MACIEJOWSKI Marcin

Marcin Maciejowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Marcina Maciejowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Marcina Maciejowskiego na aukcję [kontakt]

MACIEJOWSKI Marcin
MACIEJOWSKI MarcinMACIEJOWSKI Marcin
Tytuł:Krzysztof Penderecki - plakat z okazji 80-tych urodzin kompozytora (2013)
Technika:druk offsetowy, papier, ed. 7/100
Wymiary:100 x 70 cm
103 x 73 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany flamastrem l.d.: "Marcin Maciejowski"
Numerowany flamastrem l.d.: "7/100"
W prawym dolnym rogu autograf Krzysztofa Pendereckiego.

Licytacja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia "Psi Azyl u Żanety" zajmującego się pomocą psom bezdomnym.

W przypadku tej pozycji nie będzie doliczana opłata aukcyjna.
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:100 zł
Cena uzyskana:600 zł

MARCIN MACIEJOWSKI

Marcin Maciejowski urodził się w 1974 roku w Babicach koło Krakowa. Przez 3 lata studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. W 1997 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obronił w pracowni Piotra Kuncego w 2001 roku. Artysta wraz z Wilhelmem Sasnalem, Rafałem Bujnowskim, Markiem Firkiem, Józefem Tomczykiem tworzył Grupę Ładnie, która działała w latach 1996-2001.

Był założycielem i redaktorem artzina "Słynne Pismo we Wtorek". W 2002 roku jego rysunek "Jak tu teraz żyć" był eksponowany na billboardach w największych miastach Polski. W latach 2000-2002 współpracował z magazynem "Machina". Przez ponad dziesięć lat tworzył ilustracje do "Przekroju" (2000-2011).

Malarstwo Marcina Maciejowskiego

W swoich rysunkach i obrazach Marcin Maciejowski wykorzystuje język i stylistykę charakterystyczną dla reklam, plakatów, komiksów i ilustracji prasowych. W ironiczny sposób komentuje wszechobecny konsumpcjonizm oraz wynikający z niego presję sukcesu za wszelką cenę. Często opisuje prace satyrycznymi adnotacjami przypominającymi nagłówki prasowe. Na jego płótnach pojawiają się sceny z życia codziennego, kompozycje przypominające stronę z czasopisma oraz kadry z filmów.

Jego styl malarski odznacza się wyczuwalną lekkością prowadzenia pędzla, swobodą oraz płaską plamą barwną. Prace artysty określa się niekiedy terminem "realizm narracyjny", który oddaje charakter stylu malarstwa Marcina Maciejowskiego. Artysta świadomie korzysta z formalnych uproszczeń, które w połączeniu z silnymi inspiracjami kompozycyjnymi z popkultury i współczesnych mediów, wpływają na wzmocnienie wymowy jego prac.

Malarstwo tego twórcy jest w swojej istocie analizą współczesnej kultury wizualnej, w której podkreśla niekiedy tzw. "swojskie" realia życia w Polsce.

Marcin Maciejowski - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Artysta wystawia swoje prace na całym świecie: w Austrii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii. W 2010 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się obszerna indywidualna artysty.

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach m.in. w Belvedere Museum w Wiedniu, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

W 2003 roku artysta był laureatem nagrody "Paszportu Polityki", a w 2010 roku nagrody Lovis Corinth Preis.

Artykuły na temat Marcina Maciejowskiego:

"Ważną, może najważniejszą częścią fenomenu sztuki Maciejowskiego była dla mnie zawsze możliwość utożsamienia się widza ze spojrzeniem artysty. Niewielu współczesnych malarzy oferuje taką możliwość. I czy to nie paradoks, że właśnie Maciejowski, artysta, który dzieląc z nami swój punkt widzenia, ma ogromny potencjał przyciągania publicznej uwagi, tworzy ostatnio głównie dla wąskiego grona kolekcjonerów?Dyskurs na temat Maciejowskiego jest ułożony od dawna. Maciejowski jest realistą. Maciejowski jest rodzajowym malarzem obrazującym współczesne gesty, pozy, a nawet język. Agata Jakubowska pisała o nim jako autorze wielkiego "szkicu obyczajowego", porównywała go Baudelaire'm, figurą "malarza życia nowoczesnego"; inni wspominali o Balzaku i "komedii ludzkiej". O Maciejowskim mówiło się jako o malarzu narracyjnym, opowiadaczu anegdot. To wszystko z grubsza jest prawdą, tak kiedyś, jak i teraz, bo przecież Maciejowski robi wciąż "to samo". Maluje sceny z życia. Jest malarzem tematycznym: życie płynie, więc ten temat się nie wyczerpuje, nie da się go wymalować do końca."

~ Stach Szabłowski

[Cyt za: idem, Spełnione obietnice, dwutygodnik.com, wydanie 135, 06/2014, źródło: http://www.dwutygodnik.com/artykul/5289-spelnione-obietnice.html]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Marcina Maciejowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Marcina Maciejowskiego .
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Marcina Maciejowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Marcina Maciejowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»