DALI Salvador

DALI Salvador BIOGRAFIA

Tytuł:

Prunier Hâtif z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969)

Technika:litografia barwna, papier, ed. XX/CL
Wymiary:56 x 37 cm (odcisk płyty)
74,5 x 55,5 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Sygnowana ołówkiem p.d.: "Dali"
Opisana ołówkiem l.d.: "XX/CL"

Więcej o pracach z cyklu "Flordali - Les Fruits" w artykule na blogu [ZOBACZ]

niedostepny

SALVADOR DALI

Salvador Dali (wł. Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech) urodził się 11 maja 1904 roku w Figueras, zmarł tamże 23 stycznia 1989 roku. Był hiszpańskim malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i teoretykiem sztuki, który jest uznawany za współtwórcę surrealizmu.

W latach 1921-1923 studiował w madryckiej Akademii Sztuk Pięknych: Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, skąd został usunięty za brak dyscypliny. Już wtedy dał się poznać jako skandalista o oryginalnym stylu. W roku 1928 przeprowadził się do Paryża, gdzie zawarł znajomość z Pablem Picassem i przywódcą ruchu surrealistycznego André Bretonem. W tym czasie współpracował z Luisem Buñuelem przy filmach "Pies andaluzyjski" (1929) i "Złoty wiek" (1931), do których napisał scenariusze. Ponadto artysta publikował w pismach "Surréalisme au Service de la Révolution" i "Minotaure". W 1929 roku poznał swoją przyszłą żonę Galę, która stała się jego muzą i modelką.

W latach 1940–1949 Salvador Dali przebywał w USA, gdzie malował głównie klasycyzujące w formie portrety. Po powrocie do Europy zamieszkał w Port Lligat. Wówczas przeszedł na katolicyzm, stąd też w jego twórczości z lat 50. istotne miejsce zajęła tematyka religijna. 

Od 1965 roku Salvador Dali tworzył rzeźby z brązu i kryształu, w których powtarzał motywy ze swoich prac malarskich. W tym czasie Salvador Dali wciąż tworzył ekstrawaganckie i szokujące obrazy, jak i liczne litografie. Artysta nieustannie kreował też swój wizerunek ekscentrycznego geniusza, w czym pomagała mu jego żona Gala. W 1974 roku Salvador Dali otworzył muzeum własnej twórczości w Figueras.

Twórczość Salvadora Dalego

Salvador Dali był jednym z czołowych surrealistów, jednak jego styl wyrósł z założeń dywizjonizmu i futuryzmu. Wbrew pozorom artysta czerpał także z tradycji malarstwa historycznego: nawiązywał do stylistyki holenderskich martwych natur oraz podejmował tematy mitologiczne popularne w sztuce nowożytnej. Wpływ dawnych mistrzów widoczny jest także w jego technice malarskiej, która charakteryzuje się niezwykłą precyzją detalu i cienko nakładaną warstwą farby. Wiele prac autorstwa Salvadora Dalego powiela tradycyjne tematy: pejzaż, martwa natura, portret, jednak umiejscowione są one zawsze w stworzonym przez artystę uniwersum przywodzącym na myśl świat marzeń sennych.

Bezpośrednią inspiracją dla surrealistycznego malarstwa Salvadora Dalego była psychoanaliza Sigmunda Freuda. Artysta był zafascynowany ludzką podświadomością i starał się przedstawić kryjące się w niej obrazy za pomocą formy malarskiej. Tworzył także prace o tematyce religijnej oraz symboliczne komentarze do aktualnych wydarzeń.

Opierając się na teorii psychoanalizy Sigmunda Freuda, rozwinął własną tzw. "paranoiczno-krytyczną" metodę twórczą, którą w artykule ĽAne pourri (1930) zdefiniował jako "spontaniczną metodę poznania irracjonalnego, opartą na krytycznej i systematycznej obiektywizacji delirycznych skojarzeń i interpretacji". Malarstwo artysty nie pozostało obojętne na twórczość innych surrealistów jak Yves Tanguy i Giorgio de Chirico. Prace Salvadora Dalego, utrzymane w konwencji realistycznych wizji sennych i halucynacji, były przesycone treściami erotycznymi, ujawniały obsesyjne zainteresowanie problemami przemijania i rozkładu, a także pamięci i trwania.

Dorobek malarski Salvadora Dalego był niezwykle bogaty i wielowymiarowy, artysta nie poprzestał jednak wyłącznie na tej dziedzinie: pisał dramaty, wiersze prozę, projektował plakaty oraz sztukę użytkową, realizował surrealistyczne etiudy filmowe.

Kolekcje sztuki Salvadora Dalego

Największą kolekcję dzieł Salvadora Dalego posiada Dalí Theatre-Museum w Figueres (Hiszpania). Ponadto prace artysty można zobaczyć m.in. w Gala Dalí House-Museum w Púbol (Hiszpania), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (Reina Sofia Museum) w Madrycie, Salvador Dalí House Museum w Port Lligat oraz Salvador Dalí Museum w St Petersburgu na Florydzie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Salvadora Dalego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Salvadora Dalego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Salvadora Dalego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię dzieł Salvadora Dalego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE SALVADORA DALEGO

x
«
»