RZEPIŃSKI Czesław

RZEPIŃSKI Czesław
RZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI CzesławRZEPIŃSKI Czesław

RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA

Tytuł:Po burzy (1982)
Technika:olej, płótno
Wymiary:64,5 x 80,5 cm
82,6 x 97,8 cm (wymiary z oprawą)

CZESŁAW RZEPIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Czesław Rzepiński urodził się w 1905 roku, zmarł w 1995 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w 1923 w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej u Zbigniewa Pronaszki i Jerzego Fedkowicza. Następnie studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Wojciecha Weissa i Felicjana Kowarskiego. W 1929 roku wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę u Józefa Pankiewicza. Po powrocie do Krakowa włączył się w działalność Grupy Zwornik sympatyzującej z koloryzmem. Od 1931 roku należał do krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków a w latach 1945-1947 piastował stanowisko prezesa tej instytucji. W 1933 został wykładowcą w Wolnej Szkole Malarstwa Ludwiki Mehofferowej, natomiast trzy lata później, wraz z Józefem Jaremą i Józefem Mroszczakiem założył w Katowicach Szkołę Malarską im. A. Gierymskiego. Po zakończeniu II wojny światowej podjął pracę w macierzystej Akademii Sztuk Pięknych. W 1948 roku otrzymał tytuł profesora a w latach 1954-1964 czterokrotnie pełnił funkcję rektora tej uczelni.