Vacheron Constantin
Vacheron Constantin - notowania aukcyjne zegarków
Aktualna oferta aukcyjna zegarków Vacheron Constantin. Wyniki aukcyjne. Historia firmy
Zachęcamy do zgłaszania zegarków Vacheron Constantin na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z łańcuszkiem i stemplem pieczętnym (przełom lat 20. i 30. XX w.) |
Technika: | złoto, metal |
Wymiary: | 46 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: numer 404587, z 18 kamiennymi łożyskami, balansem kompensacyjnym oraz włosem Bregueta; sygnowany koperta: odkryta, numer 253446, złoto 18k dekiel wewnętrzny: sygnowany, z dedykacją z 1935 roku tarcza: metalowa, z sekundnikiem szkło: mineralne ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
Tytuł: | Zegarek kieszonkowy z repetycją i dewizką (XIX/XX w.) |
Technika: | złoto, metal |
Wymiary: | 45 mm (średnica) |
Uwagi: |
mechanizm: z wychwytem cylindrowym, kamiennymi łożyskami, repetycją kwadransową, naciągiem kluczykowym; z sekundnikiem umieszczonym nietypowo między godziną 2 a 3. koperta: odkryta, numer 35131, złoto dekiel zewnętrzny: z bogatą dekoracją ornamentalno-roślinną dekiel wewnętrzny: numer 35131; sygnowany tarcza: metalowa, giloszowana, z sekundnikiem; pierścień wewnętrzny tarczy z giloszem z przedstawieniem domu szkło: mineralne Zegarek z biżuteryjną dewizką z filigranem. Do zegarka dołączony kluczyk. ZEGAREK NIEDOSTĘPNY |
Vacheron Constantin
Manufaktura Vacheron Constantin jest obecnie najstarszym, prowadzącym do dziś działalność producentem zegarków luksusowych, historia firmy sięga bowiem lat 50. XVIII wieku, a jej początek wiąże się z postacią szwajcarskiego zegarmistrza Jeana-Marca Vacherona (1731–1805). Warto wspomnieć tutaj oficjalnie uznawaną za moment powstania firmy datę 1755, kiedy to Jean-Marc Vacheron przyjął na naukę mistrzowską pierwszego ucznia, zakładając równocześnie warsztat w genewskiej dzielnicy Saint-Gervais.
Trzydzieści lat później pieczę nad pracownią przejął syn założyciela - Abraham Vacheron (1760-1843), który z sukcesem przeprowadził firmę przez trudne pod względem polityczno-gospodarczym lata, a następnie, w 1810 roku, przekazał warsztat znowuż swojemu potomkowi, Jacquesowi Barthélémi'emu Vacheronowi (1787-1864), ten zaś w 1819 roku podjął spółkę, do której przystąpił doświadczony kupiec François Constantin (1788-1854). W tym czasie manufaktura zyskała nową, aktualną do dziś nazwę (Vacheron et Constantin) oraz wyraźnie rozrosła się i rozpoczęła eksport zegarków na rynek zagraniczny - do Francji oraz Włoch. Po przejęciu firmy w 1844 roku przez Charlesa-Césara Vacherona (syna Jacquesa Barthélémi'ego) zegarki Vacheron et Constantin pojawiły się na rynku światowym, m.in. w Chinach, Indiach i na Kubie.
Przez wiele lat firma wykonywała zegarki na zamówienie, produkując również modele seryjne. Pierwszy butik ekspozycyjny powstał jednak dopiero w 1906 roku.
Nowy rozdział w rozwoju manufaktury Vacheron et Constantin wiąże się z postacią Charlesa Constantina, wnuka Françoisa, absolwenta École d'Horlogerie w Genewie, który podjął pracę w firmie w 1914 roku. Choć jego kariera została na pewien czas przerwana ze względu na wybuch I wojny światowej, w której brał czynny udział na froncie, ostatecznie objął kierownictwo w Vacheron Constantin w 1936 roku.
Cztery lata później większość akcji firmy wykupił Georges Ketterer. Po jego śmierci w 1969 roku dyrekturę objął jego syn - Jacques, który ostatecznie zmienił nazwę manufaktury na Vacheron Constantin, usuwając łącznik pomiędzy nazwiskami. Po śmierci firma zmieniała właścicieli, obecnie znajduje się pod pieczą szwajcarskiej Compagnie Financière Richemont S.A.
Vacheron Constantin jest członkiem Fédération de l'Horlogerie Suisse (FHS).
W 2004 roku manufaktura zegarków Vacheron Constantin przeniosła się do nowej siedziby w szwajcarskim Plan‑les-Ouates.
Zegarki Vacheron Constantin
Vacheron Constantin od wieków wytwarza ręcznie zegarki najwyższej jakości technologicznej i znakomitej klasy biżuteryjnej. O estetykę zegarków dbano od zawsze z największą starannością, firma współpracowała też ze znanymi i cenionymi artystami, m.in. Abrahamem Constantinem (1788 – 1855; bratem Françoisa), który wykonywał projekty elementów zdobniczych i ornamentalnych. Zegarki Vacheron Constantin do dzisiaj są komponowane z surowców najwyższej jakości, również złota oraz kamieni szlachetnych i dekorowane przy użyciu różnych cenionych technik jubilerskiego rzemiosła artystycznego, np. emalią żłobkową i komórkową, giloszem czy grawerowaniem.
Kieszonkowe i naręczne zegarki Vacheron Constantin już w czasach historycznych wyróżniały się pod względem technologicznym, posiadały dodatkowe, imponujące funkcje, obejmujące m.in. chronografy czy wygrywanie melodii.
Spod rąk wybitnych zegarmistrzów i dekoratorów Vacheron Constantin wyszło wiele majstersztyków, by wymienić tylko w tym miejscu najbardziej skomplikowany w swojej konstrukcji zegarek kieszonkowy Vacheron Constantin nr 402833, który powstał dla króla Egiptu Fuada I.
Vacheron Constatnin to firma wierna swoim ideom. Jedną z nich jest działanie mające na celu zachowanie dziedzictwa kultury i sztuki, realizowane m.in. poprzez współpracę manufaktury z paryskim Luwrem. Jako efekt można wymienić dla przykładu kolekcję zegarków Vacheron Constatnin "Métiers d'Art" oparta o motywy z dzieł sztuki z kolekcji Luwru charakterystyczne dla czterech starożytnych cywilizacji: egipskiej, perskiej, greckiej oraz rzymskiej.
Zegarki Vacheron Constatnin są częścią wielu znakomitych kolekcji prywatnych i muzealnych, w ostatnim czasie firma eksponowała swoje dzieła m.in. na wystawie Homo Faber w Wenecji w 2022 roku.
Przyjmujemy zegarki Vacheron Constantin na aukcje - wycena i sprzedaż aukcyjna zegarków Vacheron Constantin.
Jeśli chcą Państwo sprzedać zegarki Vacheron Constantin, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię zegarków Vacheron Constantin w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].