LIPEŻ Romana

LIPEŻ Romana BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ROMANA LIPEŻ - NOTA BIOGRAFICZNA

Romana Lipeż urodziła się w 1917 roku we Lwowie, zmarła w 2003 roku w Krakowie. Od 1935 roku studiowała malarstwo dekoracyjne w pracowniach Henryka Uziembły i Alfreda Terleckiego w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a następnie, od 1938 roku, w powstałym z jej przekształcenia Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych. Podczas II wojny światowej uczyła się w Kunstgewerbeschule. W latach 1945-1950 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej obroniła jednak dopiero w 1960 roku, jednakże już od 1945 roku była członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Romany Lipeż

Romana Lipeż malowała pejzaże oraz krakowskie weduty, wykonywała też portrety i martwe natury. Jej sztuka wpisuje się w postimpresjonistyczny nurt koloryzmu. Obrazy artystki cechuje ekspresyjność, a także znakomite wyczucie kolorystyczne i żywa paleta użytych barw.

Romana Lipeż zajmowała się również malarstwem monumentalnym - wykonywała projekty witraży do wnętrz sakralnych.

Wystawy Romany Lipeż

Artystka brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych m.in. przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Biuro Wystaw Artystycznych (np. Zakopane (1973), Wrocław (1980)). W Krakowie odbyło się pięć ekspozycji indywidualnych malarki.

Obecnie obrazy Romany Lipeż znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum ASP w Krakowie, ale także w licznych kolekcjach prywatnych.

 

TEKSTY O ROMANIE LIPEŻ:

Przez głowę przemknęła myśl - musiała być niesamowitą osobą, piękną i szaloną, i jak odważną. Czysty malarski kryształ! Jej życie, łatwo było to zauważyć, wyznaczały kolejne obrazy. Wszystko kręciło się wokół malowania i realizacji twórczych planów. [...] Nieważne, czy na sztalugach w pokoju-pracowni artystka zmagała się z martwą naturą, czy w plenerze pracowała nad pejzażem podmiejskim, miejskim, czy w innym momencie, gdy zajmował ją czyjść portret lub scena rodzajowa, zawsze gotowa do walki, z takim samym głodem malowania.

~ Benek Homziuk, Błogosławione szaleństwo..., [w:] Romana Lipeż (1917-2003). "Żyję wtedy, jak maluję". Malarstwo, katalog wystawy w Galerii "Audialnia", 5-31 maja 2019, Kraków, s. nn.

 

 

x
«
»