BUCHBINDER Szymon

SZYMON BUCHBINDER - NOTA BIOGRAFICZNA

Szymon Buchbinder urodził się w 1853 roku w Radzyniu Podlaskim, zmarł w 1908 roku w Berlinie. Pierwszych lekcji malarstwa udzielał artyście najpewniej jego starszy brat, malarz Józef Buchbinder. Później Szymon Buchbinder kształcił się u Stanisława Heymanna oraz Adama Malinowskiego, a w latach 1869-1871 w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, Rafała Hadziewicza oraz Aleksandra Kamińskiego. W 1871 roku podjął pracę malarza-dekoratora w operze dworskiej w Wiedniu. Naukę kontynuował w latach 1873-1878 na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, uczęszczając na zajęcia do pracowni Eduarda von Engertha oraz Leopolda Müllera. Po powrocie do kraju, od 1879 roku studiował jeszcze w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki, a w 1883 roku wyjechał na stypendium do Monachium, ostatecznie osiedlając się w Berlinie.

Szymon Buchbinder zdobył doskonały warsztat opierając się na doświadczeniu swoich licznych nauczycieli. Wykonywał prace w niewielkim formacie, zawsze starannie wykończone i w miarę możliwości drobiazgowo oddające rzeczywistość. Malował głównie portrety, sceny historyczne i historyczno-rodzajowe, często podejmował tematykę żydowską. W swojej twórczości nawiązywał do XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego. Styl artysty zalicza się do nurtu akademizmu.
Obrazy Szymona Buchbindera były bardzo cenione w Niemczech, współcześni nazywali go „mistrzem miniatury szkoły monachijskiej”.

Malarz wystawiał raczej rzadko, głównie w Berlinie. W latach 1874-1883 kilkakrotnie pokazywał prace na wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Prace Szymona Buchbindera znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, czy Muzeum Sztuki w Ein Harod w Izraelu.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt