KULON Stanisław

Stanisław Kulon - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Kulona. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Kulona na aukcję [kontakt]

KULON Stanisław
KULON StanisławKULON Stanisław
Tytuł:Kapliczka (Św. Anna) (2014)
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:43,7 x 26 x 14 cm
Uwagi:Sygnowana w tylnej części: "ST. KULON"
Datowana w tylnej części: "2014"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

STANISŁAW KULON

Stanisław Kulon urodził się 26 sierpnia 1930 roku w Siółku na Ukrainie, zmarł 15 maja 2022 roku. Był absolwentem zakopiańskiego Liceum Technik Plastycznych. Wśród jego nauczycieli wymienić można m.in. reformatora szkoły, Antoniego Kenara.
Stanisława Kulon studiował następnie na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Ludwiki Nietschowej i Mariana Wnuka. Dyplom obronił w 1958 roku.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W latach 1958-1966 był asystentem w pracowni Ludwiki Nitschowej. W 1988 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, z kolei w 1995 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W 1964 roku Stanisława Kulon związał się z grupą Rekonesans i przez wiele lat uczestniczył w jej wystawach.

Twórczość Stanisława Kulona

Stanisław Kulon tworzył rzeźby inspirowane sztuką artystów ludowych. Rzeźbił głównie w drewnie, używał jednak również kamienia i ceramiki. W swojej twórczości ukazywał wielowymiarowość ludzkiego życia, jego dramaty i radości. Wiele swoich prac poświęcił ofiarom II wojny światowej. Jako kilkuletni chłopiec został wraz z rodziną wywieziony na Syberię, gdzie stracił rodziców i trójkę rodzeństwa. Z zesłania powrócił dopiero w 1946 roku. Ten traumatyczny okres często pojawia się w twórczości rzeźbiarza. Niezwykle dramatycznym cyklem przedstawiających losy polskich zesłańców na Syberii jest zbiór polichromowanych płaskorzeźb "Świadectwo".

W dorobku artystycznym Stanisława Kulona znajdują się zarówno kameralne rzeźby i reliefy jak i pomniki (m.in. "Chwała Saperom" w Warszawie).

Stanisław Kulon - wyróżnienia i kolekcje

Stanisław Kulon został wyróżniony w konkursie na Pomnik Bohaterów Warszawy (1957 i 1959), otrzymał II i III nagrodę w konkursie na Pomnik Powstańców Wielkopolskich (1962), I nagrodę w konkursie na pomnik Marii Konopnickiej (1966), I nagrodę w konkursie na pomnik Chwała Saperom (1973) i wyróżnienie w konkursie na dzieło rzeźbiarskie Męka Pańska (1983).

Artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznaką Honorową "Za zasługi dla Warszawy" oraz Złotą Odznaką ZNP.

Rzeźby Stanisława Kulona znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum ASP w Warszawie czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Stanisław Kulon - wybrane wystawy

1971 - Zachęta, Warszawa;
1992 - Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko;
1993 - Galeria Brama, Warszawa;
1994 - Mała Galeria, Nowy Sącz;
1996 - Państwowa Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek;
1997 - Galeria Rzeźby, Warszawa;
1998 - Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz;
2009 - Muzeum Diecezjalne, Pelplin.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy rzeźby Stanisława Kulona na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Kulona.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Kulona, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię rzeźb Stanisław Kulon w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE STANISŁAWA KULONA

x
«
»