CYBULSKI Tadeusz
Tadeusz Cybulski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Tadeusza Cybulskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Tadeusza Cybulskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Wnętrze kościoła (1923) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 15,5 x 20,5 cm (w świetle passe-partout) 33,5 x 38,5 cm (cz oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr.d.: "T. Cybulski 923" Dedykacja autorska l.d. |
TADEUSZ CYBULSKI
Tadeusz Cybulski urodził się w 1878 roku w Krakowie, zmarł w 1954 roku. Był wykształcony w kilku dziedzinach, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, kształcił się również w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (m.in. u Wojciecha Weissa i Konstantego Laszczki). Edukację artystyczną uzupełniał jeszcze w Wiedniu i Paryżu (tam pod okiem Józefa Pankiewicza), był również we Włoszech.
Tadeusz Cybulski miał wiele zainteresowań, chętnie też działał w środowisku artystycznym. Był członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków, Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg", udzielał się również w ZAP "Zwornik". Zasłużył się także dla popularyzacji sztuki, ponieważ był współzałożycielem i redaktorem pisma "Głos Plastyków".
Fascynował go teatr, dlatego też niejednokrotnie podejmował współpracę z krakowskimi teatrami, np. Cricot czy Bagatela, zajmując się scenografią.
Twórczość Tadeusza Cybulskiego
Sztuka Tadeusza Cybulskiego łączy w sobie wpływy dzieł jego mistrzów, czerpie z impresjonizmu i koloryzmu. Cechami prac artysty jest malarskość, swobodne, impastowe pociągnięcia pędzla oraz wrażliwość na światło i barwę.
Tematycznie malarstwo Tadeusza Cybulskiego jest bardzo zróżnicowane, artysta chętnie malował pejzaże, wnętrza i martwe natury, był także zdolnym portrecistą. W jego pracach przewijają się również motywy rodzajowe. W dziedzinie rzeźby skupiał się raczej na tematyce portretowej.
Artysta uczestniczył w wystawach, eksponował np. na Salonie Jesiennym w Paryżu (projekty scenograficzne).
Obrazy Tadeusza Cybulskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.
Przyjmujemy obrazy Tadeusza Cybulskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Cybulskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Cybulskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Tadeusza Cybulskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].