WALLIS-JONIAK Teresa

WALLIS-JONIAK Teresa BIOGRAFIA

Tytuł:

Prowansja IV (2005)

Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 73 cm (wymiary z oprawą: 70 x 83 cm)
Uwagi:Opis autorski na odwrocie obrazu: "TERESA WALLIS-JONIAK | "PROWANSJA IV" | 60 x 73 | 2005"
niedostepny

TERESA WALLIS-JONIAK

Teresa Wallis-Joniak urodziła się w 1926 roku w Chorzowie. W 1947 roku rozpoczęła studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Jerzego Fedkowicza, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Czesława Rzepińskiego. Artystka studiowała również równolegle grafikę pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Ludwika Gardowskiego. W 1952 roku wzięła ślub z artystą Juliuszem Joniakiem. Dyplom na Wydziale Malarstwa obroniła w 1954 roku - promotorką artystki była Hanna Rudzka-Cybisowa.
Od 1955 roku Teresa Wallis-Joniak jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków, natomiast w 1996 dołączyła do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo poświęciła się działalności pedagogicznej. Od 1972 roku uczyła plastyki w krakowskich liceach oraz prowadziła praktyki pedagogiczne dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Pełniła także funkcję sekretarza naukowego Olimpiady Artystycznej.

Malarstwo Teresy Wallis-Joniak

Dorobek malarski Teresy Wallis-Joniak obejmuje pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury w duchu realizmu. Można w nich dostrzec inspirację koloryzmem. Jej prace charakteryzuje żywa, bogata paleta barw. Ważną rolę odgrywają subtelne kontrasty światłocieniowe oraz fantazyjne pociągnięcia pędzla nadające kompozycji impresjonistycznego charakteru.

Teresa Wallis-Joniak swoje obrazy pokazywała na wystawach, głównie w Krakowie.

Teresa Wallis-Joniak o swoim malarstwie:

"Bawią mnie plamy światła na trawie, czasem pies, czasem linie przecinające się w głębi pejzażu - lecz zawsze wyrażone kolorem. Kiedyś malowałam greckie rzeźby tak pięknie kontrastujące z zielenią... Różnie to bywa, bo nie istnieje żadna reguła. Jestem całkiem nieregularna."

"Bo obraz ma działać, ma oddawać mnie i moje emocje, moje wzruszenia i uczucia. To ważniejsze nawet od klimatu rzeczywistości."

[Cyt. za: Jerzy Madeyski, Teresa Wallis-Joniak: malarstwo, katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 5 listopada - 28 listopada 1999, Kraków 1999, s. 14-15.]

Artykuły o sztuce Teresy Wallis-Joniak:

"Sztuka jest bowiem dla Teresy Wallis-Joniak facon d'etre, najbardziej naturalnym sposobem życia i bycia, a przy tym źródłem nieustającej radości i ucieczką od brzydoty w najszerszym tego słowa rozumieniu, o czym wiedział nawet daleki od optymizmu Fiodor Dostojewski, mówiąc, że piękno zbawi świat. [...]
Z takiego właśnie materiału, z takich spostrzeżeń, uczuć i przemyśleń Teresa Wallis-Joniak zbudowała swą sztukę. Najlepiej zaś przystosowanym i przygotowanym do opiewania urody świata nurtem był, i nadal w naszym przynajmniej stuleciu pozostaje, impresjonizm i jego pochodne. Nurt, który zdobył wstępnym bojem sale wystawowe i salony międzywojennej Polski i wyniósł na akademickie kadry swych najwybitniejszych przedstawicieli, a było ich wielu. W tym zwłaszcza w Krakowie [...]."

~ Jerzy Madeyski

[Cyt. za: idem, Teresa Wallis-Joniak: malarstwo, katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 5 listopada - 28 listopada 1999, Kraków 1999, s. 13.]

"Malarstwo Teresy Wallis-Joniakowej ma więc swój początek w specyficznym dla kapistów podejściu do sprawy zestawienia kolorów na płaszczyźnie obrazów. Tyle że krakowska malarka bardzo osobiście traktuje wskazówki swych mistrzów. Pozostając wierna ich niezłomnym zasadom, jednocześnie wierna jest także swej indywidualnej wizji artystycznej. Teresa Wallis-Joniakowa, jak już napisałem, chętnie maluje pejzaże i martwe natury - ulubione przez kolorystów tematy. Jednakże u niej inaczej niż u czołowych kapistów, a także wybitnego przedstawiciela wspomnianego kierunku Juliusza Joniaka - jej męża - istotną rolę w komponowaniu obrazu ma nie tylko specyficzne zestawienie kolorów w taki sposób, aby uzyskać zaskakujący i całkowicie nowy efekt kolorystyczny, lecz również, kiedy trzeba, kolor podporządkowany zostaje tematowi obrazu."

~ Andrzej Warzecha

[Cyt. za: idem, Teresa Wallis-Joniak: malarstwo, katalog wystawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, 5 listopada - 28 listopada 1999, Kraków 1999, s. 25.]

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Teresy Wallis-Joniak na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Teresy Wallis-Joniak.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Teresy Wallis-Joniak, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Teresy Wallis-Joniak w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY TERESY WALLIS-JONIAK

x
«
»