RYBKOWSKI Tadeusz

Tadeusz Rybkowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Tadeusza Rybkowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Tadeusza Rybkowskiego na aukcję [kontakt]

RYBKOWSKI Tadeusz
RYBKOWSKI TadeuszRYBKOWSKI TadeuszRYBKOWSKI Tadeusz
Tytuł:Klasztor Reformatów pod Bieczem (1895)
Technika:akwarela, gwasz, papier
Wymiary:27,5 x 38 cm
36 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Klasztor Reformatów pod Bieczem | Tadeusz Rybkowski 1895."
Sprzedane:XXXII Aukcja Dzieł Sztuki (25 X 2023)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:3400 zł
RYBKOWSKI Tadeusz
RYBKOWSKI TadeuszRYBKOWSKI TadeuszRYBKOWSKI Tadeusz
Tytuł:Wieczorne spotkanie (1887)
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:42,5 x 87 cm
55 x 99 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Tadeusz Rybkowski | 1887"
Obraz po konserwacji.

Więcej o obrazie Tadeusza Rybkowskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]

Sprzedane:XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)
Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:35000 zł

TADEUSZ RYBKOWSKI

Tadeusz Ajdukiewicz, Portret Tadeusza Rybkowskiego, MNW

Tadeusz Ajdukiewicz, "Portret Tadeusza Rybkowskiego" (1883), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Tadeusz Rybkowski urodził się w 1848 roku w Kielcach, zmarł w 1926 roku we Lwowie. Podstawowe wykształcenie zdobył w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach, w 1865 roku zdał egzamin maturalny. Po krótkim epizodzie, na który złożyła się praca na stanowisku nauczyciela w kieleckim Instytucie Hermana Hillera oraz studia w Szkole Głównej w Warszawie, rozpoczął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza. Następnie, w latach 1875-1877 studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Karla Wurzingera i Hansa Makarta. Po ukończeniu nauki Tadeusz Rybkowski otworzył w Wiedniu własną pracownię malarską.
Artysta w swoim życiu odbył liczne podróże po Europie (m.in. zwiedził Włochy i Niemcy, w 1896 roku odwiedził Paryż), których celem było przede wszystkim zdobywanie nowych umiejętności artystycznych i poznawanie zagranicznych kolekcji dzieł sztuki.
Tadeusz Rybkowski ostatecznie w 1893 roku osiadł na stałe we Lwowie, gdzie wykładał w tamtejszej Państwowej Szkole Przemysłowej, prowadząc zajęcia z malarstwa dekoracyjnego. W 1899 roku artysta otworzył we Lwowie prywatną szkołę malarstwa dla kobiet.
Był członkiem oraz prezesem Powszechnego Związku Artystów Polskich we Lwowie.

Fotografia studentów prof. Władysława Łuszczkiewicza

Fotografia studentów krakowskiej SSP
z prof. Władysławem Łuszczkiewiczem (lata 70. XIX w.)
(Tadeusz Rybkowski stoi w ostatnim rzędzie, po lewej stronie)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Tadeusza Rybkowskiego

Tadeusz Rybkowski uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, malował najczęściej umieszczane na tle krajobrazów sceny rodzajowe z życia wsi: jarmarki, wesela, polowania czy kuligi. Tematami przewijającymi się przez twórczość Tadeusza Rybkowskiego są również samodzielne pejzaże, widoki miejskie, a także portrety i sceny historyczno-batalistyczne.
Jednym z głównych zainteresowań malarza był folklor Podhala i Huculszczyzny. Artysta z zamiłowaniem podpatrywał codzienne życie tych przywiązanych do tradycji społeczności i z pasją oddawał na płótnie barwne ludowe stroje, codzienne otoczenie górali oraz charakter tych ludzi.
Przywodzące na myśl obrazy absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Monachium obrazy Tadeusza Rybkowskiego cechują się niezwykłym realizmem i szczegółowością. W pracach artysty dostrzegalny jest znakomity rysunek, będący podstawą kompozycji i elementem dominującym formalnie nad plamą barwną. W swoich obrazach malarz posługiwał się charakterystyczną gamą barwną, w której przeważają brązy i zielenie rozświetlane fragmentami zimnymi, jasnymi odcieniami.

Poza tworzeniem obrazów sztalugowych Tadeusz Rybkowski zajmował się również malarstwem monumentalnym (ściennym) i ilustratorstwem, najczęściej współpracował z polskimi i zagranicznymi czasopismami (np. z "Kłosami", "Światem", "Tygodnikiem Ilustrowanym"), ale był też m.in. autorem albumu Polscy członkowie austryackiej Izby panów i członkowie Koła polskiego w Wiedniu (wyd. Kraków 1892, nakładem wydawnictwa "Kurjera Polskiego"). Tadeusz Rybkowski projektował również pocztówki i ulotne druki okolicznościowe (m.in. z okazji 500-letniej rocznicy bitwy pod Grunwaldem).

Tadeusz Rybkowski - wystawy i kolekcje

Tadeusz Rybkowski pokazywał swoje obrazy na wielu wystawach, najczęściej eksponował w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, gdzie w maju 1902 roku odbyła się Wystawa Jubileuszowa Dzieł artysty, w ramach której zaprezentowano 150 prac malarza wykonanych w zróżnicowanych technikach.
Dzieła Tadeusza Rybkowskiego prezentowane były również m.in. w 1894 roku na ekspozycji sztuki współczesnej zorganizowanej w ramach Powszechnej Krajowej Wystawy we Lwowie w Pałacu Sztuki w Parku Stryjskim.

Obrazy Tadeusza Rybkowskiego znajdują się w kolekcjach wielu muzeów, np. Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Krakowa, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum-Zamek w Łańcucie czy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tadeusza Rybkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Rybkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Rybkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Tadeusza Rybkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»