczość Olgi Boznańskiej

Olga Boznańska malowała głównie portrety charakteryzujące się niezwykle celnym oddaniem charakteru modela oraz przenikliwością spojrzenia. Tworzyła także studia figuralne, kwiaty, pejzaże i kompozycje we wnętrzach. Styl malarski artystki był swobodną interpretacją impresjonizmu. Charakterystyczna dla prac Olgi Boznańskiej jest rozjaśniona gama barwna, miękka, rozpływająca się linia konturu oraz ciekawa faktura farby, przez którą niejednokrotnie przebija płótno lub karton.

Wszystkie zabiegi formalne Olgi Boznańskiej były podporządkowane precyzyjnej i wnikliwej analizie modela i jego duchowemu wyrazowi, w tym kreślenie bliżej niedopowiedzianego tła, przytłumione światło i stonowana kolorystyka. Artystka tworzyła głównie obrazy olejne na płótnie, jednak zdarzały się w jej dorobku również prace na niegruntowanej tekturze, zaś od 1891 roku w twórczości malarki pojawiał się pastel.

Olga Boznańska - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

W 1886 roku Olga Boznańska zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, następnie prezentowała swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Berlinie (1892, 1913), Monachium (1893), Pradze, Paryżu (1896), Wiedniu (1902), Amsterdamie (1912) i Wenecji (1910, 1938).

Artystka otrzymała wiele nagród, wśród których wymienić można złoty medal na międzynarodowej wystawie w Monachium (1905), Francuską Legię Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Expo w Paryżu (1939).

Prace autorstwa Olgi Boznańskiej można znaleźć w zbiorach najważniejszych polskich muzeów, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Olgi Boznańskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Olgi Boznańskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Olgi Boznańskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»