GROTT Teodor

GROTT Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

TEODOR GROTT

Teodor Grott

Teodor Grott
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Teodor Grott urodził się w 1884 roku w Częstochowie, zmarł w 1972 w Krakowie. W latach 1904-1911 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Floriana Cynka, następnie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Później, w ramach stypendium, Teodor Grott naukę poszerzał za granicą: w Rzymie, we Florencji, w Paryżu i Londynie. W 1911 roku artysta opublikował przygotowaną wraz z Włodzimierzem Błockim tekę akwafort przedstawiających widoki Florencji.

Teodor Grott był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym w latach 1949-1961 pełnił funkcje prezesa i członkiem zwyczajnym Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W latach 30. należał do tzw. "Grupy Dziesięciu", która kontynuowała artystyczne tradycje TAP "Sztuka".

Malarstwo Teodora Grotta

Teodor Grott malował w technice olejnej i akwarelowej. Wykonywał głównie pejzaże tatrzańskie, włoskie i francuskie, ale podejmował również tematykę portretu, aktu oraz martwej natury z kwiatami. Uprawiał także litografię i litografię barwną.


Sztuka Teodora Grotta nosi w sobie znamiona wielu wpływów i kierunków artystycznych. Artysta inspirował się twórczością Paula Cézanne’a oraz stylistyką impresjonizmu, z którego czerpał upodobanie do nietypowych kadrów. Dzieła Teodora Grotta charakteryzują się również secesyjną dekoracyjnością, uzupełnianą niekiedy orientalizmem i wpływami klasycyzmu.

Poza malarstwem Teodor Grott interesował się rzemiosłem artystycznym. Razem z żoną - Wandą Grott, prowadził w Krakowie własną wytwórnię kilimów "Grot". Projekty kilimów wykonywał od 1913 roku, by w 1935 ostatecznie zarzucić twórczość malarską na rzecz poświęcenia się firmie.

Teodor Grott - nagrody i kolekcje

W 1937 roku Teodor Grott został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obrazy Teodora Grotta znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Teodora Grotta na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Teodora Grotta.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Teodora Grotta, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Teodora Grotta w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

x
«
»