RZEPIŃSKI Czesław

Czesław Rzepiński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Czesława Rzepińskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Czesława Rzepińskiego na aukcję [kontakt]

RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
Tytuł:Nad Jeziorem Łagowskim
Technika:olej, płótno
Wymiary:38,4 x 46,4 cm
58,5 x 65,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Rzepiński"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:3500 zł
Cena uzyskana:4000 zł
RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
Tytuł:Kwitnący sad
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 65 cm
60 x 79 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Rzepiński"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
Tytuł:Pejzaż z zabudową
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 73 cm
72,5 x 85,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Rzepiński"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
Tytuł:Katedra Wawelska
Technika:autolitografia, papier
Wymiary:33,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
54 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem p.d.: "Rzepiński"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław
Tytuł:Po burzy (1982)
Technika:olej, płótno
Wymiary:64,5 x 80,5 cm
82,6 x 97,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Rzepiński"
Na odwrocie metka z opisem z Institut Polonais w Paryżu z 1983 roku.

OPIS PRACY:
Czesław Rzepiński był jednym z czołowych przedstawicieli postimpresjonistycznego nurtu koloryzmu w sztuce polskiej. Prezentowane płótno to ciekawy pejzaż, w którym artyście udało się uchwycić atmosferę, jaka panuje w przyrodzie po przejściu burzy. Zielono-błękitna kompozycja ożywiona została akcentem oranżu obecnym w stroju postaci spacerującej po drewnianej kładce. Warto przyjrzeć się również aspektom konstrukcyjnym obrazu, który, choć w całości budowany przy pomocy plamy barwnej, opiera się na diagonalnych liniach pni drzew, wokół których dopiero wibrują krótkie ślady zdecydowanych uderzeń pędzla.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

CZESŁAW RZEPIŃSKI

Czesław Rzepiński urodził się w 1905 roku w Strusowie, zmarł w 1995 roku w Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1923 w krakowskiej Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej u Zbigniewa Pronaszki i Jerzego Fedkowicza. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. W 1929 roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza, w filii krakowskiej uczelni.

Po powrocie do Krakowa czynnie uczestniczył w tutejszym życiu artystycznym, włączył się w działalność Grupy Zwornik sympatyzującej z koloryzmem. Od 1931 był członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1945-1947 piastował stanowisko prezesa tej instytucji. W 1932 roku ponownie odwiedził Paryż.

Od 1933 roku Czesław Rzepiński pracował jako pedagog w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej, natomiast w 1937 roku, wraz z Józefem Jaremą i Józefem Mroszczakiem, założył w Katowicach Szkołę Malarską im. A. Gierymskiego. Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę w macierzystej Akademii Sztuk Pięknych, w 1948 roku otrzymał tytuł profesora. W latach 1954-1964 czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni.

Twórczość Czesława Rzepińskiego

Czesław Rzepiński jest uważany za czołowego przedstawiciela koloryzmu w malarstwie polskim. Artysta zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym (m.in. pracował przy dekoracji wnętrz kamienic w Gdańsku), niekiedy wykonywał też grafiki. Zakres tematyczny dzieł Czesława Rzepińskiego jest bardzo szeroki – malował portrety, pejzaże, martwe natury. Jego prace, zwykle cechujące się ciekawą fakturą, budowane są śmiałymi pociągnięciami lub szybkimi, punktowymi uderzeniami pędzla. Artysta przywiązywał ogromną wagę do barw i relacji kolorystycznych w obrazie oraz do dekoracyjności, swoje kompozycje traktował raczej płaszczyznowo.

Czesław Rzepiński - wystawy i kolekcje

Artysta, począwszy od 1931 roku, bardzo dużo wystawiał, swoje prace pokazywał na licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Moskwie. Brał udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Na przełomie 1975 i 1976 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie odbyła się reprezentująca całokształt twórczości Czesława Rzepińskiego, monograficzna wystawa artysty. Malarz był również wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Obrazy Czesława Rzepińskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Czesława Rzepińskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Czesława Rzepińskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Czesława Rzepińskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Czesława Rzepińskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY CZESŁAWA RZEPIŃSKIEGO

x
«
»