GROTT Teodor

GROTT Teodor
GROTT TeodorGROTT TeodorGROTT Teodor
Tytuł:Notre Dame (1910)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:37 x 25 cm (w świetle oprawy)
40,5 x 29 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sprzedane:I Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:2200 zł

TEODOR GROTT - NOTA BIOGRAFICZNA

Teodor Grott

 

Teodor Grott urodził się w 1884 roku w Częstochowie, zmarł w 1972 w Krakowie. W latach 1904-1911 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Floriana Cynka, następnie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Później, w ramach stypendium, naukę pogłębiał za granicą, w Rzymie, Florencji, Paryżu i Londynie. W 1911 roku opublikował przygotowaną wraz z Włodzimierzem Błockim tekę akwafort przedstawiających widoki Florencji.

Grott był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym w latach 1949-1961 pełnił funkcje prezesa i członkiem zwyczajnym Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W latach 30. należał do tzw. „Grupy Dziesięciu”, która kontynuowała artystyczne tradycje Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W 1937 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Malował w technice olejnej i akwarelowej, głównie pejzaże tatrzańskie, włoskie i francuskie, portrety, akty oraz martwe natury z kwiatami. Uprawiał także litografię i litografię barwną.
Sztuka Grotta nosi w sobie znamiona wielu wpływów i kierunków artystycznych. Artysta inspirował się twórczością Paula Cézanne’a, oraz stylistyką impresjonizmu, z którego czerpał upodobanie do nietypowych kadrów. Dzieła Grotta charakteryzują się również secesyjną dekoracyjnością, uzupełnianą niekiedy orientalizmem i wpływami klasycyzmu.

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Poza malarstwem artysta interesował się rzemiosłem artystycznym. Razem z żoną Wandą prowadził w Krakowie własną wytwórnię kilimów „Grot”. Projekty kilimów wykonywał od 1913 roku, by w 1935 ostatecznie zarzucić twórczość malarską na rzecz poświęcenia się firmie.


BIBLIOGRAFIA
1. Dobrowolski T., Sztuka polska, Kraków 1974, s. 665.
2. Grott Teodor, [w:] Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, red. A. Górska, Kraków 2011, s. 180.
3. Małkiewicz B., Grott Teodor, [w:] Nowoczesne malarstwo polskie. Katalog zbiorów pod redakcją Zofii Gołubiew, cz. 2: Kozakowska S., Małkiewicz B., Malarstwo polskie od około 1890 do 1945 roku, Kraków 1997, s. 153 („Katalogi zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”).

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»