ŻECHOWSKI Stefan

Stefan Żechowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Stefana Żechowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Stefana Żechowskiego na aukcję [kontakt]

ŻECHOWSKI Stefan
ŻECHOWSKI StefanŻECHOWSKI StefanŻECHOWSKI Stefan
Tytuł:Mucha (1935)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:24 x 14,5 cm
25,5 x 16 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Żechowski Stef | 1935"
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2600 zł

STEFAN ŻECHOWSKI

Stefan Żechowski urodził się w 1912 roku w Książu Wielkim k. Miechowa, zmarł tamże w 1984 roku. Rysunkiem zajmował się od dziecka. W latach 1929-1932 studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, m.in. u profesora Ludwika Wojtyczki. Był cenionym artystą, wielokrotnie wyróżnianym stypendiami - w 1935 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie, w 1963 i 1965 roku stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w latach 1973-1974 był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Od 1929 roku Stefan Żechowski był członkiem założonego przez Stanisława Szukalskiego Szczepu Rogate Serce, w którym przyjął pseudonim Ziemin z Książa. Do 1936 roku artysta brał udział we wszystkich wystawach grupy.
W latach 30. Stefan Żechowski poznał Emila Zegadłowicza, który zaproponował artyście wykonanie ilustracji do swojej powieści Motory, która ostatecznie została opatrzona 37 ekspresjonistycznymi rysunkami i wydana w 1937 roku, jednak ostatecznie niemal w całości skonfiskowana przez cenzurę obyczajową.
Od lat 40. malarz należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Po zakończeniu II wojny światowej Stefan Żechowski zaczął czynnie uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym. W 1946 roku wstąpił też do PPR.

Twórczość Stefana Żechowskiego

Stefan Żechowski zajmował się rysunkiem i ilustracją, projektował znaczki pocztowe, np. serię "Kultura Polska". Pisał również eseje, jest autorem tomiku wspomnień Na jawie wydanego w 1981 roku.
W dziedzinie sztuk plastycznych artysta posługiwał się głównie ołówkiem, węglem, kredką i suchym pastelem, czasem swoje prace podmalowywał temperą lub gwaszem. Inspirował się literaturą, czytał Nietzschego, Dostojewskiego, Słowackiego i Mickiewicza. Tworzył również prace alegoryczne i symboliczne oraz liczne portrety, zarówno pisarzy i filozofów, jak i działaczy społecznych i politycznych. Zgodnie z duchem realizmu socjalistycznego rysownik stworzył wiele prac o charakterze propagandowym. Artysta wykonał też serię erotyków, często przedstawiał baśniowo stylizowane akty kobiece. Stefan Żechowski ilustrował m.in. powieści Emila Zegadłowicza i Jerzego Żuławskiego, podejmował próby zilustrowania dzieł Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Ilustracje Stefana Żechowskiego publikowane były również w wielu wydawnictwach książkowych i prasowych w kraju oraz za granicą.
Artysta sporadycznie zajmował się również malarstwem monumentalnym, wykonał malowidła ścienne w kościele św. Wawrzyńca w Mikulczycach (obecnie zamalowane), projektował też inne polichromie.

Stefan Żechowski - wystawy, nagrody i kolekcje

Stefan Żechowski uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, miał też kilka pokazów indywidualnych, np. w Brukseli (1965), Krakowie (1972), Nowym Jorku (1974) i Kielcach (1983). W 1968 roku w Muzeum E. Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym zaaranżowano stałą ekspozycję prac artysty.

Rysownik został też kilkukrotnie nagrodzony za swoją twórczość, został np. wielokrotnie wyróżniony przez warszawską Zachętę, otrzymał wyróżnienie na I Ogólnopolskiej Wystawie Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków (1950).

Prace Stefana Żechowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Poczty i Telegrafu we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

W 1977 powstał zrealizowany przez Ryszarda Wójcika film o artyście zatytułowany Pustelnik.

Teksty o Stefanie Żechowskim:

"Ty zostaniesz artystą, otrzymałeś od Boga dar i nie wolno Ci go zmarnować [...]. Powinieneś poświęcić go Bogu i Ojczyźnie."

~ Józef Rolecki

"Jesteś inny od nich tu wszystkich, jesteś nie stąd. Przybłęda z Mlecznej Drogi, z gwiazdozbioru Mlecznej Drogi..."

~ Ludwik Wojtyczko

"Twórczość Stefana Żechowskiego jest niepowtarzalna. Jego siła oddziaływania na widza wywodzi się z bogactwa przekazywanych treści i absolutnego zaangażowaniu w twórcze działanie. Fantastyka przenosi nas w świat niezwykłych scen, a szczerość wypowiedzi dotyka najczulszych strun intymnego spostrzegania. Żechowski wyraża w swej twórczości uczucia wypływające ze wzruszenia i emocji, ludzkich stanów przeżywania spraw niezwykłych – zachwytu i lęku, grozy i podziwu, zaskoczenia i refleksji. Wyraża wszystkie stany ludzkiego odczuwania istnienia we wszechświecie, który jest nieodgadnioną zagadką, przekazuje uniesienia, które przybliżają nas do stwórcy wszechbytu."

~ Krystyna Olchawa

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stefana Żechowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stefana Żechowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stefana Żechowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stefana Żechowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»