WÓJTOWICZ Stanisław

Stanisław Wójtowicz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna prac Stanisława Wójtowicza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Wójtowicza na aukcję [kontakt]

WÓJTOWICZ Stanisław
WÓJTOWICZ StanisławWÓJTOWICZ Stanisław
Tytuł:Akt kobiety z pieskiem (1979)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:65 x 46 cm
79 x 60 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ST. WÓJTOWICZ 79."
zapytaj o cenę
WÓJTOWICZ Stanisław
WÓJTOWICZ StanisławWÓJTOWICZ StanisławWÓJTOWICZ Stanisław
Tytuł:Kobieta
Technika:olej, płyta
Wymiary:45 x 29,5 cm
49 x 33 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "S. Wójtowicz"
zapytaj o cenę

STANISŁAW WÓJTOWICZ

Stanisław Wójtowicz urodził się w 1920 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1991 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w krakowskiej Staatliche Kunstgewerbeschule, gdzie uczył się w latach 1940-1942. Naukę podjął ponownie po II wojnie światowej, od 1945 do 1947 roku studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Eugeniusza Eibischa. W 1950 roku podjął pracę na macierzystej uczelni, gdzie wykładał przed 25 lat. Czynnie działał w środowisku artystycznym, przyjaźnił się z innymi cenionymi grafikami i malarzami, m.in. z Jerzym Pankiem.

Stanisław Wójtowicz należał do kilku grup i stowarzyszeń, m.in. był członkiem grupy "Krąg" i Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii.

Sztuka Stanisława Wójtowicza

Stanisław Wójtowicz zajmował się przede wszystkim grafiką, jest jednym z najbardziej cenionych krakowskich artystów-grafików. Tworzył w różnych technikach, jednak najczęściej wybierał drzeworyt. Lubił wypowiadać się w języku mocnej kreski oraz czerni i bieli, rzadko wprowadzał kolor do swoich prac graficznych (zwykle czerwień, błękit). Stanisław Wójtowicz uprawiał również malarstwo, niekiedy zajmował się sztuką użytkową, projektując plakaty i okładki.

Tematyka prac Stanisława Wójtowicza była bardzo szeroka, największą rolę w jego sztuce odegrały natomiast przedstawienia kobiet (często akty), a później abstrakcja. Początkowo realistyczna, inspirowana naturą twórczość artysty ewoluowała w stronę uproszczenia, dochodząc w końcu właśnie do abstrakcji. Wykonywał również pejzaże czy martwe natury.

Stanisław Wójtowicz - wystawy, nagrody i kolekcje

Artysta był wielokrotnie nagradzany za swoją sztukę i działalność twórczą, otrzymał np. nagrody na Biennale Grafiki w Lublanie (1959) i Krakowie (1968) czy nagrodę w konkursie na plakat ONZ (Paryż 1948).

Obrazy i grafiki Stanisława Wójtowicza znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, warszawskiej Zaczęty oraz MoMA w Nowym Jorku.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Wójtowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Wójtowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Wójtowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Wójtowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»