BUJNOWSKI Rafał
Rafał Bujnowski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Rafała Bujnowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Rafała Bujnowskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Gratis (1999) |
Technika: | linoryt, papier, edycja 14/14 |
Wymiary: | 31,5 x 45 cm 44 x 58 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany ołówkiem: "14/14 grafika/gratis Bujnowski / 99" PRACA NIEDOSTĘPNA |
RAFAŁ BUJNOWSKI
Rafał Bujnowski urodził się w 1973 roku w Wadowicach. Od 1993 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1995 roku przeniósł się na Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 2001 roku. W czasie studiów stworzył, wraz z Markiem Firkiem, Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem "Kurosawą" Grupę Ładnie, działającą w latach 1996-2000. W okresie od 1998 do 2001 roku prowadził w Krakowie Galerię Otwartą, w ramach której reklamował swoje prace na billboardach miejskich, nadając im przez to wymiar marketingowy i oferując sztukę jako zmultiplikowany towar. Celem tego działania Rafała Bujnowskiego było wyśmianie elitarności dzieła sztuki i zaakcentowanie jego powtarzalności, a także dostępności rynkowej i ceny.
W czasach studiów artysta prowadził też manufakturę artystycznych T-shirtów.
Twórczość Rafała Bujnowskiego
Rafał Bujnowski jest artystą wszechstronnym. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, instalacją i akcją artystyczną oraz filmem wideo.
Początkowo Rafał Bujnowski posługiwał się głównie techniką linorytu, odtwarzając proste przedmioty, takie jak grzebień, nóż czy wieszak.
Później trzonem jego twórczości stało się przede wszystkim malarstwo, którego tematem są najczęściej przedmioty wyjęte z codzienności (np. kasety, cegła, mydło, naczynia), powtarzane, wielokrotnie malowane z pewną dozą graficzności i z zachowaniem ich naturalnych rozmiarów. Artysta, za pomocą takich środków wyrazu i łączenia dzieł w serie, podkreśla antyunkiatowy wymiar sztuki. W dowcipny, zahaczający o miano absurdu sposób poddaje próbie tradycyjne konwencje malarskie. Najbardziej znaną pracą Rafała Bujnowskiego jest stworzony w 33 kopiach wizerunek papieża Jana Pawła II.
Artysta porusza również problem mimetyczności, tworząc hiperrealistyczne kopie przedmiotów i doprowadzając ważne w historii sztuki pojęcie mimesis do absurdu. Rafał Bujnowski maluje także portrety (np. cykl przedstawiający górników, "Schemat malowania papieża") oraz abstrakcje. W tym ostatnim aspekcie szczególnie interesuje go poszukiwanie granicy między malarstwem abstrakcyjnym a figuratywnym, realizowane najczęściej w monochromatycznej kolorystyce.
Rafał Bujnowski - wystawy i kolekcje
Od 2000 roku indywidualne wystawy Rafała Bujnowskiego organizują liczne instytucje w kraju i za granicą, m.in. Galeria Raster w Warszawie, Window Gallery w Londynie, Institut Polonais w Paryżu, Goethe Institut w Krakowie i Johen Galerie w Berlinie.
Obrazy Rafała Bujnowskiego znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy MOCAK'u w Krakowie.
Przyjmujemy obrazy Rafała Bujnowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Rafała Bujnowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Rafała Bujnowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Rafała Bujnowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].